2010 Spalio 28

LKATA

Prekybininkai atliekas tvarko be aplinkosauginių leidimų

veidas.lt

Pastaruoju metu kai kurie didieji prekybos tinklai ėmėsi savarankiškai tvarkyti pakuočių atliekas, kurių jų valdomose parduotuvėse per metus susikaupia šimtai tonų. Prekybininkai nutraukė sutartis su atliekų tvarkymo įmonėmis, nors šiai specifinei veiklai patys neturi reikiamų aplinkosauginių leidimų ir neretai nesilaiko nustatytų sanitarinių normų.

Tokia nekontroliuojama prekybos centrų veikla kelia pavojų aplinkai ir žmonių sveikatai, tvirtina Lietuvos komunalininkų ir atliekų tvarkytojų asociacija (LKATA). Asociacija teigia, kad kai kurie prekybos centrai neteisėtą veiklą vykdo net nuo 2009 metų vidurio, tačiau konkrečius pažeidimus tikrinančios valstybinės institucijos nustatė tik po metų.

“Pakuočių tvarkymo prekybos centrai tikriausiai ėmėsi dėl ekonominio sunkmečio ir norėdami papildomai užsidirbti. Tačiau reikiamų leidimų jie neturi, todėl tokia prekybininkų veikla pagal atnaujintas Atliekų tvarkymo taisykles nuo liepos 2 dienos apskritai turėjo būti uždrausta”, – sakė LKATA prezidentas Algimantas Bakas.

Galiojančios taisyklės nustato, kad pakuotes, kurių negalima panaudoti antrą kartą, prekybos centrai turi pagal sutartis perduoti atliekų tvarkymo įmonėms, kurios vėliau pakuotes rūšiuoja, presuoja ir parduoda popieriaus gamybos įmonėms arba eksportuoja. Savarankiškai tvarkyti pakuotes prekybos centrai gali tik gavę Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės (TIPK) leidimą ir įvykdę kitus įstatymuose apibrėžtus reikalavimus.

LKATA teigimu, net kelis šimtus tonų pakuočių atliekų per mėnesį be TIPK leidimų ilgą laiką tvarkė įvairių prekybos tinklų padaliniai: “Iki” bazė Vilniuje, “Iki” logistikos centras Panevėžio rajone, “Norfos” Kėdainių filialas, “Rimi” Vilniuje.

Pasak A.Bako, nesilaikoma ir kitų reikalavimų: pakuotės iš prekybos centrų išvežamos ne specialiu transportu, o tais pačiais automobiliais, kuriais gabenami maisto produktai; be to, pakuotės tvarkomos per arti maisto gamybos cechų, kuriems nustatytos tam tikros sanitarinės zonos. Pastarąją normą pažeidžia prekybos tinklas “Iki”, kurio logistikos sandėlis prie Panevėžio yra per arti kulinarijos cecho.

LKATA vadovo įsitikinimu, pakuočių tvarkymo rinkoje prekybos centrai ir atliekų surinkimo įmonės turi veikti vienodomis sąlygomis – gavę visus reikiamus leidimus. “Jei prekybos centrui tai nepavyksta, užima per daug laiko arba yra per brangu, tvarkytojus jis turi samdyti”, – sakė A.Bakas.

Regionų aplinkos apsaugos departamentai jau tikrino prekybos įmones ir už pažeidimus tvarkant atliekas skyrė baudų prekybos tinklus valdančioms bendrovėms “Palink” ir “Rivona”, nurodė laikytis atliekų tvarkymo taisyklių. Be to, konstatuota, kad šios įmonės patenka į atliekų tvarkytojo kategoriją, todėl joms privalu registruotis ir gauti visus reikiamus leidimus.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...