2010 Kovo 23

Tėvystės atostogos

Pirmos mažylio dienos ne tik su mama

veidas.lt

Pirmą dukros ar sūnaus gyvenimo mėnesį tėtis reikalingesnis ne darbe, o namie su mama ir kūdikėliu. Mūsų valstybėje jam sudarytos sąlygos išeiti mėnesį tėvystės atostogų – dėl to jam nesumažės bendra tvarka priklausančių atostogų dienų.

Tėvystės pašalpa skiriama mažylio tėčiui, jei darbdavys jam suteikia tėvystės atostogas. Tik nemanykite, kad taip elgdamasis darbdavys jums daro paslaugą – tai yra jo pareiga ir neišleisti jūsų jis neturi teisės. Jei naujai iškeptas tėtis sumąsto tėvystės atostogų išeiti vėliau, pvz., kai kūdikiui dvi savaitės, jis turėtų žinoti, jog šios atostogos negali trukti ilgiau, kaip iki tol, kol vaikui sueis vienas mėnuo. Ir pašalpa bus mokama tik už tas dienas, kai išeita atostogų, o ne už visą mėnesį.

Žinoma, norėdamas gauti pašalpą, tėtis privalo turėti reikiamą stažą (12 mėnesių per pastaruosius dvejus metus). Pašalpą gaus ir tie tėčiai, kurie nespėjo įgyti stažo, nes mokėsi ar studijavo dieniniuose skyriuose ir neturi 26-erių metų, o pertrauka nuo mokslo pabaigos iki tol, kol ėmė dirbti, neviršija trijų mėnesių. Valstybė nepamiršta ir savo pareigūnų bei statutinių tarnautojų – tik pertrauka nuo tarnybos pabaigos iki tapimo apdraustuoju vėlgi neturi viršyti trijų mėnesių.

Tėčiai, išėję tėvystės atostogų, bet dėl tam tikrų priežasčių nespėję atkakti į “Sodros” teritorinį skyrių, turi tą padaryti per pusę metų nuo atostogų pabaigos – antraip pašalpos nebegaus.

Piniginė nepalengvės

Vaiko auginimo atostogų išėję tėčiai nenukentės finansiškai. Jie gaus algos dydžio pašalpą. Jei alga per praėjusius metus svyravo, bus apskaičiuotas dvylikos mėnesių (buvusių prieš tėvystės atostogų pradžios mėnesį) vidurkis. Taigi tėvystės atostogų neapsimokės eiti nebent tuo atveju, jei šiuo metu uždirbate daug, o iki tol pajamos buvo gerokai menkesnės. Tačiau sunkmečiu dažniausiai yra atvirkščiai. Todėl pasinaudokite tuo, kas jums teisėtai priklauso. Neklausykite, jei tokiu atveju jus kas vadins gudruoliu apsukruoliu – nepamirškite, kad draudimo įmokas valstybė sąžiningai susirinko.

Jei tėtis dirba keliose darbovietėse, norėdamas gauti pašalpą, apskaičiuotą pagal abiejose turėtas pajamas, iš abiejų darboviečių turi išeiti ir tėvystės atostogų.

Suprantama, jei tėtis išėjęs vaiko priežiūros atostogų ir gauna motinystės (tėvystės) pašalpą, dar ir šios pašalpos papildomai jis tikrai negaus.

Su popieriais į “Sodrą”

Teritoriniame skyriuje reikės pateikti:

 • prašymą skirti pašalpą;
 • iš darbovietės: 1) įsakymo dėl tėvystės atostogų suteikimo kopiją; 2) pažymą apie jums priskaičiuotą ir išmokėtą darbo užmokestį, taikytą NPD, išskaičiuotą ir sumokėtą gyventojų pajamų mokesčio sumą (plačiau apie tai skaitykite p. 29 skyrelyje “Pažymų vingrybės”).

 • vaiko gimimo liudijimą arba, jei dar nesuskubote išrinkti atžalai vardo ir dėl to neturite vaiko gimimo liudijimo, ligoninėje išduodamą vaiko gimimo pažymėjimą su santuokos liudijimu;
 • tėvystės pripažinimo dokumentą, jeigu vaiko gimimo liudijime nenurodytas tėvas;
 • prašymo dėl neapmokestinamųjų pajamų dydžio (NPD) taikymo kopiją;
 • duomenis apie jūsų asmeninę sąskaitą, į kurią bus pervedama tėvystės pašalpa.

! Svarbu. Tėvystės pašalpa išmokama pasibaigus tėvystės atostogoms, bet ne vėliau kaip per penkias darbo dienas, o laiku į “Sodrą” nepateikus reikiamų dokumentų – ne vėliau kaip per penkias darbo dienas nuo dokumentų pristatymo.

Kai tėtis – kareivėlis

Kiekvienam privalomosios pradinės karo tarnybos kario vaikui, kol tėvas tarnauja, skiriama 1,5 bazinės socialinės išmokos dydžio (t.y. 195 Lt) suma per mėnesį. Paprastai išmoka mokama vaiko motinai. Tačiau tais atvejais, kai mažylį auginanti mama nėra nuolatinė Lietuvos Respublikos gyventoja, išmoka mokama vaiko tėvui.

Kreipiantis dėl išmokos skyrimo į deklaruotos gyvenamosios vietos savivaldybės socialinės paramos skyrių, reikia pateikti: prašymą, asmens tapatybės dokumentą bei pažymą iš apskrities, rajono teritorinio gynybos štabo apie tai, kad vaiko tėvas pašauktas į privalomąją karo tarnybą.

Svarbu! Išmoka neskiriama, jei vaikas nuolat arba darbo dienomis yra išlaikomas valstybės ar savivaldybės finansuojamoje įstaigoje, pavyzdžiui, lanko savaitinį vaikų darželį ar yra globojamas institucijoje.

Daugiau šia tema:
 • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...