2011 Gruodžio 27

Patriotai „pagal pareikalavimą“

veidas.lt

Suomiai sulaikė kontrabandinę raketų „Patriot“ partiją, kurią gabeno ukrainiečių ekipažas.

 

Suomijos muitininkai Kotkos jūrų uoste sulaikė „Tor Liberty“ sausakrūvį, kurio triumuose aptiko kontrabandines raketas „Patriot“. Tarp laivo ekipažo narių – visi ukrainiečiai. Vokietijos valdžia, iš kurios teritorijos išplaukė šis laivas į jūrą, tvirtina, kad krovinys buvo legalus ir buvo skirtas Pietų Korėjai.

Pirmieji pranešimai apie šį keistą krovinį pasirodė dar gruodžio 21 dienos vakarą. Tada suomių pasieniečiai britams priklausančiame laive „Tor Liberty“ aptiko 69 „Patriot“ raketas su kovinėmis galvutėmis ir 159 tonas kietojo raketinio kuro. Kariškiai laivą sulaikė, o pavojingą krovinį nugabeno į specialią griežtai saugomą aikštelę. Kiek vėliau suomių valdžia dar paaiškino, kad krovinys buvo netinkamai įpakuotas ir jei būtų likęs laive, galėjo sprogti.

laivasLIBETY

Kitą dieną paaiškėjo, kad įgulą sudarė 11  ukrainiečių (kitais duomenimis – 32 žmonės). Įkalinti buvo du jūrininkai – laivo kapitonas ir jo vyriausiasis padėjėjas. Jiems pareikšti įtarimai kontrabanda ginklais, pagal kuriuos Suomijos įstatymai numato baudą arba laisvės atėmimą iki 4 metų. Juolab, kad laive nebuvo rasta licencija, leidžianti gabenti ginklus. Pranešama, kad ekipažas bandė paslėpti ginklus, ant dėžių su raketomis užklijavę užrašus „pirotechnika“, bet policija viską išsiaiškino iki galo: pasirodo, buvo padaryta klaida verčiant anglišką žodį „rocket“.

 

Sausakrūvis, kuris plaukioja su Britanijos vėliava, yra registruotas britų Meno saloje, tačiau iš tiesų priklauso Danijos kompanijai „Thorco“. Šios kompanijos vadovas Thomas Mikkelsenas patvirtino, kad nieko apie raketų krovinį Kotkos uoste nieko nežinojo. Kitas šios kompanijos verslininkas, panorėjęs likti nežinomas, pareiškė, kad raketos jų laive atsidūrė per klaidą.

Ukrainos valdžia apie incidentą Suomijos uoste kol kas kalba labai atsargiai. Ukrainos užsienio reikalų ministerija paaiškino, kad sulaikytas tik pats laivas, o ekipažo nariai yra laisvėje. Tačiau kartu prieš kelias dienas ukrainiečiai į Suomiją išsiuntė savo konsulą.

Kai dėl informacijos apie tikrąjį „Patriot“ raketų gavėją, tai žinios apie tai labai miglotos. Kai kuriais duomenimis, tikrasis gavėjas gali būti Kinija. Tačiau tai kategoriškai neigia kita į šį konfliktą įsivėlusi valstybė – Vokietija. Vokiečių muitininkai tvirtina, kad raketų gavėjas yra oficialus – Pietų Korėja. Šios prekės eksportuotojas yra Vokietijos federalinė ginklų tiekimo tarnyba. Leidimą laivui pervežti ginklus išdavė Žeminės Saksonijos miesto Emdeno muitinė. Į laivą raketos buvo parkautos tame pačiame Emdene. Gruodžio 13 dieną laivas išplaukė iš uosto. Kelyje laivas pateko į stiprią audrą, todėl krovinys persistūmė į kitą vietą. Specialistų nuomone, krovinio pasislinkimas laivo viduje galėjo būti pražūtingas – raketinis kuras galėjo sukelti labai stiprų sprogimą. Tačiau viskas baigėsi laimingai ir laivas pasiekė Kotkos uostą. Čia jis turėjo gauti dar du krovinius – inkarų grandines ir rulonus popieriaus, kurie buvo skirti Šanchajui. Kraunant laivą, muitininkai ir aptiko raketas.

Suomių spauda praneša, kad raketos galėjo būti skirtos tiek Seului, tiek ir Pekinui. Teigiama, kad pačios raketos turėjo atitekti korėjiečiams, o kuras –  kinams. Abi šios versijos atrodo įtikinamos. Apie Pietų Korėjos planus iš vokiečių pirkti „Patriot“ raketas dar buvo pranešta 2007 metais. Tada buvo skelbta, kad už 49 kompleksus šių raketų korėjiečiai pasiruošę sumokėti 1 mlrd. JAV dolerių. 2009 metais „Raytheon“ kompanija gavo užsakymą modernizuoti korėjiečių jau turimas raketas.

Kita vertus  Kinija taip pat smarkiai suinteresuota įsigyti „Patriot“ raketas, kuriomis gasdintų Taivaną, kuris pastaruoju metu taip pat intensyviai ginkluojasi. Tačiau yra vienas „kabliukas“ – tarptautinės konvencijos draudžia tiekti balistines raketas toms šalims, kuriuos nėra karinės JAV sąjungininkės. O Kinija kaip tik tokia ir nėra.

 

APIE „PATRIOT“

Karo terminais tai yra raketinis-zentinis kompleksas. Amerikiečių kompanija „Raytheon“ zentinį-raketinį kompleksą sukūrė 1963 metais. Ši sistema yra skirta „pagauti“ ir numušti balistines ir sparnuotasias raketas, o taip pat ir kitus oro taikinius. „Patriot“ gali numušti taikinius, esančius už 160 kilometrų. Nuo 1981 metų tokiomis raketomis apginkluotos JAV ir jos sąjungininkų armijos, tokios kaip Vokietija, Izraelis, Japonija, Taivanis ir Pietų Korėja.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...