2010 Rugsėjo 24

Baltijos šalys

Rygoje priimtas bendras Baltijos valstybių premjerų pareiškimas

veidas.lt

Įvyko Estijos, Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos premjerų bendri darbo pusryčiai. Jų metu aptartas trijų Baltijos valstybių tarpusavio bendradarbiavimas bei santykiai su Baltarusija. Sutarta palaikyti ir aktyvinti procesus, siekiant paskatinti progresą bei demokratinius procesus Baltarusijoje, toliau tęsti ir vystyti bendradarbiavimą ekonomikos, energetikos, transporto srityse.

Vėliau visi trys Baltijos šalių premjerai dalyvavo 11-ame Baltijos ekonomikos forume. Premjeras A. Kubilius, kalbėdamas forumo dalyviams, pažymėjo bendrą trijų Baltijos šalių interesą realiai pavyti Skandinavijos valstybes ne tik ekonomiškai, socialiai, bet ir mentaliteto, mąstymo prasme. “Turime ambicingą tikslą ir visas galimybes tapti moderniu Šiaurės šalių regiono aukštųjų ir informacinių technologijų paslaugų teikimo ir aptarnavimo centru”, – sakė A. Kubilius.

Baltijos ministrų tarybos sesijoje po turiningų diskusijų buvo priimtas Bendras Baltijos valstybių premjerų pareiškimas. Dokumente pažymėta, kad visose trijose Baltijos valstybėse fiksuoti ekonomikos ir finansų stabilizavimo ženklai. Taip pat pabrėžta tolesnė struktūrinių reformų bei griežta biudžeto konsolidavimo ir taupymo priemonių tęstinumo svarba. Lietuvos ir Latvijos premjerai sveikino Estiją su euro įsivedimu kitais metais ir akcentavo, kad tai yra gera žinia visam regionui, kuri suteikia finansinio stabilumo bei skatina ir įpareigoja Lietuvą ir Latviją siekti euro įsivedimo 2014 metais. Dokumente nurodoma, kad visos trys šalys turėtų labiau koordinuoti finansų politiką.

Trys Baltijos šalių premjerai sutarė, kad būtina suderinti bendras elektros importo ne iš ES šalių taisykles, kurios turi būti aiškios ir skaidrios. Be kitų dalykų energetikos srityje, Bendrame pareiškime fiksuota pastebima pažanga Visagino branduolinės jėgainės statybos paruošiamuosiuose darbuose. Premjerai įsipareigojo toliau bendradarbiauti šiame projekte ir derinti tarpusavyje jėgainės statybos finansavimo planą. Pažymėta ir vieninga pozicija dėl bendros dujų rinkos organizavimo Baltijos valstybėse ateityje, įskaitant ir suskystintų dujų terminalo statybą Lietuvoje.

Numatyti artimiausi prioritetiniai projektai transporto, aplinkos apsaugos, sveikatos apsaugos srityse.

Saugumo ir gynybos srityje sveikinamas didesnis vykdomų NATO pratybų kiekis Baltijos valstybėse, kuris patvirtina NATO kolektyvinės gynybos sutarties įsipareigojimus. Pažymėta mūsų šalių oro erdvės apsaugos svarba. Pasižadėta tęsti karinius ir civilinius įsipareigojimus Afganistane, Irane, Irake.

Estijos ir Lietuvos premjerai palinkėjo savo kolegai Latvijos premjerui Valdžiui Dombrovskiui sėkmės artėjančiuose rinkimuose. A. Kubilius pastebėjo, kad V. Dombrovskiui teko sunkiausia dalis, suvaldant krizę, kuri Latvijoje buvo giliausia iš trijų Baltijos valstybių. “Jei jau “Forbes” savininkas Styvas Forbsas pastebėjo, kad Baltijos šalys yra neapdainuoti herojai, sėkmingai suvaldę finansinę krizę, tai V. Dombrovskis iš mūsų trijų yra didžiausias neapdainuotas herojus”, – sakė A. Kubilius ir iš karto linksmai perspėjo Latvijos premjerą, kad Lietuva kitais metais laimės Europos krepšinio čempionatą finale nugalėjusi Latvijos rinktinę.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...