2011 Sausio 11

Savivaldos rinkimai

Rinkimų biuletenyje – naujovės

veidas.lt

Rinkimų biuletenyje – naujovės

Laura Gvozdaitė

Šiuose savivaldybų tarybų rinkimuose rinkėjų laukia naujos pasirinkimo galimybės – daugelyje savivaldybių save išsikėlė pavieniai asmenys, kurie bus pateikti tame pat sąraše kaip ir partijos.

Tiek savarankiškai išsikėlusių kandidatų, tiek partijų, tiek jų koalicijų eilės numeris priklausys ne nuo jų politinio svorio ar žinomumo, be tik nuo jų pačių laimingos rankos – rinkimų numerių burtai sausio pabaigoje bus traukiami Vyriausiojoje rinkimų komisijoje (VRK) (partijų) ir savivaldybėse (savarankiškų kandidatų). Taigi, tarkime, partija X, gavusi septintąjį eilės numerį, tokiu bus žymima visų apygardų biuleteniuose, o partijų neišsidalyti numeriai bus traukiami savivaldybėse. Tokiu būdu, tarkime, Palangoje pirmas numeriu gali atitekti ten save išsikėlusiam vietos kandidatui, o Vilniuje jį ištrauks kuris nors sostinėje kandidatuojantis asmuo.
Visų 60-ies apygardų biuleteniai bus formuojami tokiu pat principu, tačiau jų turinys smarkiai skirsis – nelygu toje vietoje savarankiškai kandidatuojančių ar dėl mandatų kovojančių partijų skaičius. Pavyzdžiui, Vilniuje save išsikėlė 122 kandidatai – ir visi jie, jei tik surinks pakankamai rėmėjų parašų ir įvykdys kitus kandidatui keliamus reikalavimus, bus surašyti biuletenyje, pramaišiui su partijomis. Tuo tarpu Druskininkuose tėra penki savarankiški kandidatai, o aštuoniose savivaldybėse tokių neatsirado nė vieno.
Pasirinkus savarankišką kandidatą rinkėjo misija bus baigta – biuletenis iš karto keliaus į urną. Biuletenyje pažymėjus partijos arba koalicijos numerį, dar bus galima (bet neprivaloma) atlikti jos pateiktų kandidatų reitingavimą. Kiekvienos partijos kandidatų vardai ir pavardės bus atspausdinti ir iškabinti ant rinkimų apylinkių sienų bei surašyti balsavimo kabinoje pritvirtintose brošiūrose.
Savivaldybių tarybų narių mandatus dalysis tos partijos, už kurias balsuos ne mažiau nei 4 proc. rinkimuose dalyvavaujančių piliečių. Koalicijoms taikomas 6 proc. barjeras. Save išsikėlusiems kandidatams teks surinkti ne mažiau balsų, nei jų rinkimuose teks vienam mandatui. Reikiamų balsų skaičius priklausys nuo vietos, kurioje kandidatuojama – pavyzdžiui, Neringoje užteks surinkti 129 balsus, o Vilniuje reikės jau daugiau nei 18 tūkst. rinkėjų paramos (šie skaičiai išvesti darant prielaidą, kad balsuoti ateis 100 proc. rinkėjų, ir mažės atsižvelgiant į rinkėjų aktyvumą).

Box1
Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininko Zenono Vaigausko komentaras
Save išsikėlusių kandidatų dalyvavimas šių metų savivaldybių tarybų rinkimuose – naujovė, tačiau didelės painiavos balsavimo biuleteniuose ji neturėtų sukelti. Iki šiol rinkėjai turėdavo rinktis iš dviejų variantų – partijų arba jų koalicijų sąrašo. Dabar prisideda savarankiški kandidatai arba jų koalicijos. Bet tvarka išlieka ta pati: rinkėjas pažymi tik vieną sąrašo numerį, ir jeigu tai ne asmuo, o partija arba koalicija, jis dar turi galimybę reitinguoti.
Kaip žinoma, biuletenis kiekvienoje apygardoje bus vis kitoks – kai kuriuose miestuose savo kandidatus kels kone visos partijos ir gal net keliasdešimt savarankiškų kandidatų, o kai kur jų bus perpus mažiau. Taigi rinkėjų laukia nevienodos galimybės rinktis, tačiau balsuos visi ir visur lygiai taip pat – žymės tik vieną vienintelę biuletenio eilutę.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...