2012 Spalio 03

Rinkimų pažadai: ir išlaidavimas, ir subalansuotas biudžetas

veidas.lt


Partijos prisiekinėja nedidinsiančios valstybės skolos, tačiau dauguma jų brangiai kainuojančius siūlymus tikisi kompensuoti tik augančios ekonomikos dėka.

Konservatoriai: pensijų reforma, mokesčių progresinimas
Dabar valdantieji Tėvynės sąjunga-Krikščionys demokratai rinkimų programą pristatė paskutiniai, bet ji įspūdingo ilgumo – 194 p. ir arogantiškai pavadinta „XVI Vyriausybės programa“. Tačiau nemažai nuostatų – iš XV Vyriausybės programos. Net programos tekste yra nuorodų, kad jie tai ne kartą yra siūlę. Bet juk svarbiausia ne intencijos, o jų įgyvendinimas. Jei praėjusių Seimo rinkimų favoritė nesugebėjo rasti tam bendraminčių, tai rimtas jos trūkumas.
Konservatoriai vėl žada įgyvendinti pensijų, viešojo administravimo ir valstybės tarnybos reformą, tiesa, keldami tarnybos kokybę, bet nemažindami valdymo išlaidų. Tačiau save vadindami dešiniaisiais, jie neatsispyrė kairiosioms idėjoms: siūlo didinti neapmokestinamų pajamų dydį iki minimalios algos, kas netiesiogiai, bet reiškia dar didesnį mokesčių progresinimą, įvesti visuotinį nekilnojamojo turto, transporto priemonių mokesčius.

Liberalų sąjūdis: darbdavių skatinimas kelti algas, mažesnis mokesčių skaičius
Ant 5 proc. – patekimo į Seimą – ribos sociologinėse apklausose balansuojantys kiti valdantieji – liberalsąjūdiečiai žada, kad „dirbantieji uždirbs vakarietiškus atlyginimus“, o kelti algas darbdavius mokesčių lengvatomis – nuo darbo užmokesčio dalies, viršijančios 3,5 tūkst.Lt, darbdaviams nereikės mokėti „Sodros“ mokesčių. Daugiau pajamų gautų auginantys vaikus: Gyventojų pajamų mokesčiu neapmokestintų 300 Lt per mėnesį už pirmą ir 400 Lt už kiekvieną paskesnį vaiką. Liberalų sąjūdis pasiryžęs panaikinti mažai lėšų į biudžetą sunešančius mokesčius (paveldimo turto ir kt.), pradedančiam verslininkui pirmą kartą įkūrus įmonę ji metus būtų atleidžiama nuo pelno mokesčio ir pusės „Sodros“ įmokų. Liberalai žada mažinti valstybės valdymo aparatą atsisakant nereikalingų valdžios funkcijų, reformuoti valstybės valdomas įmones, dalį jų privatizuoti.

Socialdemokratai: daug PVM lengvatų, progresiniai mokesčiai
Socialdemokratai išvardijo bene ilgiausią PVM lengvatų sąrašą: vaistams, knygoms, laikraščiams ir kitiems periodiniams leidiniams, būtiniausiems maisto produktams, šildymui, keleivių vežimui, viešbučiams, intelektinei veiklai. Be to, jie žada minimalią algą pakelti iki 1 tūkst. Lt, o ateityje – iki 50 proc. vidutinio darbo užmokesčio, didinti socialines išmokas, pedagogų, socialinių darbuotojų, kultūros bei mokslo darbuotojų, pareigūnų atlyginimus. Socialdemokratai – už progresinių mokesčių sistemą, aukštesnius mokesčio tarifus prabangiam turtui, kartu atsisakant, anot jų, nepagrįsto neturtingų žmonių, smulkių verslininkų, pensininkų apmokestinimo. O visą šią gerovę turėtų kompensuoti pramonės ir verslo plėtra, gerėjantis mokesčių administravimas, išaugęs vartojimas.

