2016 Kovo 23

Profesiniams bakalaurams – perspektyvi ateitis

veidas.lt

Rasa VAITKEVIČIENĖ

Trečios pagal dydį Lietuvoje Klaipėdos valstybinės kolegijos (KVK) vadovai nenuleidžia akių nuo šalies ir Europos darbo rinkos. Reaguojant į rinkos pokyčius, darbdavių poreikius, kuriant perspektyvias studijų programas pasiekta, kad įsidarbina apie 80 proc. KVK absolventų.

Įsivaizduokite tokią situaciją: verslo įmonėje din­go elektra, nebeveikia kompiuteriai. Įmonė su­siduria su tiesiog gluminančia problema: negali pasinaudoti kompiuteriuose sukaupta svarbia informacija, įmonės darbas stringa, klientai nepatenkinti. Ir jei ne KVK studentai praktikantai, kurie puikiausiai susidorojo su užduotimi, įmonė veikiausiai būtų praradusi gausybę klientų.

Tokia situacija iš tiesų nutiko Klaipėdoje. Tad KVK Socialinių mokslų fakulteto dekanė Asta Pa­n­cerovienė itin didžiuojasi sėkmingai fakulteto organizuotu praktiniu mokymu dviejose iš keturių kolegijoje įsteigtų verslo praktinio mokymo firmų. Iš pradžių čia besipraktikuojantys studentai mokosi imituodami įvairiausias verslo įmonės veiklas, sprendžia problemas, rengia dokumentus – ir tik po to išleidžiami į praktiką tikroje verslo įmonėje. Atgar­siai iš darbdavių – itin palankūs.

„Socialinių mokslų neperspektyvumu jaunimas neretai bauginamas be reikalo. Atlikę tyrimus matome, kad per pirmuosius metus po studijų baigimo įsidarbina daugiau nei 80 proc. mūsų absolventų, įgijusių profesinio bakalauro laipsnį. Be abejo, daug priklauso ir nuo pačios studijų programos, tad nuolat stebime darbo rinkos pokyčius“, – pasakoja A.Pancerovienė.

Jau ne vienus metus tarp populiariausių šioje kolegijoje – buhalterinės apskaitos studijų programa: net ir jau­ni, bet praktinio darbo patirties tu­rintys specialistai netrunka įsidarbinti. Pa­klau­sūs ir šalies transporto įmonėms bei tarptautiniam verslui rengiami logistikos vadybinin­kai, net penktadalis pernai baigusiųjų dirba lo­gis­tikos, transporto įmonėse visoje Europoje.

Gera ateitis pranašaujama antrus metus siūlomai unikaliai jungtinei sveikatingumo paslaugų vadybos studijų programai, kuri vykdoma drauge su Rygos ISMA aukštąja mokykla (Latvija). Stu­dentai įgis jungtinį profesijos bakalauro laipsnį ir bus paklausūs sveikatingumo versle Lietuvoje ir Europoje.

Ištyrus darbo rinkos poreikius Klaipėdos valstybinėje kolegijoje šiemet stojančiųjų lauks dar viena, Studijų kokybės vertinimo centre jau akredituota ir vienintelė tokia kolegijų sektoriuje studijų programa – žmonių išteklių valdymas.

Žymus pagyvėjimas, susijęs su vaikų skaičiaus augimu šalies ikimokyklinėse įstaigose,  juntamas ikimokyklinės ir priešmokyklinės pedagogikos studijų programoje: sulaukiama kur kas didesnio studentų ir jau dirbančių specialistų susidomėjimo, tad fakultetas papildomai rengia įvairius mo­kymus, kvalifikacijos kėlimo kursus.

„Labai daug mūsų studentų išvyksta pagal „Erasmus“ studijų mainų programas: būsimieji logistikos studentai vadybininkai studijuoja ir praktikuojasi Belgijoje, turizmo administravimo specialistai – Turkijoje, Ispanijoje, Portugalijoje. Studentų susidomėjimas didžiulis, konkurencija didelė, vyksta atrankos“, – pasakoja A.Pancero­vie­nė.

