2012 Rugpjūčio 16

Projekto „Nedelsk” komanda pirmą kartą atliko patikras nuteistosioms

veidas.lt

Savaitės pradžioje projekto „Nedelsk” komanda kartu su projekto iniciatore Agne Zuokiene pirmą kartą lankėsi Panevėžio moterų pataisos namuose. Čia gydytojai onkologai patikrino 135 nuteistąsias, iš jų vienai rastas galimas krūties vėžio įtarimas, kitoms nustatyti gerybiniai krūtų pakitimai. Taip pat kalinėms buvo patikrinta skydliaukė, tačiau rimtesnių susirgimų nerasta. A. Zuokienė su pataisos namų administracija ir nuteistosiomis aptarė sveikatos priežiūros klausimus.

„Nuteistosios kreipėsi į mane laiškais, prašydamos atvykti į jų įkalinimo įstaigą ir atlikti patikras, tačiau apsilankyti šioje įstaigoje mes jau planavome – būtina tikrinti šias izoliuotas moteris, nes uždelstos, vėlyvųjų stadijų krūties vėžio gydymas mokesčių mokėtojams kainuotų dešimteriopai daugiau, – sako A. Zuokienė. Ji pabrėžia, kad valstybė turėtų į tai atsižvelgti ir nenurašyti nuteistųjų gydymo vien įkalinimo įstaigų administracijos kompetencijai arba privačioms iniciatyvoms, tokioms kaip „Nedelsk“.

Patikros Panevėžio moterų pataisos namuose – dalis jubiliejinės – 10-osios – sveikatinimo projekto „Nedelsk“ autobusėlio kelionės per Lietuvą. Nuo birželio 1-osios jau aplankytos 137 šalies vietos, 28 miestai. Per vasarą patikrintos 7325 moterys bei vienas vyras. Rasti 69 galimi krūties vėžio įtarimai, net 5 iš jų – Varėnos rajone.

„Pradėjus veiklą, svarbiausias mūsų tikslas buvo nuvykti pas moteris, kurios per kasdienius rūpesčius pamiršta rūpintis savimi, tuo, kas žmogui svarbiausia – sveikata. Ir dažna tokio delsimo priežastis – didelis atstumas iki ligoninės, kurioje moteris gali pasitikrinti, – pasakoja A. Zuokienė. – Vis dėlto galime pasidžiaugti, jog mirtingumas nuo krūties vėžio per pastaruosius 10 m. Lietuvoje sumažėjo – projekto dėka daugeliu atvejų liga nustatoma ankstyvojoje stadijoje, todėl ją lengviau išgydyti ir išsaugoti moters gyvybę.“ Anot A. Zuokienės jau pastebima padidėjusi ir pačių moterų iniciatyva tikrintis, kartais net viršijanti projekto galimybes: „Per dieną specialistai gali patikrinti apie 100 moterų, tačiau kai kuriuose miestuose jų susirenka gerokai daugiau, būna taip, kad fiziškai negalime suspėti visų patikrinti”. Projekto iniciatorė pastebi, kad aktyvesnės miestų ir miestelių gyventojos, tuo metu kaimuose moterys vis dar tikrinasi vangiai, reikia jas raginti.

„Nedelsk dėl savęs ir dėl tų, kurie tave myli“ – su šiuo devizu jau 10-tus metus prevencinio projekto prieš krūties vėžį „Rožinio kaspino“ autobusėlis suka ratą aplink Lietuvą. Dažniausiai per vieną dieną jis aplanko dvi gyvenvietes, kiekvienoje jų patikrinama po 50 moterų. Tyrimai rodo, jog daugumai moterų tai būna pirmoji profesionali konsultacija. Kas penktai moteriai randamos gerybinės krūtų ligos, vienai iš 100 – krūties vėžio ženklai.

Per projekto veiklos dešimtmetį iš viso patikrinta daugiau kaip 80 tūkst. moterų. Rasti 706 galimi krūties vėžio įtarimai. Šiais metais rožinio „Nedelsk” autobusėlio kelionė dar nesibaigė: jis pakartotinai aplankys Palangą, Kretingą, taip pat rugsėjį bus tikrinamos Vilniaus moterys. Kaip pastebi projekto iniciatorė A. Zuokienė, net ir po dešimtmečio „Nedelsk” išlieka reikalingas, nes aptinkamų krūties vėžio atvejų, deja, nemažėja.

Krūties vėžys – dažniausia moterų onkologinė liga. Itin svarbu reguliariai tikrintis, nes liga gali ilgus metus tūnoti moters organizme, nesukeldama skausmo ar nemalonių pojūčių.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...