2010 Gruodžio 28

Reitingai

Reitingų lyderiai: tautos simpatijos stabilios

veidas.lt

Prezidentė, Seimo pirmininkė ir opozicijos lyderis visus 2010-usius išsilaikė tautos meilės olimpe. O trys institucijos, kuriomis žmonės pasitiki labiausiai, – taip pat jau ilgaamžės lyderės: tai Prezidentūra, Bažnyčia ir kariuomenė.

Nepaisant sunkmečiu vyraujančių niūrių nuotaikų, lietuviai vis dar moka mylėti. Kitaip, negu meile, prezidentei Daliai Grybauskaitei tenkančių tautos simpatijų nepavadinsi: jos reitingai jau pusantrų metų stabiliai labai aukšti (šiemet netgi dar padidėjo) ir nepriklauso nuo politikos ar ekonomikos įvykių. Net kai vasarą kilo maisto produktų kainos ir krito žmonių pasitikėjimas visais kitais politikais bei valstybės institucijomis, prezidentė neprarado nė vieno rėmėjo balso.
Šiek tiek labiau svyruojančiu, bet stabiliai antrą vietą po prezidentės reitingų viršūnėje užimančiu populiarumu gali džiaugtis ir Seimo pirmininkė Irena Degutienė. Vadovaudama pačiai nepopuliariausiai institucijai ir priklausydama neigiamus reitingus turinčios valdančiosios partijos vadovybei, ji kažkaip sugeba nesusitepti nei vieno, nei kito nešlove.
Trečiasis, Socialdemokratų partijos vadovas Algirdas Butkevičius, – jau šiek tiek žemiau (jį palaikančių ir jo nemėgstančių tautiečių proporcijos panašios), bet, vertinant visų 2010 m. perspektyvą, išlieka trečioje vietoje, nors jam ant kulnų nuolat lipa kitas valdžiai oponuojantis politikas, Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas.

Populiarumą jau užsidirbo
Politologė Jūratė Novagrockienė sako, kad D.Grybauskaitė per šiuos metus tautos sąmonėje galutinai įtvirtino tas savo savybes, dėl kurių ir laimėjo rinkimus: tvirtumą ir konkretumą, kartais net virstantį kategoriškumu. “Tautai reikia tvirtos rankos, o D.Grybauskaitė tokią nuolat demonstruoja”, – pabrėžia ekspertė.
“Baltijos tyrimų” generalinė direktorė sociologė Rasa Ališauskienė mano, kad šiuo atveju reikia kalbėti apie institucijos (Prezidentūra tautos visuomet buvo vertinama palankiai) ir asmenybės susiliejimą. “Tačiau prezidentė sugeba išlaikyti aukščiausius reitingus visada, net ir tais mėnesiais, kai pasitikėjimas kitais susvyruoja”, – pastebi ji.
O tyrimų centro “Vilmorus” vadovas dr. Vladas Gaidys vardija tokias tvirto D.Grybauskaitės populiarumo priežastis: ji nesiejama su oligarchais ir jokiomis politinėmis grupėmis, yra tvirta bei reikli ir sugeba sava atrodyti tiek dešiniųjų, tiek kairiųjų pažiūrų piliečiams.
J.Novagrockienė priduria, jog nebegalima sakyti, kad prezidentė yra mylima besąlygiškai, – dabartinį tautos pasitikėjimą ji jau pelnė savo darbu per pastaruosius pusantrų metų. “Žmonėms atrodo, kad jie turi prezidentę, kuri jais rūpinasi”, – teigia politologė.
Ji mano, kad tai sąmoningai apgalvotos visos Prezidentūros komandos viešųjų ryšių strategijos rezultatas: pati prezidentė arba jos patarėjai labai įtaigiai paaiškina, dėl ko vetuoja vieną ar kitą įstatymą, dėl ko keičia neįtikusių įstaigų vadovus. “Ji moka šnekėti, moka bendrauti su žmonėmis ir jiems lakoniškai viską paaiškinti. Tikra priešingybė jokių savo veiksmų nesiteikiančiam komentuoti premjerui Andriui Kubiliui”, – lygina politologė.
Didžiulį I.Degutienės populiarumą, sociologų vertinimu, paaiškinti sunkiau – juk ji vadovauja žmonių nekenčiamam Seimui ir yra dabar nuožmiai kritikuojamų konservatorių partijos narė. “Atrodo, kad tai jos asmeninio įvaizdžio nuopelnas, – ji atrodo sąžininga, šilta, žmones mylinti politikė”, – svarsto sociologas V.Gaidys.

Valdžia, tikėjimas, saugumas
Logiška, kad patikimiausia institucija Lietuvoje laikoma populiarios prezidentės vadovaujama Prezidentūra. V.Gaidys sako, kad ji visais laikais buvo reitingų viršūnėje ir dramatiškai žemyn smuko tik du kartus – vadovaujant Valdui Adamkui, kai virė naftos perdirbimo gamyklos “Mažeikių nafta” pardavimo “Williams International” peripetijos ir kai prasidėjo tuometinio prezidento Rolando Pakso apkalta.
Metų metais didelis išlieka ir pasitikėjimas Bažnyčia. Smuktelėjęs jis buvo tik šią vasarą – liepos mėnesį, kai buvo laidojamas Algirdas Brazauskas ir kai jo karsto neleista įnešti į Vilniaus arkikatedrą. Tačiau rudeniop pasitikėjimas Bažnyčia vėl atsigavo.
O štai kariuomenė į reitingų aukštumas iškopė tik prieš penkmetį – tada ji galutinai atsikratė sovietinių papročių citadelės įvaizdžio ir dabar yra siejama su modernumu, patikimumu bei tvarka.

Institucijos
Prezidentūra
Pasitiki 73 proc.
Nepasitiki 7 proc.
Bažnyčia
Pasitiki 56 proc.
Nepasitiki 19 proc.
Kariuomenė
Pasitiki 53 proc.
Nepasitiki 11 proc.

Asmenybės
Prezidentė Dalia Grybauskaitė
Pasitiki 84 proc.
Nepasitiki 5 proc.
Seimo pirmininkė Irena Degutienė
Pasitiki 62 proc.
Nepasitiki 13 proc.
Socialdemokratų lyderis Algirdas Butkevičius
Pasitiki 40 proc.
Nepasitiki 30 proc.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...