Darbo partija: 1509 Lt minimali alga, didėjančios pensijos, lengvatos mažoms įmonėms
Darbiečių iki 2013 m. pabaigos žada minimalią algą pakelti iki 1509 Lt. Vidutinė senatvės pensija valdant Darbo partijai sudarytų ne mažiau kaip 60 proc. šalies vidutinio darbo užmokesčio dydžio „į rankas“, jie didintų socialinę paramą labiausiai skurstantiems, minimalias pajamas gaunantiems asmenims.
Darbiečiai sukurtų bendrą nekilnojamo turto ir žemės mokestį, kuriam būtų taikomos neapmokestinamo turto ribos ir progresyvumo principas. Įmonių, kurių metinė apyvarta siekia iki 1 mln. Lt, būtų taikomas nulinis pelno mokesčio tarifas. Dar darbiečiai žada „subalansuoti“ mokesčių naštą vietiniams gamintojams, gaminantiems kasdienio vartojimo ir pirmo būtinumo prekes.

Tvarka ir teisingumas: 1,8 tūkst. Lt minimali alga, nemokama žemė, Tautos bankas
Minimalios algos kėlime pirmauja tvarkiečiai – programoje jie įrašė 1,8 tūkst. Lt.  Jie žada tokias motinystės išmokas: pirmais metais – 100 proc., antrais – 70 proc., trečiais – 50 proc. atlyginimo. O pensininkams tvarkiečiai pamalonintų kiekvienais metais sudarydami sąlygas susipažinti su pasaulio kultūros objektais.
Jie užsimoję užtikrinti „maksimalų darbuotojų dalyvavimą įmonių kapitale ir valdyme“, nemokamai panaudai su galimybe vėliau išsipirkti suteiktų valstybės žemę tiems, kurie imtų ją dirbti ir statytųsi gyvenamąjį būstą, jie įvestų progresyvių mokesčių sistemą. Tvarkiečiai steigtų valstybės valdomą Tautos banką, į kurį būtų perkeltos visos valstybės, savivaldybių ir kitų iš šalies mokesčių mokėtojų pinigų išlaikomų institucijų sąskaitos.

Ekspertai: daug pažadų  neatitinka finansinių galimybių
SEB banko ekonomistas Gitanas Nausėda partijų, ypač opozicinių, programose neranda atsakymų, kuo bus kompensuojamos siūlomos mokesčių lengvatos. Štai socialdemokratai užsimojo smarkiai išplėsti PVM lengvatų sąrašą, darbiečiai – suteikti mokestinių lengvatų įmonėms, kai kurios partijos nori sumažinti ir darbo mokesčių naštą.
Lietuvos pramonininkų konfederacijos Ekonomikos ir finansų departamento direktorius Sigitas Besagirskas nepritaria opozicinių partijų norams įvesti progresinių mokesčių tarifą, nes tai tik didintų šešėlį ir gintų verslą iš Lietuvos. Turto mokesčius, kuriuos siūlo kelios partijos, jis vadina neišprusimu, nes jie – jau atgyvena. „Mokesčiai turi būti nuo pajamų ir nuo darbo, o jų administravimo sistema aiški ir paprasta“, – aiškina ekspertas. O PVM lengvatų politikoje, nors jos ir iškraipo rinką, kaip ribinė ES valstybė turime atsižvelgti į PVM tarifus kaimyninėse valstybėse. Minimalios algos didinimas, LPK atstovo manymu, dabar niekam naudos neatneštų: valstybiniame sektoriuje tai didintų valstybės deficitą ir skolą, o privačiame stumtų į šešėlį.
Be to, partijos apsidraudžia, kad rinkimų pažadai bus įgyvendinti tik tuo atveju, jei rinkėjai jiems suteiks daugumą balsų, kas sunkiai įmanoma.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete (http://www.veidas.lt/veidas-nr-40) arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...