2010 Lapkričio 11

Kenkėjai

Po šiltos vasaros – kandžių lervų puota virtuvėje

veidas.lt

Po praėjusios šiltos vasaros, itin palankios daugintis kenkėjams, pagausėjo atvejų, kai žmonės, prekybos vietose įsigiję maisto produktų, juose randa kandžių ir jų lervų. Nors šių produktų galiojimo laikas būna nepasibaigęs, dėl šių kenkėjų padarytos žalos produktus belieka išmesti. Paprastai gyventojai dėl tokių radinių kreipiasi į prekybos centrus, vartotojų teisių apsaugą ar žiniasklaidą. Tačiau net atlyginus finansinius nuostolius, lieka pavojus, kad kenkėjai, patekę į namus, liks neišnaikinti ir vėl pridarys žalos.

Dažniausiai kandžių lervos randamos augalinės kilmės maisto produktuose, kuriais jos maitinasi. Lervos ėda ir suteršia voratinkliais bei išmatomis miltus, kruopas, sėlenas, makaronus, sausainius ir kitus miltų gaminius, taip pat įvairius grūdus, sėklas, džiovintus vaisius, riešutus, grybus, prieskonius, arbatas.

Pasak M. Kutkaitės, kandis ir jų lervas gyventojai dažniausiai bando naikinti patys, išmesdami užkrėstą produkciją bei išvalydami spinteles. Tačiau naudojant vien šias priemones, nesunaikinami kandžių kiaušinėliai, esantys įvairiuose plyšiuose – sienų, lubų ir kitur. Jei sąlygos palankios – šilta – iš kiaušinėlių kandžių lervos išsirita po 1–3 savaičių. Viena suaugėlė kandis gali padėti iki 200 kiaušinėlių.

Parduotuvėse nėra specialių priemonių naikinti kandims arba jos būna trumpalaikės. M. Kutkaitė rekomenduoja skubiai išmesti užkrėstą produkciją, išsivalyti ir išnaikinti suaugėlius (drugius), nes jie vėl gali pridėti kiaušinių.

Pasak jos, žmonės klysta manydami, kad kandys atsiranda tik parsinešus iš parduotuvės užkrėstą produkciją. Šiltuoju metu kandys migruoja ir gali atskristi kad ir pro atvertą langą ar ventiliacijos angą. Todėl prevencijai taip pat galima naudoti jauku padengtas lipnias juosteles, tokiu būdu užkertant kelią suaugėliams padėti kiaušinėlius.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...