2011 Gruodžio 01

Pavienio kandidato balsas – vienur tyruose, kitur auksinis

veidas.lt

BFL

Po savivaldybių rinkimų, kuriuose pirmąkart leista dalyvauti nepartiniams kandidatams, į vietos valdžią pateko 80 partijoms nepriklausančių politikų.

Po aštuonių mėnesių vietos valdžioje dažnam ne taip gerai sekasi likti nepriklausomam kaip Artūro Zuoko ir Vilniaus koalicijai Vilniuje: su dvylika mandatų pirmavusi rinkimuose, ji ligi šiol ne tik tebevairuoja sostinės valdžią, bet ir steigia partiją TAIP. Tačiau įstatymo pataisa buvo siūlyta turint idėją suteikti galimybę į politiką įsitraukti nepartiniams asmenims, o ne partijoms steigti.
Kaip paaiškėjo, pavienių politikų indėlis į vietos valdžios sprendimus labai skirtingas. „Jei savivaldybėje nėra stiprios daugumos, tas vienas nepriklausomas balsas gali būti auksinis. O kai dauguma stipri, tada pavienio tarybos nario įtaka mažesnė“, – aiškina kretingiškis Darius Petreikis, pridurdamas, kad jo balsas nėra auksinis. Tačiau jis išliko nepriklausomas ir mano, kad nors ir neturi kurios nors frakcijos paramos, jei pasiūlys kokį vertingą pasiūlymą, į jį bus įsiklausyta.
Į Šiaulių miesto tarybą išrinkti du savarankiškai kandidatavę politikai lig šiol neprisidėjo nė prie vienos frakcijos. Vienas jų, Artūras Visockas, neatsižada, kad jei kas pasiūlytų veikimo galimybę, jis siūlymą svarstytų. Tačiau kol kas teigia, kad jam ir vienam sekasi kelti aktualius šiauliečiams klausimus. Politikas giria naują įstatymo normą, kad į vietos valdžią gali pretenduoti ir pavieniai žmonės. „Politikoje reikia balso, kurio nevaržytų partiniai įsipareigojimai ir partinė drausmė, kuris galėtų laisvai pasakyti, ką mano. Nepriklausomų politikų, jei tik jie tikrai nepriklausomi, politikoje labai reikia“, – neabejoja A.Visockas.
O kaišiadoriškis Pranciškus Alfredas Šliužas priduria, kad Lietuvoje partinė sistema visiškai supuvusi, ir tvirtina Kaišiadorių taryboje esąs vienas prieš kitus 24 tarybos narius. „Paveikti negaliu, galiu tik viešai iš jų juoktis“, – sako P.A.Šliužas.
Tiesa, dalis pavieniui dėl valdžios besivaržiusiųjų ilgainiui vis dėlto prisiglaudė kurioje nors frakcijoje. Tarkime, į Kelmės rajono tarybą kaip savarankiškas kandidatas patekęs Izidorius Šimkus sakosi tebesąs nepriklausomas, tačiau prisidėjo prie Valstiečių liaudininkų frakcijos. Druskininkietis buvęs nepriklausomas kandidatas Rimantas Žiūkas – dabar jau valdančiųjų socialdemokratų frakcijos narys, nes nemano, kad vienas gali padaryti nors kokią įtaką tarybos veiklai. Politikas prisipažįsta išbandęs savivaldybių rinkimų naujovę kandidatuoti savarankiškai tik todėl, kad Naujoji sąjunga, kuriai jis priklausė, subyrėjo.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...