2012 Gruodžio 26

Premjero ir ūkio viceministro duetas privertė pasipurtyti valstybės įmones

veidas.lt


Tikrai atsiras tvirtinančių, kad buvusį premjerą Andrių Kubilių priskirti prie daugiausiai naudos Lietuvai davusių sėkmės istorijų autorių būtų didžiausias nonsensas ir akibrokštas, bet vertinant 2012 metus jį derėtų priskirti prie sėkmės kalvių, mat jo ir ūkio viceministro Adomo Audicko tandemas privertė valstybės įmones biudžetą papildyti puse milijardo litų.

Baigiantis 2012-iesiems jau galima teigti, kad valstybės įmonių pertvarka, kurią inspiravo buvęs premjeras Andrius Kubilius ir kuriai šiemet praktiškai vadovavo ūkio viceministras Adomas Audickas, įgyvendinta puikiai ir maksimaliai naudingai valstybei: iki spalio pirmos dienos į biudžetą valstybės įmonės buvo sumokėjusios rekordinę 488 mln. Lt sumą. Tai dešimteriopai daugiau nei ankstesniais metais.
Priminsime, kad 2010 m. valstybės valdomos įmonės į valstybės biudžetą įnešė 42 mln. Lt, pernai – 86 mln. Lt, o šiais metais buvo patvirtintas 540 mln. Lt planas: tai beveik trylika kartų didesnė suma, nei valstybės valdomos įmonės atseikėjo 2010 m.
Toks ambicingas planas tapo realybe sausio 1 d. įsigaliojus naujai įstatymo normai, kad pusė tokių įmonių pelno turi atitekti jų valdomo turto savininkei – valstybei. Kitaip tariant, pagal pakeistą Valstybės įmonių (VĮ) įstatymą, anksčiau dividendų neprivalėjusios mokėti valstybės valdomos bendrovės dabar priverstos dividendams skirti 50 proc. paskirstytinojo pelno ir mokėti šiuos dividendus kas ketvirtį arba pusmetį.
Na, o didžiausią sumą į valstybės biudžetą dėl A.Audicko vadovaujamos pertvarkos į biudžetą teko pervesti energetikams ir susisiekimo sektoriaus įmonėms, kurios kartu sumokėjo 70 proc. visos numatytos sumos.

Kritiką atremia kietais argumentais

Žinoma, tai, kad valstybės įmonėms teko atsisveikinti su tiek milijonų litų, sukėlė nemenką jų vadovų nepasitenkinimą. Purkštavo ne tik jau minėtos energetikos bei geležinkelių bendrovės, bet ir miškininkai, kelininkai bei kitų sektorių atstovai.
Priminsime, kad šiandien valstybė iš viso valdo 157 įmones, kurių vadovai randa daugybę argumentų, kodėl A.Audicko vadovaujama pertvarka esanti labiau žalinga nei naudinga. Esą tai naujas mokestis, plėtros stabdymas, investicijų ribojimas.
Tačiau A.Audickas į bet kokią kritiką randa griežtų ir vienareikšmiškų atsakymų bei argumentų. Jis tikina jau ne kartą teigęs ir galįs drąsiai pakartoti, kad dividendai yra ne mokestis, o grąža akcininkui iš jo kapitalo. Šiuo atveju akcininkas yra valstybė, kuri iš viso į savo valdomas įmones yra investavusi 14 mlrd. Lt, bet iš jų iki šiol gaudavo labai nedidelę, o kalbant tiesiai – tiesiog juokingą grąžą.
“Be to, pertvarkos tikslas buvo ne vien surinkti pinigų, bet ir mėginti įvertinti, tarpusavyje palyginti įmonių efektyvumą. O apie tai spręsti vien iš sumokamų mokesčių negalima – reikia atsižvelgti į tai, kiek įmonė moka dividendų”, – teigia A.Audickas.
Tiesa, kritikai, pirmiausia Seimo rinkimus laimėjusių partijų atstovai, aiškina, kad šis dividendų antplūdis gali būti pirmas ir paskutinis, be to, pusės milijardo suma esą pritempta, nes ji bus sukrapštyta dalijant ne tik praėjusiais metais gautą, bet ir šių metų dar neuždirbtą pelną.
Vis dėlto galima teigti, kad net ir tokią aritmetiką pasitelkus tai pirmas kartas, kai valstybės įmonės taip solidžiai prisidėjo prie šalies biudžeto papildymo.
“Kad tokiam sudėtingam ir prieštaringai vertinamam procesui vadovavo toks jaunas specialistas, yra unikalus dalykas.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/2012-nr-52 internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (5)

