2010 Gruodžio 22

Gamta

Reikalauja rūpintis vilkų išsaugojimu

veidas.lt

Gruodžio pradžioje prezidentei įteikę peticiją, kurioje prašoma sustabdyti vilkų medžioklę, trečiadienį visuomenininkai protestavo po Aplinkos ministerijos langais.

Apie 30 protestavusių žmonių laikė plakatus su užrašais “Vilkų genocidui – ne”, “Išsaugotas vilkas – nauda miškams”, “Ant Gedimino kalno vilkas kaukė, ne kiaulė kriuksėjo”.

Asociacijai “Baltijos vilkas” ir jai pritariantiems visuomenininkams abejonių dėl žvėrių išlikimo kelia tai, kad kasmet didinama vilkų medžioklės kvota, be to, ministro įsakymu pusantro mėnesio pailgintas medžioklės sezonas – jo pradžia paankstinta nuo gruodžio 1 iki spalio 15-osios. Sezonas baigiasi balandžio 1 dieną.

Reikalaujama įsakymus dėl kvotų didinimo ir sezono ilginimo atšaukti.

“Jei buvo nušauta per 12 dienų 13 vilkų, tai paskaičiuokime, kas bus iki balandžio pirmosios, jei taip kasdien po vilką… Kaip galima išvis garantuoti, kad ta populiacija bus išsaugota? (…) Didinimas kvotų ir medžioklės sezono paankstinimas turi būti sustabdytas, nes tai jau pasiekė ribą”, – žurnalistams sakė asociacijai priklausanti režisierė Vanesa Urbienė.

Ji piktinosi, kad Aplinkos ministerija, motyvuodama ūkininkų problemomis, tenkina, anot jos, prestižinės vilkų medžioklės mėgėjų interesus, ir nesiima jokių kitų priemonių vilkams nuo gyvulių atbaidyti, išskyrus jų medžioklę.

“Medžioklės yra ne tiek medžiojimui, kiek sutvarkymui savo kitų reikaliukų, o vilko sumedžiojimas – apskritai prestižo reikalas, nes vilko trofėjus kainuoja nuo 1000 iki 1500, kai bauda yra nuo juokingo 64 litų su puse, dabar jau padidinta iki 300 litų, bet vis tiek ką reiškia su trofėjaus kaina – tai apskritai brakonieriavimo skatinimas”, – sakė V.Urbienė.

“Aplinkos ministerija labiausiai motyvuoja tuo, kad nukenčia ūkininkai, bet jie taip teigia bendrai, visos Lietuvos mastu. (…) Jei jie didina bendrai, o ne reguliuojama regioninėje sistemoje, gal tie vilkai labiau žudomi ten, kur jie turėtų būti saugomi ir kur nesigano karvės ir ožkos, o ten, kur Biržų rajone papjovė vieną kitą ožką, kuri buvo nepririšta ir neaptverta, gal ten per visą mėnesį nė vieno vilko nesumedžiojo”, – teigė asociacijos “Baltijos vilkas” narė.

Anot V.Urbienės, pigiau būtų kompensuoti ūkininkams elektrinių piemenų įrengimą ar bandas saugančių šunų – Podhalės aviganių įveisimą, nei išnaikinus vilkus Lietuvoje, iš naujo juos įveisti.

“Reikia aptverti, yra elektriniai piemenys, bet visų šitų priemonių nepaiso ministerija ir netgi savotiškai pasityčioja iš tų pasiūlymų, nors kitoms valstybėms neatrodo, kad čia menka ar kvaila. Pasiūlymai ignoruojami ir nepriimami, vienintelis būdas – medžiotojams atiduoti šį procesą”, – sakė V.Urbienė.

Anot jos, jei į reikalavimus nebus atsižvelgta, asociacija “Baltijos vilkas” neketina “eiti su šakėmis” – ketina tartis dėl tolimesnių veiksmų ir spręsti problemą civilizuotomis priemonėmis, pavyzdžiui, rašydami skundą Europos Sąjungai.

Šiemet sezono metu leidžiama nušauti 60 vilkų. Tai yra 20 žvėrių daugiau nei pernai arba trigubai daugiau nei prieš trejus metus.

Anot visuomenininkų, lyginant Vyriausybės pateiktus duomenis, 2002-ųjų ir šių metų informaciją, vilkų Lietuvoje sumažėjo beveik perpus. Derybinėje pozicijoje dėl stojimo į ES nurodyta, kad Lietuvoje vilkų yra 550, ir jų medžiojimas esą neturės įtakos populiacijos gyvybingumui, tuo metu dabar apskaityta 250 vilkų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...