2010 Gegužės 30

Staltiesės

Prie staltiese dengto stalo jaukiau ir skaniau

veidas.lt

Ne viena turbūt tebesigrožime lino staltiesėmis, kurios, nors ir naujos, dvelkia močiučių dvasia. Mielos širdžiai ir mamų rankų darbo – retos, nėriniuotos… Bet jas ištraukiame tik per šventes, o kasdienai renkamės praktiškesnes.

Spalvingos, baltos, margos

Kai sėdame prie proginio stalo, tinkamiausia baltos spalvos staltiesė. Ant sniego baltumo staltiesės visu grožiu sutviska indai ir įrankiai. Kai proga ne tokia reikšminga ir norite pabrėžti kitokią nuotaiką, stalą užtieskite vienspalvėmis kitos spalvos staltiesėmis. Įsivaizduokite, kaip gražiai atrodys geltonas lyg puriena arba užtiestas melsva ar vyšnine staltiese stalas.

Svarbu, kad spalva derėtų prie kambario interjero. Etiketo specialistai pataria tamsios spalvos staltiese stalą dengti ne pietums, o tuomet, kai kviečiama smaližiauti desertu. Susirinkus artimųjų būreliui tinka “neoficialios” – raštuotos, išmargintos ornamentais ar gėlytėmis staltiesės. Tik svarbu, kad su jomis nesipjautų indai. Nemanykime, kad žaisminga su spalvotais žirneliais stalo “suknelė” tinka tik vaikų gimtadieniui.

Viena aišku, kad šeimininkei nebus rūpesčių, jei turės visokiausių staltiesių, skirtų bet kokiam atvejui. Tiek medžiagų, tiek spalvų ir formų.

Su sintetika mažiau vargo

 • Medvilnės ir poliesterio staltiesės dabar pačios populiariausios. Šis duetas – tai kokybė ir patogumas, nes tokia staltiesė gerai dėvima, lengvai skalbiama, patvari, o ir atrodo gan prabangiai.
 • Medvilnės, poliesterio ir lino derinys. Užmetus akį staltiesė atrodo visai kaip lininė, bet lygindama neturėsite vargo.
 • Iš 100 proc. poliesterio pasiūtos staltiesės blizga, taigi atrodo išties puošniai. Jas patartina skalbti ne aukštesnės nei 40 laipsnių temperatūros vandenyje. Išplovei, papurtei ir visas vargas – dėmių kaip nebūta. Tuo tarpu baltas medvilnines staltieses, kad jose neliktų dėmių, tenka net virinti.

Turinčios gudrią dangą

 • Akrilinės staltiesės iš pirmo žvilgsnio paprastut paprastutės, bet jos padengtos specialia danga, kurią, jei, tarkim, užtiško padažo ar išsiliejo sriubos, brūkšt drėgna šluoste – ir nuvalai. Šiai akrilo staltiesei nebaisios ir sunkios dėmės. Skalbiant jos ištirpsta kaip snaigės ant delno. Galima ir lyginti. Tik šios staltiesės yra “sunkesnės”, tad labiau tinka stalui lauke užtiesti.
 • Teflonu padengtos staltiesės taip pat atsparios dėmėms ir vandeniui, be to, jos tvirtos ir ilgaamžės. Skalbti šias staltieses patartina 40 laipsnių temperatūros vandenyje, geriau negręžti, džiovinti pakabinus, nepatartina lyginti.
 • Neslystančia danga padengtų staltiesių išorė iš pirmo žvilgsnio atrodo it pagaminta iš natūraliausio pluošto. Tačiau išvirkščioji pusė tarsi prilimpa prie stalo, taigi tikrai neteks daugiau gaudyti nuo jo bėgančios staltiesės.

Praktiškoms ir labai skubančioms

 • Klijuotės visiškai nebijo vandens, nuo jų lengva nuvalyti dėmes. Šiuolaikinės – labai patvarios, tinkamos užtiesti stalui viduje arba lauke. Yra švelnų paviršių turinčių blizgių klijuočių su specialia apsaugine danga, jas lengviau valyti nei matines. Minkštų klijuočių apačioje paklotas minkštutis bajus, taigi tokia staltiesė mažiau dyla, neslysčioja. Metras klijuočių jums atsieis nuo 9 iki 23 Lt.
 • Vienkartinės popierinės staltiesės (o jų būna itin gražių ir spalvingų) pravers, jei po vaišių norėsite kuo greičiau atsikratyti tvarkymosi rūpesčių. Beje, jei svečiai per daug neįsilinksmins, galbūt pavyks ją panaudoti ir kitą sykį, mat dabar šios staltiesės gaminamos iš kelių sluoksnių, dažnai nebijančių drėgmės. Kainuoja nuo 5 iki 30 Lt.
 • Polietileninės staltiesėlės – plonytės ir kuprinėje užima nedaug vietos, taigi ypač naudingos žygyje susiruošus pietauti. Jos jums gali tarnauti ne vieną kartą. O įsigyti galite vos už du litus.

Beje, renkantis staltiesę svarbu žinoti stalo dydį. Jei norite, kad ji gražiai nusileistų žemyn, išmatuokite stalo ilgį ir plotį arba diametrą ir pridėkite dar bent 25 cm.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...