2012 Birželio 16

Saulės malonumai ir pavojai

veidas.lt


Dermatologams nerimą kelia didėjantis odos vėžio – melanomos – skaičius ir jaunėjantis tokių pacientų amžius

Pagaliau galima pasilepinti saule ir džiaugtis įrudusiu kūnu. O neretai dirbdami darže ar sode, norime ar nenorime, saulės spindulių dozę gauname nemažą. Tačiau labai retai susimąstoma, kokią kainą gali tekti už tai sumokėti.

Apie pavojinguosius spindulius
Saulėje žmogų veikia ultravioletiniai UVA ir UVB spinduliai, kurie skiriasi bangų ilgiu. Ir kuo jie ilgesni, tuo pavojingesni. UVB spinduliai odai suteikia rudą atspalvį, bet kartu gali ją nudeginti, be to, didina melanomų atsiradimo riziką. UVB spinduliai skatina vitamino D sintezę, odos senėjimą, sukelia staigų įdegį ir elastingumo mažėjimą. Beje, neigiamas saulės spindulių poveikis odai vystosi nepastebimai ir neišnyksta. Tyrimais įrodyta, kad net 80 proc. saulės sukeltų odos pažeidimų atsiranda vaikystėje ir paauglystėje, tačiau jų padariniai išryškėja tik po dvidešimties ar net trisdešimties metų.

Saulės piktadarystės
Odos įdegis – tai apsauginė organizmo reakcija į saulės spindulių poveikį. Oda, besigindama nuo saulės spindulių, išskiria tamsiu pigmentu nudažantį melaniną, kuris neleidžia saulės spinduliams prasiskverbti į gilesnius odos sluoksnius. Melanino kiekis priklauso nuo genų, pavyzdžiui, gausiau jų išskiria tamsiaodžiai ir kur kas mažiau šviesaus gymio žmonės.
■ Jeigu saulėje būnama per ilgai, melaniną gaminančių ląstelių veikla sutrinka. Dėl sutrikimo atsiranda piktybinis navikas – melanoma, t.y. odos vėžys. Pastaraisiais metais tikimybė susirgti melanoma padidėjo. Medikai pastebi, kad moterims rizika susirgti odos vėžiu yra du kartus didesnė nei vyrams. Galbūt tai susiję ir su moterų pomėgiu ilgiau lepintis saule. Tarp 30–35 metų amžiaus moterų tai antras pagal dažnumą mirtį sukėlęs vėžys po krūties vėžio.
Rizikos grupėje taip pat atsiduria šviesios, greitai nudegančios odos savininkai, raudonplaukiai, mėlynakiai, turintys daugiau nei 100 apgamų, mėgstantys atostogauti šiltuose kraštuose ne sezono metu, smarkiai nudegę saulėje, ypač vaikystėje, turintys giminaičių, kurie sirgo odos vėžiu, senyvi žmonės.
■ Odos nudegimai. Mūsų odoje karščio receptorių yra mažiausiai, todėl ilgai kaitinantis saulėje rizikuojate nudegti, nes į perkaitimą oda reaguoja pavėluotai. Nudegimas – tai staigi odos reakcija į per didelį ultravioletinių spindulių kiekį. Stipriai nudegus atsiranda didelė rizika vėliau susirgti odos vėžiu.
■ Odos senėjimas. Mėgstantiesiems piktnaudžiauti saule ir nenaudojant apsauginių priemonių vertėtų atsiminti, kad žalingas saulės poveikis turi didelę įtaką odos senėjimui. Palaipsniui atsiranda ankstyvųjų raukšlių, oda tampa plonesnė ar storesnė, saulės spindulių poveikis mažina odos elastingumą, dėl to sudrimba skruostai, pagilėja veido odos raukšlės.
■ Akys. Ultravioletiniai spinduliai kenkia ir akims. Jie gali išprovokuoti kataraktą ir akies melanomą, todėl akių gydytojai ne reklamos sumetimais pataria nešioti kokybiškus saulės akinius.

Saule lepintis reikie su protu ir saiku
Saikingas saulės poveikis yra teigiamas, nes veikdami odą saulės spinduliai gamina vitaminą D, kuris būtinas kaulams. Be to, saulė skatina kraujo apytaką, grūdina organizmą, stiprina imunitetą. Tačiau būtina naudoti apsaugos priemones. Pirmiausia reikėtų vengti ilgai lepintis saulute tuomet, kai jos spinduliai yra pavojingiausi – nuo 10 iki 15 val. Tokiu metu verčiau likite pavėsyje, dėvėkite galvos apdangalą, naudokite apsaugines priemones – ypač didelį dėmesį skirkite jautriausioms kūno zonoms – veidui, kaklui bei krūtinei.