KVK Technologijų fakulteto dekanė Jūratė Vai­tekonienė sako, kad daugelį technologijos (in­žinerijos) studijų srities studentų darbdaviai graibs­to jau baigiamuosiuose kursuose, tad ne­sunkiai darbą randa studijuojantieji elektros ir au­tomatikos inžinerijos, mechanikos inžinerijos programas, o juo labiau – būsimieji informatikos specialistai, kurių įsidarbinimo rodikliai pastaruoju metu yra rekordiniai.

Lietuvoje nuo seno stiprios kokybiško maisto gamybos tradicijos. KVK – vienintelė mokykla Va­ka­rų Lietuvoje, rengianti aukštojo išsilavinimo mais­to srities specialistus, – maisto technologijų profesiniai bakalaurai visoje šalyje nesunkiai įsidarbina technologais, meistrais, laboratorijų analitikais, maisto kokybės ir saugos specialistais, kokybės vadybininkais. Pajūrio krašto specifika lėmė, kad čia gausu žuvies perdirbimo įmonių, tad paklausūs ir KVK parengti maisto technologijos specialistai su žuvų produktų technologijos specializacija.

J.Vaitekonienė džiaugiasi, kad būsimieji maisto technologai, susipažinę su pažangiausiomis maisto ruo­šimo technologijomis, aktyviai įsitraukia ir į ko­legijos Taikomosios mokslinės veiklos centro tyr­imus: kuria įvairias naujoves ir netgi dalyvauja ku­riant sveiko maisto prekybos automatų projektą.

„Stengiamės neatsilikti nuo itin spartaus mokslo ir technologijų plėtros tempo: įsigyjame pažangiausią kompiuterinę įrangą, naujas projektavimo sistemas – juk absolventas, baigęs studijas, turi gebėti toje aplinkoje orientuotis ir dirbti.

KVK Sveikatos mokslų fakulteto dekanė Vida Staniulienė pabrėžia, kad fakultetas (anksčiau – Medicinos mokykla) turi įs­pūdingas ir senas mokymo tradicijas – bendrosios praktikos slaugos specialistai čia rengiami jau daugiau nei 80 me­tų. Ir visais laikais šios srities specialistų reikėjo, reikia ir reikės, juolab – artimiausioje ateityje: žmonių gyvenimo trukmei ilgėjant, ligų ir negalių, deja, nemažėja.

„Šiandien slaugytojo specialybė – viena perspektyviausių biomedicinos srityje: beveik 90 proc. mūsų absolventų įsidarbina Klaipėdos ir Vakarų Lietuvos gydymo įstaigose, medicinos centruose. Jaunus žmones motyvuoja ir tai, kad net pirmaisiais darbo metais slaugytojų atlyginimai, palyginti su kitomis profesijomis, jau gana dideli“, – tvirtina dekanė.

Taip pat perspektyvios, paklausios burnos hi­gienos, odontologo padėjėjų, dietetikos studijų programos. Studentams fakultete dėsto aukšto lygio specialistai, tarp jų – daug įvairių sričių mokslų daktarų, glaudžiai bendradarbiaujama su praktikais iš ligoninių. Jaunimas turi ir puikias praktikos galimybes: įrengtos laboratorijos pagal pažangiausius slaugos ar odontologijos mokslo reikalavimus.

Į praktiką orientuotos studijos, modernios laboratorijos, mainų programos, kai dalį laiko studijuojama užsienyje, gaunami išsyk dviejų aukštųjų mokyklų diplomai, – tokių galimybių studentams suteikia KVK. Tad čia parengti profesiniai bakalaurai duonos neturėtų pristigti dirbdami jau ir savo šalyje.

Užs. Nr. VPL1213

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...