2014 Birželio 09

Privalomų rinkimų dilema

veidas.lt


Pilietinė pareiga ir kartu vienas esminių demokratijos bruožų – rinkimai – Lietuvos piliečiams tampa vis mažiau patrauklūs. Štai šiemet pirmajame prezidento rinkimų ture balsavo šiek tiek daugiau nei 52 proc. rinkėjų, o antrajame, vykusiame kartu su Europos Parlamento rinkimais, – mažiau nei pusė, 47,4 proc. rinkėjų.
Toks piliečių abejingumas ir nusišalinimas nuo valstybės – grėsmingas signalas. Vienas iš variantų pakeisti padėtį – įvesti privalomąjį balsavimą, kuris, pavyzdžiui, egzistuoja Belgijoje, ir ten per rinkimus balsuoja apie 90 proc. turinčiųjų tam teisę.
Kaip “Veidui” teigė Aukščiausiosios Tarybos vadovas ir kadenciją baigiantis europarlamentaras prof. Vytautas Landsbergis, “privalomasis balsavimas su baudomis ignoruojantiems demokratinius rinkimus, boikotuojantiems ir tingiai nebalsavusiems būtų aštrus eksperimentas (…). Viešas idėjos svarstymas būtų naudingas, paskatintų mąstyti apie laukiamą piliečių visuomenę”.
“Veido” užsakymu rinkos tyrimų ir konsultacijų bendrovės “Prime consulting” atlikta Lietuvos didžiųjų miestų gyventojų apklausa rodo, kad tik kas penktas (22,6 proc.) respondentas tam pritartų. Dauguma – beveik 46 proc. apklaustųjų nenori privalomojo balsavimo ir kad nebalsavusiems būtų taikomos finansinės sankcijos. Trečdalis (31,8 proc.) neturi nuomonės šiuo klausimu.
Kitam, jau daug metų svarstomam rinkimų pakeitimui – tiesioginiams mero rinkimams pritaria daugiau nei pusė (53,6 proc.) respondentų. Priešingos nuomonės laikosi trečdalis (29,4 proc.) didžiųjų miestų gyventojų, o 17 proc. neturi nuomonės ar nežino.

Lietuvoje į rinkimus ateina tik šiek tiek daugiau nei pusė rinkėjų. Ar pritartumėte privalomajam balsavimui ir kad nebalsavusiems būtų taikomos finansinės sankcijos? (proc.)
Ne 45,6
Nežinau / neturiu nuomonės 31,8
Taip 22,6

Ar pritartumėte tiesioginiams merų rinkimams? (proc.)
Taip 53,6
Ne 29,4
Nežinau / neturiu nuomonės 17,0

Šaltinis: “Veido” užsakymu rinkos tyrimų ir konsultacijų bendrovės “Prime consulting” 2014 m. birželio 2–4 d. atlikta Lietuvos didžiųjų miestų 500 gyventojų apklausa. Cituojant apklausą, nuoroda į “Veidą” būtina.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...