2011 Gegužės 23

Saulės vonios: kas dar neišsakyta

veidas.lt

"Moters savaitgalio" archyvas

Svarbūs du momentai: paruošti odą deginimuisi ir jai “atsilyginti” už kantrumą jau po saulės vonių procedūros.

Ar žinote, kiek reikia tepti apsauginio kremo? Padalykite kūną į vienuolika zonų tokia tvarka: kairė ir dešinė rankos, kojų priekinė dalis, kojų užpakalinė dalis, krūtinė, pilvas, nugara, galvos sritis ir kaklas. Kiekvienai zonai skirkite po juostelę kremo ant rodomojo ir didžiojo piršto.

Jeigu apsauginius kremus nuo saulės vartosite tinkamai – sumažinsite vėžio tikimybę.

5 apsauginių kremų nuo saulės naudojimo klaidos

Deja, ir paprastos klaidos sukelia odos problemų, tuomet vietoj dailaus įdegio tenka ieškoti, kuo nuraminti įraudusią odą. Štai priežastys, dėl kurių apsauginiai kremai nuo saulės neapsaugo.

1. Apsauginis kremas nuo saulės tepamas išėjus į lauką. Kremu reikėtų išsitepti mažiausiai 20 minučių prieš einant į lauką. Mat kremui reikia laiko įsigerti į odą, kad pradėtų veikti apsauginės medžiagos.

2. Naudojama per mažai apsauginio kremo. Ekspertai rekomenduoja suaugusiam žmogui išsitepti ne mažiau 29 gramais kremo. Kiekviena kūno dalis, kurią veiks saulė, turi būti apsaugota! Nepamirškite patepti apie ausis, kaklą, tarpupirščius…

3. Nebesitepama pakartotinai apsauginiu kremu po plaukiojimo ar gausiai suprakaitavus. Kremai, kurie nežymimi “atsparus vandeniui” ar pan., maudantis ar gausiai suprakaitavus nebeapsaugo nuo saulės. Netgi tie kremai, kurie žymimi kaip atsparūs vandeniui, paprastai atsparumą išlaiko ribotą laiką. Pasitikrinkite gaminio etiketę, kas kiek laiko turėtumėte išsitepti kūną iš naujo. Dauguma kremų aktyvūs nuo 45 min. iki dviejų valandų.

4. Apsauginiai kremai nuo saulės netepami pakartotinai. Klaidinga manyti, kad kartą išsitepus kremas apsaugos visą dieną. Netiesa – apsauginiai kremai turėtų būti tepami maždaug kas dvi valandas, taip pat iškart po maudynių ar sporto.

5. Kremas naudojamas tik tada, kai lauke saulėta. Negerai, nes apsauga turi būti naudojama ir apniukusią dieną, nes ir tuomet veikia kenksmingi UV spinduliai. Nepamirštkite, kad kiekvienas žmogus yra odos vėžio rizikos zonoje (nepriklausomai nei nuo metų, nei nuo odos spalvos, nei nuo tautybės).

Natūrali apsauga nuo saulės

Ištirta, kad natūralią SPF apsaugą suteikia šie augaliniai nerafinuoti gryni aliejai:

  • Tamanu (foraha) aliejus 18-22 SPF;
  • Sviestmedžio aliejus iki 6 SPF;
  • Makadamijų aliejus iki 6 SPF;
  • Sezamų aliejus iki 4 SPF;
  • Simondsijų aliejus iki 4 SPF;
  • Avokadų aliejus iki 4 SPF;
  • Kokosų aliejus 2 SPF;
  • Mango sviestas 2 SPF.

Kad lygus įdegis laikytųsi ilgiau, nepamirškite odą maitinti ir drėkinti. Drėkinimui naudokite alijošiaus želę, kokosų aliejų, Monoi. Aliejų mišinius, skirtus saulės vonioms, būtinai papildykite erškėtuogių aliejumi, kuris puikiai atkuria odos struktūrą.

Kas labiausiai kenčia

Labiausiai nuo UV spindulių kenčia daugiausia jų gaunanti kakta, nosis, smakras, ausys, kaklas, pečiai, plaštakos, krūtinė. Tačiau kyla klausimas, ar visas jas galima tepti apsauginėmis priemonėmis nuo saulės?

  • Akių vokai irgi kenčia. Akių vokams toks pavojus mažesnis, nes jie įdubę ir apsaugoti antakių lanko. Deja, priemonių su SPF vokams negaminama. Jei jų odai reikia apsaugos, tai tepama apyakių zona, ypač toje vietoje, kur atsiranda “žąsies kojelės”. Taip pat tepkite ir po antakiais, ant viršutinio voko raukšlelės, kuri dažnai yra “išsišokusi”. Dėl paplūdimio apsauginių odos priemonių vokams: vieni mano, kad šiuolaikines priemones su fiziniais filtrais (titano dioksidas ir cinko oksidas), kurie derinami su cheminiais filtrais (išskyrus PABA), tinka tepti ant vokų, kiti – kad ne. Bet kuriuo atveju svarbiausia – kad ši priemonė nepatektų į akis. Žinoma, ją būtinai reikia nuvalyti grįžus iš paplūdimio. Nepatingėkite užsimauti kepuraitės su snapeliu ir nešioti akinius, o vokus palikti ramybėje. Užtat parėjus iš paplūdimio naudinga būtų dėti kompresus ant akių iš natūralių žaliosios ar juodosios arbatos arba rugiagėlių nuoviro. Paskui užtepti antioksidantinio kremo: polivitaminų balzamo, drėkinamojo vokų gelio ar vokų kremo.
  • Nusvilo nosis! Nosis – ne tik vieta, kuri įdega saulėje pirmiausia, bet ir veido zona, nuo kurios greičiausiai nusitrina ar nuteka apsauginis kremas. Nes nuožulni nosies struktūra ir riebalų pagrindu pagaminta apsauginė priemonė nelinkę sukibti. Todėl prieš eidama į paplūdimį papudruokite nosį vaikišku talku ir tik tada tepkite apsauginį kremą – taip išvengsite per greito nutekėjimo. Kas keletą valandų ją pakartotinai vėl patepkite.
  • Piktnaudžiaujant saule ir nenaudojant jokių apsaugos priemonių, ilgainiui atsiranda ankstyvų raukšlių, oda tampa plona arba sustorėja. Gavusi per daug saulės spindulių oda parausta, ima niežėti, peršti, kartais nustatomi I–II laipsnio odos nudegimai.

Sonata Ramanauskienė

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...