2011 Gegužės 19

Per rinkimus siūloma filmuoti

veidas.lt

BFL

Ketvirtadienį Seimo Krikščionių partijos frakcijos nariai, susitikę su Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininku Zenonu Vaigausku, aptarė savivaldos bei Seimo rinkimų organizavimo problemas, rinkimų įstatymo pažeidimus bei teisinę atsakomybę.

Frakcijos nariai paprašė Z. Vaigausko iki Seimo sesijos pabaigos parengti konkrečius siūlymus, kurių įgyvendinimas būsimus rinkimus paverstų bent kiek skaidresniais.

Pasak Z. Vaigausko, šiuo metu atliekama daugiau kaip 15 ikiteisminių tyrimų dėl rinkimų įstatymo pažeidimų. Jo teigimu, dažniausiai pasitaikantys yra rinkėjų parašų klastojimas, papirkinėjimas, vaišinimas bei rinkėjų pavėžėjimas, kuris per pastaruosius rinkimus buvo tapęs masiniu reiškiniu.

Kaip pastebi Seimo Krikščionių partijos frakcijos nariai, susitikime, be kita ko, paminėta, kad, pavyzdžiui, prekiaujant balsais Raseiniuose vienam rinkėjui buvo mokama po 70 litų.

“Prekyba balsais taip išplitusi, kad parduodantieji savo balsus nė neįtaria darantys nusižengimą, netgi noriai dalina interviu žurnalistams. Pasitaiko atvejai, kai rinkėjams įduodami už konkretų kandidatą jau pažymėti biuleteniai. Vieša paslaptis yra ir tai, kad net rinkimų komisijų nariai pasinaudoja galimybe sugadinti biuletenius skaičiavimo metu bei imtis kitokių klastojimo būdų”, – sako su Z. Vaigausku susitikę parlamentarai.

Frakcijos nariai atkreipė Z. Vaigausko dėmesį ir į tai, kad rinkimus organizuoja, juose dalyvauja bei agitacinį darbą atlieka savivaldybių administracijos bei socialiniai darbuotojai, kurie yra nekontroliuojami ir daro tiesioginį poveikį rinkėjų apsisprendimui, nevengdami net grasinimų.

“Neįgalieji, pensininkai, vieniši bei kiti nuo šių darbuotojų malonės priklausantys piliečiai yra tapę įkaitais. Krikščionių partijos frakcijos narių nuomone, tokia padėtis ilgiau tęstis negali, nes minėtieji veiksmai rinkimų organizavimo metu yra akivaizdus nusikaltimas, už kurį, beje, niekas realiai iki šiol nėra nubaustas. Tai pasityčiojimas iš rinkėjų ir pačios valstybės. Manipuliacijos ir klastojimai žlugdo piliečių pasitikėjimą balsavimo rezultatais, todėl dauguma rinkėjų iš viso nedalyvauja rinkimuose”, – sakė Krikščionių partijos frakcijos seniūnas Vidmantas Žiemelis.

Frakcijos narys Ligitas Kernagis pasiūlė VRK vadovui sekti Vakarų valstybių pavyzdžiu, kur balsuojant biuleteniai metami ne į urną, o į specialų įrenginį – skenerį, kuris užtikrina tikslų balsų skaičiavimą ir nepalieka galimybių klastojimui. Tokiu atveju ženkliai sumažėtų ir komisijos narių poreikis, būtų taupomos valstybės lėšos.

L. Kernagis mano, kad balsų skaičiavimo procedūra turėtų būti filmuojama ir tiesiogiai transliuojama internetu. Tai būtų galimybė stebėti komisijos narių veiksmus, skatintų pasitikėjimą rinkimų rezultatais.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...