2011 Rugpjūčio 23

Prosumeriai – patikimi rinkos pranašai

veidas.lt

Visuomenės nuomonės lyderiai – prosumeriai – aiškiai atspindi būsimus Lietuvos gyventojų lūkesčius bei nuotaikas.

Naujai atliktas šalies gyventojų nuomonių tyrimas patvirtino, kad mūsų šalyje, kaip ir kitose analogiškus tyrimus atliekančiose rinkose, likusi visuomenės dalis seka paskui prosumerius – profesionalių vartotojų grupę, netiesiogiai numatančią vartotojų įpročių tendencijas per artimiausius 6-18 mėnesių.

Lietuvoje pirmą kartą prosumerių grupė buvo identifikuota praėjusių metų rudenį, kuomet rinkos tyrimų agentūra RAIT, naudodama „EURO RSCG Worldwide“ išplėtotą bei verslo poreikius atitinkančią vartotojų segmentavimo metodiką, iš Lietuvos interneto vartotojų išskyrė prosumerių grupę. Paaiškėjo, kad Lietuvoje prosumeriai sudaro apie 8 proc. interneto vartotojų (bendroje Lietuvos populiacijoje jų mažiau). Pasaulyje prosumeriai sudaro apie 15-25 proc.

Prosumerių Lietuvoje buvo prašoma įvertinti šalies ekonominę situaciją, klausiama apie apsipirkimo internetu įpročius, ekologiškų produktų vartojimą. Šių metų pavasarį tie patys klausimai buvo užduoti Lietuvos gyventojams – ne prosumeriams. Jų atsakymai patvirtino tai, ką prieš pusmetį teigė prosumeriai: optimistiškesnį ekonominės situacijos vertinimą, didėjantį susidomėjimą ekologiškais produktais bei augantį apsiperkančiųjų internetu skaičių.

Apklausų rezultatai rodo, kad Lietuvos gyventojai yra linkę vis palankiau vertinti šalies ekonominę situaciją. Tiesa, jų optimizmas didėja ne itin sparčiai ir gerokai nusileidžia optimistinėms prosumerių nuotaikoms. Tuo, kad ekonominė situacija šalyje per ateinančius tris mėnesius pagerės, pernai rudenį tikėjo 18 proc. prosumerių ir 8 proc. gyventojų. Šių metų pavasarį tuo tikinčių gyventojų skaičius nepakito. Tačiau per pusmetį gerokai – nuo 43 iki 24 proc. – sumažėjo pesimistų, manančių, kad ekonominė situacija pablogės. Pernai rudenį taip galvojo 28 proc. prosumerių.

Prosumerių prognozuota kryptimi keičiasi ir Lietuvos gyventojų pirkimo internetu įpročiai. Pernai spalį net 81 proc. Lietuvos prosumerių nurodė, kad yra pirkę internetu. Praėjusių metų balandį vos 16 proc. kitų Lietuvos gyventojų buvo pirkę internetu, tačiau per metus – iki šių metų gegužės – pirkimas internetu tarp Lietuvos gyventojų išaugo beveik dvigubai – iki 29 proc. Per tą patį laiką nuo 4 iki 12 proc. padaugėjo teigiančiųjų, kad internetu perka dažniau nei iki šiol, o visai to nedarančių sumažėjo nuo 83 iki 69 proc.

Daugelis prosumerių – 91 proc. – perka ekologiškus produktus. Juos renkasi ir apie 60 proc. kitų gyventojų. Tačiau gyventojų domėjimasis ekologiškais produktais sparčiai nesikeičia – ketinančių pradėti juos pirkti ir bet vieną ar kelis kartus jau nusipirkusių – skaičius liko praktiškai toks pat.

„Tyrimų rezultatai akivaizdžiai įrodo, kad prosumerių prognozės labai aiškiai atspindi visuomenės nuotaikų tendencijas, tad prosumerių grupė yra labai svarbi įmonėms numatant rinkos perspektyvas ir kuriant rinkodaros bei komunikacijos strategijas. Nors šiandien prosumerių nuomonė ir elgsena gali gerokai skirtis nuo kitų vartotojų, žiūrint į ateitį, tai tampa patikimu orientyru, leidžiančiu pasirinkti teisingą veiklos kryptį“, – sakė reklamos kūrybos agentūros IDEA direktorė Živilė Baltulionytė.

Apklausą atlikusi tyrimų agentūra RAIT apklausė daugiau kaip tūkstantį 15-74 metų Lietuvos gyventojų. Apklaustųjų pasiskirstymas atitinka Lietuvos gyventojų pasiskirstymą pagal amžių, lytį, gyvenamąją vietovę.

 

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...