2011 Birželio 04

Sąjūdis ketina rengti referendumą dėl tarėjų instituto teismuose

veidas.lt

BFL

Šeštadienį Seime į 13-ąjį suvažiavimą susirinkęs Lietuvos Sąjūdis ketina rengti referendumą dėl tarėjų instituto įteisinimo teismuose, BNS patvirtino Sąjūdžio tarybos narys Paulius Rutkauskas.

Priimtame pareiškime yra teigiama, kad teismuose dirba sovietiniai teisininkai, visiškai atsiriboję nuo visuomenės, piktinamasi, kad teisėjai išduoda sankcijas klausytis slapta žmonių telefoninių pokalbių, be to nekovoja su korupcija.

“Visuomenei tokia situacija aiškiai nepriimtina. Dėl šių priežasčių piliečiai praranda pasitikėjimą valstybe, vis labiau didėja emigracijos mastai. Savo nepasitikėjimą teismais visuomenė pradėjo reikštii teismų sprendimų ignoravimu. Tai aiškus teismų, o tuo pačiu ir valstybės degradacijos požymis”, – teigiama pareiškime.

Pasak pareiškimo, rezultatų nedavė nei Sąjūdžio kreipimaisi į Seimą, nei į prezidentę. Sąjūdžio manymu, teismų pertvarka galėtų neapsiriboti vien tarėjų instituto įvedimu – esą teisėjus dar galima būtų ir rinkti.

“Sprendžiant teismų problemą referendumu, apsiriboti vien tarėjų institucijos įteisinimu jau netikslinga, nes atstatyti demokratiją teismuose, o tuo pačiu ir valstybėje, vargu ar pavyktų. Tai būtų galima padaryti tik visuomenei sudarius galimybę išsirinkti teismą”, – rašoma pareiškime

Be to Sąjūdis priėmė rezoliuciją dėl Rytų Lietuvos švietimo, kuriame Lenkų rinkimų akcija (LRA) yra kaltinama nesilaikanti įstatymų, kurstanti tautinę nesantaiką.

“Lietuvos Sąjūdis apgailestauja, kad LRA Lietuvoje su jai pavaldžiomis organizacijomis (…) nesilaiko Konstitucijos, įstatymų, kursto tautinę nesantaiką, rengia mitingus su melaginga informacija prieš valstybinę kalbą, ir Lietuvos Respublikos teritorijos vientisumą ir nedalomumą, gaivina okupacijos padariniu ir garbina Rytų Lietuvos okupaciją, neleidžia mokytis gimtąja gudų kalba, prieš 150 metų dėl okupacijų pakeitusius tautybę ir gimtąją kalbą gyventojus vadina autochtonais, persekioja lojalius Lietuvos respublikai piliečius ir kursto mokinius prieš savo tėvynę”, – rašoma rezoliucijoje.

Anot Sąjūdžio, švietimo įstaigas į savo globą turėtų perimti Švietimo ir mokslo ministerija, Rytų Lietuvoje turėtų būti pastatytą daugiau mokyklų, kuriose mokoma lietuvių kalba, turėtų būti remiamas esą objektyvus laikraštis lenkų kalba, informuojantis apie Lietuvą, o LRA veiklos teisėtumas turėtų būti patikrintas.

Sąjūdis taip pat priėmė rezoliuciją dėl saugumo, krašto apsaugos bei gynybinių pajėgumų tvirtinimo. Anot dokumento, Lietuvoje nėra tinkamo visuotinio pilietinio ir patriotinio ugdymo bei jos paruošimo gynybai.

Todėl esą turėtų būti atnaujinta pilietinio ir tautinio ugdymo programa mokymo įstaigose ir tam skiriamas didesnis finansavimas. Be to, 2012-aisiais išlaidos Lietuvos gynybai turėtų sudaryti 1,4 proc. nuo šalies BVP, o vėliau išaugti ir iki 2 proc, turėtų būti įvestos lengvesnes mokestines sąlygas savanoriškai stojantiems į kariuomenę ir kitas.

Sąjūdžio nuomuone, sostinės Lukiškių aikštėje turėtų būti pastatytas monumentas “Kovojusiems ir žuvusiems už Lietuvos laisvę”.

Lietuvos Sąjūdis yra visuomeninė ne pelno siekianti organizacija, asmeninės ir pilietinės iniciatyvos pagrindu siekianti tvirtinti nepriklausomą demokratinę teisinę Lietuvos valstybę, garantuojančią žmogaus ir piliečio teises bei laisves, siekianti prisidėti prie atviros pilietinės tautinės visuomenės ugdymo.

 

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...