2010 Spalio 24

Kultūra

Pateikė ieškinį dėl japonų popmeno

veidas.lt

Versalio rūmų gynimo grupė ir tuos rūmus pastatydinusio žmogaus, Liudviko XIV, palikuonis siekia uždrausti eksponuoti juose japonų popmeno kūrėjo Takashi Murakami (Takašio Murakamio) darbus.

“Kalbama apie debatų ir nepritarimo, kuriuos išprovokavo Murakami darbų eksponavimas, išvertimą į teisinę kalbą”, – apie rugsėjo 14 dieną atidarytą parodą sakė organizacijos “Versailles Defence Coordination” prezidentas Arnaud Upinsky (Arno Upinski).

Itin populiarūs 48 metų japonų menininko darbai primena mangos komiksus, juose vaizduojami dažnai gigantiški veikėjai. Šie labai spalvingi darbai kuriami pasitelkiant metalą, stiklo pluoštą, akrilo dažus. Ir visa tai dabar eksponuojama Versalio rūmų rokoko prabangos fone.

Ieškinį dėl šios parodo kelia kunigaikštis Sixteas-Henri de Bourbon-Parmeas (Sikstas Anri de Burbonas-Parmas), gindamas “pagarbą rūmams ir protėviams”, o “žmonės”, kuriems atstovauja septyni lankytojai, kelia bylą gindami “teisę į prieigą prie paveldo”.

“Eksponuodami (savo darbus) Versalyje, menininkai turi naudos iš pridėtinės vertės. Esame nusiteikę ne prieš meno modernumą, o prieš mąstymo būdą, kuris keičia natūralias savybes ir neduoda nieko gera prancūzų kultūrai”, – sakė princas.

2008 metais jo sūnėnas, kunigaikštis Charlesis-Emmanuelis de Bourbonas-Parme’as (Šarlis Emanuelis de Burbonas-Parmas), bandė uždrausti parodą su ryškiomis ir keistomis JAV menininko Jeffo Koonso (Džefo Kunso) skulptūromis. Tuomet jis teigė, kad ta paroda daro gėdą jo šeimos praeičiai, bet teismai jo pretenzijas atmetė.

Prancūzijos karalių Liudviką XVI iš Versalio rūmų 1789 metais išvarė revoliucionieriai, o po ketverių metų jam buvo nukirsta galva. Jo protėvis Liudvikas XIV šiuos rūmus pastatydino 17-ajame amžiuje.

Lankytojai 2008 metais plūdo į J.Koonso parodą. Labai populiari buvo ir tos pačios serijos paroda 2009 metais, kurioje buvo eksponuojami prancūzų popmenininko Xavier Veilhano (Ksavjė Velhano) darbai, tarp jų – futurististiniai purpuriniai arkliai, nuoga moteris ir 4 m aukščio Jurijaus Gagarino skulptūra.

T.Murakami paroda, kuri truks iki gruodžio 12 dienos, yra pirmoji didelė jo darbų retrospektyva Prancūzijoje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...