 1. XXI a. baudžiava Lietuvoje XXI a. baudžiava Lietuvoje rašo:

  22 metus
  Lietuvą skurdino, partinių gaujų suformuotos, penkiolika vyriausybių.
  Štai kokioje padėtyje dabar yra Lietuvos žmonės.
  Kai …
  Anglijoje nekvalifikuotas darbininkas už minimalų valandinį atlygį gali nusipirkti šešis produktus:
  - pieno 1 litrą;
  - miltų 1 kilogramą;
  - cukraus 1 kilogramą;
  - 6 kiaušinius;
  - aliejaus 1 litrą;
  - dyzelino 1 litrą.
  Tai …
  Lietuvoje nekvalifikuotas darbininkas už minimalų valandinį atlygį nepajėgus nupirkti dyzelino 1 litro, aliejaus 1 litro (nes brangesnis už dyzeliną su akcizais) ir iš likusių keturių aukščiau išvardintų produktų gali nusipirkti tik vieną kurį nors, nes kitiems įsigyti pinigų jau nepakanka.
  (Tai yra 2012 kovo mėnesio tyrimo duomenys)
  Tokiom nežmoniškom sąlygom Lietuvoje skursta dirbantis jaunimas ir mes su mažiausiomis darbo pajamomis, tokiom sąlygom yra priversti vargti ir mūsų tėvai pensininkai.

  Jei Europos Sąjungoje (ES) yra toleruojama tokia atskirtis, tai ES neturi ateities.

 2. XXI a. baudžiava Lietuvoje XXI a. baudžiava Lietuvoje rašo:

  Gyventi oriai Lietuvoje trukdo štai šios partinės gaujos, kurios sukūrė Lietuvą netinkamą žmogui gyventi:
  - LSDP (Lietuvos socialdemokratų partija) ir
  gaujos vadeiva Algirdas Butkevičius;
  - TS LKD (Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionių demokratai) ir
  gaujos vadeiva Andrius Kubilius;
  - Partija Tvarka ir teisingumas su
  gaujos vadeiva Rolandu Paksu;
  - Liberalų ir centro sąjunga su
  gaujos vadeiva Algiu Čapliku;
  - Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis ir
  gaujos vadeiva Eligijus Masiulis.
  Taip pat Lietuvai yra pavojingi gaujos vadeiva Voldemar Tomaševski su Lietuvos lenkų rinkimine akcija, gaujos vadeiva rusas Viktor Uspaskich su darbo partija ir kiti į juos panašūs.

  Tai yra nusikalstamos partinės gaujos, kurios dirbtinai skurdina bendruomenės žmones, naikina Lietuvą.

 3. XXI a. baudžiava Lietuvoje XXI a. baudžiava Lietuvoje rašo:

  Kai Lietuva yra prijungta prie ES dviejų dienų neaiškiu referendumu,
  tai yra sukčiavimas.
  Kai Lietuvos žmonės priversti išgyventi nežmoniškos socialinės atskirties sąlygomis ES,
  tai yra sukčiavimas.
  Kai net Lietuvos žemė yra paversta preke užsieniečiams tik už lengvai spausdinamus pinigus,
  tai yra sukčiavimas.
  Lietuva yra naikinama, sukčiaujant.
  22 metus partinės gaujos naikino Lietuvą.
  Negerai.

  Partinės gaujos, kurios valdė Lietuvą 22 metus, darė nusikaltimus žmogiškumui. Partinių gaujų dėka, Lietuva tapo netinkama žmogui gyventi. Neregėto mąsto emigracija tai byloja. Visos partinės gaujos, prisidėjusios prie Lietuvos naikinimo, turi būti išformuotos.

 4. XXI a. baudžiava Lietuvoje XXI a. baudžiava Lietuvoje rašo:

  Ir dar …
  2009 metais partinės gaujos sukčiai įvedė neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) skaičiuoklę ir dabar kai pajamos yra 3150 litų ir daugiau, tai NPD = 0 !!!
  Nuo tada turėjo pasipurtyti visos įmonės silpniausiųjų darbininkų sąskaita ir dabar …
  Kai MMA 850 litų, tai darbininkas netenka 1% savo atlyginimo.
  Kai MMA 1000 litų, tai darbininkas netenka dar 2% savo atlyginimo.
  Tai reiškia, kad …
  Didinant MMA, „nepastebimai” didėja mokesčiai silpniausiesiems.

  Anglijoje šiuo metu NPD apie 2870 litų per mėnesį, kai maisto ir daiktų kainos apytiksliai sutampa su lietuviškomis.

 5. info Lietuvos žemė info Lietuvos žemė rašo:

  Vengrijos įstatymų leidėjai gruodžio 17 dieną didele persvara nubalsavo už konstitucijos pataisą, uždrausiančią užsieniečiams pirkti žemės ūkio sklypus.
  O …
  Lietuvoje po metų įsigalios leidimas sukčiams išpardavinėti Lietuvos žemes.
  Kai …
  “Nė vienas istorikas ar kitoks mokslinčius nepasakys, kiek milijonų lietuvių jau padėjo galvas kovodami už Lietuvos žemės išsaugojimą.”
  Rašo Pranciškus


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...