Taupyti reikia ne sveikatos sąskaita
Pastaraisiais metais daug kalbama, kad būtina naudoti apsauginius kremus nuo saulės, vis dėlto nemažai žmonių į tai numoja ranka, o kiti, tepdami kosmetikos priemonę, labai taupo. Odos specialistai teigia, kad nuo vaikystės tinkamai naudojant apsaugines priemones nuo saulės, galimybė susirgti odos vėžiu sumažėja net 70 proc. Tačiau nereiškia, kad išsitepus apsauginiu kremu, ultravioletiniai spinduliai odos visiškai nepasieks. Nedidelė dalis spindulių geba prasiskverbti ir pro kremus, ir pro drabužius, todėl net naudojant apsaugos priemones dažnai piktnaudžiauti saulės spinduliais tikrai nederėtų.
■ Apsauginės priemonės nuo saulės gerai apsaugo nuo UVB spindulių, tačiau silpnai gina nuo UVA. Ant apsauginio kremo pakuočių yra nurodytas apsaugos nuo saulės filtras (SPF), tačiau jis nurodo tik apsaugos nuo UVB spindulių laipsnį. Jeigu norite visapusiško apsaugos, pirkdama kremą nuo saulės rinkitės tokį, kuris apsaugotų ir nuo UVB, ir nuo UVA pavojingų saulės spindulių. Jie būna pažymėti UVA+UVB ženklu. Šalia SPF žymimas skaičius nurodo, kiek jūs galite būti saulėje, nenukentėdama nuo UVB spindulių. Deginimosi trukmė priklauso nuo odos tipo. Pavyzdžiui, jei esate II odos tipo, pasitepusi priemone, kurios SPF 15, saulėje saugiai galėsite praleisti 150 min., vėliau nudegsite taip pat, kaip ir nepasitepusi kremu. Jeigu jūsų oda šviesi, pirmuosius saulės spindulius pasitikite išsitepusi kremu, suteikiančiu didesnę apsaugą (SPF 30), o kiek įpratusi prie saulės spindulių apsaugos faktorių galite mažinti (iki SPF 12–8).
■ Labai svarbu apsauginį kremą nuo saulės vartoti tinkamai. Pirmiausia nereikia kremo gailėti. Suaugusio žmogaus kūnui reikia maždaug šešių arbatinių šaukštelių nuo saulės saugančio kremo, nors paprastai žmonės jo užsitepa tik pusę tiek. Taip pat kremo būtina pasitepti kiekvieną kartą, kai nusimaudote ar nusišluostote rankšluosčiu, net jeigu jūsų kremas atsparus vandeniui.
Dabar naudojantis aparatūra galima nustatyti, kaip žmonės jais tepasi. Kremai tepami lopais, todėl ir apsauga abejotina. Dar vienas svarbus pastebėjimas, kad jais tepamasi per retai – tik einant į paplūdimį, o dirbant darže, einant pasivaikščioti – daugelis mano, kad apsaugos nuo saulės odai nereikia.
Atsižvelgdami į tai, kad žmonės kremo tepasi nepakankamai, dermatologai mūsų klimato sąlygomis rekomenduoja veidui ne mažesnio kaip 50 SPF (apsaugos nuo saulės faktoriaus) kremą, kūnui – 20–25.
! Šiltuosiuose kraštuose kūnui reikėtų kur kas stipresnio kremo. Norint sužinoti, kiek laiko kremas veiks, SPF skaičių reikia padauginti iš 10 ir iš gauto laiko atmesti maždaug 30–50 proc. – kremo naudojimo klaidoms (kai jis tepamas jau paplūdimyje, o ne prieš pusvalandį, tepamas per plonas sluoksnis ir pan.).
■ Ypač vasarą nepamirškite odos gausiai drėkinti, nes saulės atakos ją stipriai išdžiovina. Po deginimosi naudokite specialias priemones, kurios ramina, maitina, drėkina ir apsaugo nuo senėjimo.

Tik nedidelė rausva dėmelė
Pavojingas apgamas yra asimetriškas, nelygių kraštų, netolygi jo spalva, jis nepanašus į visus kitus. Tačiau gydytojas pastebi, kad daugėja netipinių melanomų, kai plika akimi apgamas atrodo visiškai normalus ir nepavojingas. Prieš šalinant apgamą dėl kosmetinių priežasčių, būtina pasitarti su specialistais. Mat netinkamai pašalintas pavojingas apgamas vėliau gali pridaryti rimtų bėdų.
Paprastas odos vėžys paprastai atsiranda atvirose kūno vietose, net 80 proc. atvejų – ant veido ir kaklo. Paprastai tai didėjanti rausva dėmelė, galinti tapti opa. Jei žaizdelė neužsitraukia apie 2

sauil
mėnesius, būtina kreiptis į specialistus. Melanoma gali atsirasti bet kur, nes daug įtakos turi ir genai.
Melonoma gali vystytis tiek iš senų, tiek iš naujų apgamų, todėl ji ir yra tokia klastinga. Kartais ji gali išsivystyti per kelis mėnesius, tačiau dažniausiai žmonės ją ant savo kūno nešiojasi 5–8 metus. Odos vėžys neskauda, o sukelia tik išorinius pakitimus, todėl žmonės neskuba pas gydytoją.
Konsultavo bendrosios praktikos gydytoja Aurika Jurevičienė
Moters savaitgalis, Nr. 21

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...