2013 Rugpjūčio 16

Pirkėjai trina rankas: kitąmet sklypų kainos kris dar labiau

veidas.lt


Supaprastinus statybų tvarką į rinką jau sausį bus paleista gana daug žemės sklypų.

Namų valdų žemės sklypų pardavėjai panikuoja – eina jau penkti metai nuo ekonominės krizės pradžios, o žemės sklypų kainos ne tik nepasiekė ikikrizinio kainų lygio, bet ir toliau krinta. Be to, atrodo, kad artimiausius penkerius metus dar labiau kris.
„Parduodami dešimties arų namų valdos paskirties žemės sklypai Gulbinų gyvenvietėje, kaina tik 86 tūkst. Lt. Ateityje kaina kils“, – žada vienas stambus nekilnojamojo turto (NT) plėtotojas, prieš keletą savaičių į didžiausią NT turto skelbimų svetainę aruodas.lt įdėjęs skelbimą su kelių dešimčių sklypų šioje vietovėje siūlymais.
Bet iš bandymo pūsti deficito burbulą Lietuvoje dažniausiai išeina tik didelis šnipštas. Skirtingų nekilnojamojo turto agentūrų brokeriai atvirai šypsosi matydami panašius pardavėjų skelbimus.
„Iš tiesų žemės sklypai ne tik kad nebrangs, o dargi pigs, – atvirai dėsto bendrovės „Ontex“ komercijos direktorius Nerijus Valančius. – Mat sugriežtėjo bankų reikalavimai žemės sklypų pirkėjams, norintiems gauti paskolą: bankai dažniausiai sutinka skirti tik 40 proc. žemės sklypui pirkti reikiamo kredito sumos. O jei klientas nori gauti paskolą, kuri sudarytų 85 proc. reikiamos sumos, tada jis turi parengti dar ir būsimo namo projektą bei įsipareigoti namą pastatyti per tam tikrą laiką.“
Bet tik nedaugelis pirkėjų ryžtasi imti pusės milijono litų kreditą ir daugeliui metų įsipareigoti bankui. Šitai matydami įžvalgesni pardavėjai susitaikė su mintimi, kad laukti „savo milijono“ dar keletą metų nebeverta, ir parduoda namų valdos sklypus už tiek, kiek pirkėjas sutinka mokėti.
O antra, kur kas svarbesnė priežastis, turėsianti įtakos dar didesniam namų valdų sklypų pigimui, pasak N.Valančiaus, yra ta, kad šiuo metu baigiama rengti ir derinti daugybė žemės ūkio paskirties sklypų detaliųjų planų: jie skaidomi į mažesnius vienetus ir jų paskirtis keičiama į namų valdas. „O tai tikrai prisidės prie namų valdų sklypų vertės kritimo“, – tvirtina bendrovės „Ontex“ atstovas.

Įžvalgesnieji skuba parduoti mažesne kaina dar šiandien
Nekilnojamąjį turtą vertinančios ir juo prekiaujančios bendrovės „Ober-haus“ vertinimo ir rinkos tyrimų departamento vadovas Saulius Vagonis atkreipia dėmesį, kad žemės sklypai, palyginti su visu kitu nekilnojamuoju turtu, nuvertėjo labiausiai: jų kaina smuko vidutiniškai 50 proc. Mažiausiai, apie 20–30 proc., krito žemės ūkio paskirties žemės kainos, o daugiausiai, net 80–90 proc., – sklypų, ketintų, pakeitus paskirtį į namų valdos, skirstyti į mažesnius vienetus, vertė.
„Matome daugybę atvejų, kai 2007 m. kur nors laukuose, 20–30 km nuo miesto centro, spekuliaciniams tikslams buvo įsigytas sklypas už milijoną litų, ateityje tikintis jį parduoti dar brangiau. Šiandien už jį niekas nemokėtų daugiau kaip 100 tūkst. Lt, – konstatuoja S.Vagonis ir priduria: – Bet ir tai abejoju, kiek daug atsiras drąsuolių, kurie kelsis gyventi 30 km nuo didmiesčio centro, kur nėra nei jokių komunikacijų, nei jokios socialinės infrastruktūros. Tokių namų valdų sklypų ateityje išties daugės, nes jų savininkai baigia rengti detaliuosius planus, bet pardavimo perspektyvos – labai miglotos.“
Beje, tokių sklypų ypač daug aplink Kauną ir Klaipėdą. „Gyventojų šiuose didmiesčiuose mažiau, o tokių sklypų skaičius – toks pat kaip ir aplink Vilnių“, – paaiškina S.Vagonis.
Šiandien, pasak bendrovės „Apus turtas“ brokerio Žilvino Steiblio, žemės sklypų spekuliaciniais sumetimais niekas nebeperka. O traukiantis paklausai kainos toliau krinta.
Maža to, kaip priduria agentūros „Laurus real estate“ brokeris Justinas Vėželis, daugybė namų valdų sklypų savininkų, matydami, kad per penkerius metus nuo krizės pradžios kainos nė kiek nepakilo ir nesama prielaidų joms kilti, irgi pradėjo pardavinėti savo sklypus arba keisti juos į ekonominius butus. „Štai mano patartas vienas klientas už 170 tūkst. Lt ką tik pardavė namų valdos sklypus Avižieniuose ir įsigijo suremontuotą apynaujį dviejų kambarių butą, jį išnuomojo už 1 tūkst. Lt per mėnesį. Per metus jis uždirbs 12 tūkst. Lt. O atmetus amortizacines išlaidas jo pelnas sieks apie 9–10 tūkst. Lt“, – vardija J.Vėželis.
Brokerio nuomone, tai šiuo metu pati saugiausia ir stabiliausia investicija. „Niekur tiek neuždirbsi, jei nesi linkęs labai rizikuoti“, – dėsto „Laurus real estate“ atstovas ir priduria savo klientus, ieškančius pirkėjų namų valdos sklypams, raginantis verčiau leisti kainas ir šiek tiek pridėjus pinigų investuoti į ekonominį būstą, kurio vidutinis pajamingumas – apie 6 proc. per metus.
Tai dar viena priežastis, dėl kurios rinkoje atsirado dar daugiau žemės sklypų, ir tai vėlgi prisideda prie kainų mažėjimo. Bet, pasirodo, ir tai dar ne paskutinis veiksnys.

 

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/veidas-nr-33-2013-m internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...