2011 Gegužės 25

Pateiktos tik “Sodros” reformos gairės

veidas.lt

BFL

Dėl Valstybinio socialinio draudimo fondo reformos jau diskutuojama kurį laiką, tačiau galutinio sprendimo vis dar nėra.

„Pensijų reforma prasidėjo“ – šiandien skelbia „Vilniaus diena“. Dienraštis praneša, kad „Seimas pritarė pensijų sistemos reformai, tarp kurios gairių – ir pensinio amžiaus ilginimas. Tačiau dėl kiekvieno konkretaus reformos punkto Seime dar bus ginčijamasi ir balsuojama atskirai.

Antradienį Seimo nariai balsų dauguma patvirtino nutarimą dėl valstybinio socialinio draudimo sistemos pertvarkos gairių. Už jas balsavo 66 Seimo nariai, prieš buvo vos 6, susilaikė 38 parlamentarai.“

„Lietuvos rytas“ teigia, kad „Tokius rezultatus greičiausiai lėmė tai, kad svarbiausią gairių dalį sudaro pažadai po truputį gelbėti didžiulio deficito liūne skęstančią „Sodrą” ir garantuoti ramią būsimų pensininkų ateitį.

Konkrečiausias užmojis, apie kurį jau seniai kalba kone visų pagrindinių partijų atstovai, – įsipareigojimas pamažu ilginti pensinį amžių iki 65 metų.

Tiek dabartinė valdžia, tiek jai patyliukais pritariantys kai kurie opozicijos atstovai teigia, kad pensinį amžių ilginti būtina dėl emigracijos ir visuomenės senėjimo.

Dokumente taip pat numatoma bazinę pensiją mokėti iš valstybės biudžeto, įmokas senatvės pensijai skaičiuoti ir mokėti nuo visų pajamų, kurios įskaičiuojamos į pensijos dydį, vietoj našlių ir šalpos pensijų mokėti vieną neįmokinę pensiją iš valstybės biudžeto.“

„Vilniaus diena“ atkreipia dėmesį, kad „gairėse, pavyzdžiui, numatyta tik tai, jog turi būti taikomas „lankstus pensinis amžius“, bet neįrašyta, kad nuo kitų metų šis amžius bus pamažu didinamas – 2027-aisiais pasiekta, kad ir vyrai, ir moterys išeitų į pensiją būdami 65 metų. Šiuo metu vyrai pensininkais tampa būdami 62,5 metų, moterys – 60 metų.“

„Respublika“ priduria, kad „be kita ko, numatyta, kad antros pakopos pensijų kaupime dalyvaujantys gyventojai vieną kartą turėtų galimybę iš privačių fondų grįžti į „Sodros“ sistemą.“

„Lietuvos rytas“ teigia, kad „Kiti uždaviniai – ne tokie konkretūs, o kai kurie net ir nelabai aiškūs. Pavyzdžiui, pensijų sistemoje žadama numatyti „didesnį skatinimą” asmenims, auginantiems vaikus, siekti, kad „išmokos daugiau priklausytų nuo sumokėtų įmokų”.

Nutarime taip pat žadama įvertinti galimybes senatvės pensiją apskaičiuoti pagal virtualių sąskaitų arba taškų sistemą, pagerinti sistemos administravimą.

Reforma turėtų būti atliekama nedidinant socialinio draudimo įmokų tarifo.“

„Lietuvos žinios“ rašo: „Premjero Andriaus Kubiliaus manymu, patvirtintos socialinės sistemos pertvarkos gairės jau dabar leis jauniems žmonėms lengviau atsipūsti ir nuvyti nerimą dėl savo ateities. “Lietuvoje demografinės tendencijos yra tokios, kad mažesniam skaičiui darbuotojų teks mokėti pensijas didesniam skaičiui pensininkų. Pertvarka reikalinga, kad žmonės galėtų būti garantuoti ilgalaikėje perspektyvoje”, – vakar tikino Vyriausybės vadovas.”

„Lietuvos rytas“ priduria, kad „Opozicijos atstovai valdančiuosius labiausiai pliekė dėl to, kad jie toliau trypčioja ir, užuot pateikę Seimui aiškius įstatymų projektus, savo neveiklumą dangsto „gairėmis” ar „priemonių planais”.

Gairių kritikų tvirtinimu, Vyriausybė negali atsakyti net į klausimą, iš kur 2012 metais paims pinigų atkurti nurėžtas pensijas.”

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...