2014 Spalio 21

Ryga nekartoja Vilniaus klaidų

veidas.lt


1985 m. tuometiniai Graikijos ir Prancūzijos kultūros ministrai Melina Mercouri ir Jack’as Langas pasiūlė Europos kultūros sostinės idėją. Taip tikėtasi suartinti skirtingas Europos tautas, išryškinant jų kultūrinę įvairovę ir iškeliant bendras Europos vertybes ir istoriją.

Dovaidas Pabiržis

Neatsitiktinai pirmąja Europos kultūros sostine paskelbti Atėnai. Šiemetinė sostinės Rygos kultūriniai projektai taip pat įsilieja į bendrą europinį kontekstą, o kartu ir sprendžia daugialypio, istorijos audrų ne kartą blaškyto miesto identiteto klausimus.

Sugrįžta Rygoje gimusios žvaigždės

Europos kultūros sostinės programos Latvijos sostinėje ašis – mieste gimę arba su juo vienaip ar kitaip susiję žmonės. Metų pradžioje pristatyta 1837-1839 m. čia gyvenusio ir dirbusio kompozitoriaus Richardo Vagnerio ankstyvoji opera „Rienzi“, kurią jis pradėjo rašyti būtent Rygoje. Liepą prie Latvijos nacionalinės operos skambėjo koncertas, kuriame pasirodė iš šio miesto kilę žymūs muzikantai – tai dainininkai Maija Kovalevska, Aleksandras Antonenko, Egilis Silinis, Elina Garanča, atlikėjai Gidonas Kremeris, Baiba Skridė, Daniilas Bulajevas, Vestardas Šimkus, kompozitorius Raimondas Paulas, legendinis baleto artistas Michailas Baryšnikovas ir daugelis kitų.

Koncertą gyvai galėjo stebėti daugelio Europos šalių, taip pat ir Lietuvos, televizijos žiūrovai. Su Ryga susijusių tarptautiniu mastu žinomų kūrėjų temą plėtojo ir daugelis kitų renginių.

Latvijos nacionalinės operos dirigento Modesto Pitrėno teigimu, Ryga išlieka Baltijos šalių kultūriniu metropoliu, ką pabrėžia ir šiųmečiai renginiai, sutelkti ties rimtąja kultūra. Anot jo, aukštasis menas Rygoje neprivalėjo užleisti vietos populiariajai kultūrai, bet kartu tapo matomas, patrauklus, viešas ir prieinamas.

“Nemažiau svarbus dalykas – Rygos pozicija Europos kultūriniame kontekste. Latvijos sostinė niekada nebuvo kultūrine periferija, tą ji įrodo ir šiemet. Visų pirma tai patvirtina i Rygą sugrįžtančios čia gimusios ar išsilavinimą gavusios muzikos ir meno žvaigždės, kurias vienas didelis koncertas sutalpinti nepajėgus, kita vertus, čia, pradedant R.Vagneriu, visada kūrė stiprūs Europos meistrai. Ir šiemet rygiečiai turėjo drąsos pasikviesti į pastatymus daug užsienio menininkų, tuo paliudydami, kad jie nėra provincialiai mastanti chunta, norinti išsidalinti šio projekto “aukso puodą” ir Europos kultūros paraštėje brukštelti varnelę”, – pastebi M.Pitrėnas.

Masiškiausiu šių metų Europos kultūros sostinės renginiu tapo 8-osios pasaulinės chorų žaidynės. Į savo chorinio dainavimo tradicijomis besididžiuojančią šalį liepą atvyko 27 tūkst. dainininkų iš 460 chorų ir 73 pasaulio valstybių. Per daugiau nei savaitę mieste nuskambėjo daugiau kaip 100 chorinės muzikos koncertų, kurie vyko uždarose Rygos koncertų salėse, parkuose ir skveruose.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-40-2014-m arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Ricka Ricka rašo:

    Lietuvoje pagrindinė diskusija apie keliasdešimties menininkų atlyginimus ir kitas žemiškais problemas. Kaip sako, kai bažnyčioje pagrindinė diskusija apie tai ar suolus statyti ar kėdes…kokia ten jau bažnyčia ir koks jau ten dvasingumas !! Taip pat ir mes… kur tau menas,,, – ar toks yra, ar visai jau esame paskendę provincialumo depresijoje!?!! Žiniasklaidoje apie tai ką matome/girdime kritikos nulis, o kas pasirodo tai tik apie bulvarščiną ir rašo- kur kas ką nuveikė asmeniniame gyvenime, kas kokiame \”klozeto\” dangčio atidarymo renginyje dalyvavo ir panašiai… Baisu! Buvau į operą nukeliavęs …. Gi paprastas žmogeliukas nuėjo pasikultūrinti, pilna ten tokių buvo… Traviatos versijų girdėjau visokių, bet tikrai nemaniau, kad tai komedija!!!! Tiesiog apakau, kad taip tuščiai galėjau praleisti laiką !!! Kur balsai (net ir 1 eilėje nesigirdėjo…), kur emocija (sarkazmas tai komedijoje privalomas, pagavau) kur kontaktas su žiūrovais (vien labdaringais aplodismentais džiaugtis!??) ? Teisingai DP sako apie chuntą ir aukso puodą- iš kur gali atsirasti kas kito jei mes net nežinome kokia ta mūsų lietuviška kultūra (aišku turime vienkiemio muzikas ir tt), o tie, kuriems gal ir vertėtų užsiimti švietimu ir kritika- patogiausiai tyli ir mano, kad viskas OK…


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...