2012 Birželio 12

Santechnika: „Grėsmė, apie kurią mažai susimąstoma“

veidas.lt


Nesena istorija, kai Vilniuje buvo uždarytas Lietuvos vaikų ir jaunimo centro baseinas, priminė opią problemą – legioneles. Gaila, kad apie šias sveikatai žalingas bakterijas prisimenama tik kritiniais atvejais.

Europos Sąjungos Geriamojo vandens potvarkis dėl saugos reikalavimų galioja nuo 1998 metų. Jo nurodymai nustato teisinę atsakomybę visoms šalims, dalyvaujančioms įrengiant vandentiekio sistemą ir ją eksploatuojant. Labai svarbu teisingai parinkti medžiagas, skirtas naujai sistemai įrengti. Vamzdžiai, jungtys ir kitos jungiamosios sistemos dalys turi būti parenkami atsižvelgiant į vandens kokybę.

Eksploatavimo sąlygos gali būti palankios sistemoje veistis mikroorganizmams. Šie gali ilgam sukelti didesnį neigiamą poveikį sveikatai negu įprasta medžiagų migracija praėjus kelioms savaitėms ar mėnesiams po sistemos paleidimo.

Dažniausia ši problema pastatuose, kuriuose įrengtos didelės vandens tiekimo sistemos: ligoninėse, sporto klubuose, senelių globos namuose, viešbučiuose ar daugiabučiuose namuose. Dėl ilgų vamzdžių sekcijų ir nereguliaraus vandens naudojimo bakterijų veisimosi pavojus – ypač didelis. Neigiamas poveikis yra didesnis, kai galutiniai naudotojai – ligoninių pacientai ir vyresnio amžiaus žmonės, kurių imuninė sistema silpnesnė.

Vakarų Europos šalyse nuolatinė cheminė dezinfekcija yra standartinė procedūra saugant vandenį nuo bakterinės infekcijos. Tai labai svarbu šiltesniuose regionuose, kur stagnacijos temperatūra – didesnė kaip 25 laipsniai – tiesiog neišvengiama. Tačiau įmanoma pagerinti geriamojo vandens kokybę ir gerokai sumažinti techninės priežiūros išlaidas bei naudojimo sąnaudas.

Rekomendacijos, susijusios su temperatūra, gali būti įvykdytos, jeigu specifinėse taisyklėse, skirtose sistemos projektavimui, įrengimui ir eksploatavimui, būtų atsižvelgiama į vandens kokybę įvade į pastatą.

Bakterinės infekcijos pavojus ypač didelis, kai nuolatinė temperatūra yra nuo maždaug 30 iki 50 laipsnių ir jei geriamasis vanduo ilgą laiką stovi vamzdžiuose, kai šaltas vanduo yra šildomas, pavyzdžiui, šalia esančios šildymo sistemos vamzdžiais. Pavojus didžiulis ir tuomet, kai nuotekų patenka į vandentiekio sistemą dėl sistemos klaidos, tokios kaip atbulinis srautas.

Bakterijos Legionella pneumophila gali sukelti legionierių ligą įkvėpus garų, prausiantis po dušu. Nustatyti sistemos vietą, kurioje yra daugiausia bakterijų, galima tik reguliariai imant vandens mėginius. Ypatingą dėmesį reikia skirti toms atkarpoms, kur vanduo naudojamas rečiausiai. Cheminė arba terminė dezinfekcija yra tik trumpalaikis problemos sprendimas specifinėms bakterijų kolonijoms šalinti. Problema galutinai bus išspręsta tik nustačius ir likvidavus priežastis.

sa.lt

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Rytis Rytis rašo:

    Sveiki, perskaičius straipsnį susidariau nuomonę, kad vykdant projektavimo ir statybos darbus buvo neišvengta grubių klaidų dėl kurių teko uždaryti Lietuvos Jaunimo ir vaikų baseiną. Santehcnikos įmonės puslapyje http://plumbera.lt/sildymo-sistemos/ smulkiai aprašyta , kaip reikia eksplotuoti/projektuoti šildymo ir vandentiekio sistemas, kad išvengti legionellių. Geri meistrai žino, kaip tinkamai turi būti izoliuoti vamzdynai net jei neaprašyta pradineme projekte. Šiuo atveju susidurta su konkursiniu baseinų įrengimu piginant kainą objekto ir taip pat neatliekant svarbiausių projekto eksplotavimo funkcijų.
    REIKIA SANTECHNIKUS RINKTIS ATSAKINGAI, O NE IEŠKOTI KAS PADARYS GREIČIAU AR PIGIAUSIA KAINA.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...