2015 Balandžio 18

Paskutinis G.Grasso perspėjimas

veidas.lt

Scanpix

Pirmadienį ligoninėje Liubeke mirė 87 metų vokiečių rašytojas, Nobelio literatūros premijos laureatas Gunteris Grassas.

1927-aisiais laisvajame mieste Dancige (dabar – Lenkijos Gdanskas) gimusio rašytojo jaunystę lėmė Antrasis pasaulinis karas: sulaukęs septyniolikos 1944–1945 m. G.Grassas tarnavo SS tankų divizijoje Dresdene, o sąjungininkams užėmus miestą 1945–1946 m. praleido amerikiečių nelaisvėje.

Grįžęs namo dirbo kalio kasyklose, po kelerių metų pradėjo dailės studijas (daugelį savo knygų rašytojas vėliau iliustruodavo pats). 1956 m. G.Grassas debiutavo kaip lyrikas, po metų – kaip dramaturgas. Bet pasaulinę šlovę jam atnešė romanas „Skardinis būgnelis“, pasirodęs 1959 m. Juo pradėta vadinamoji Dancigo trilogija, kurią 1961 m. pratęsė romanas „Katė ir pelė“, o 1963 m. – „Šuniški metai“. Trilogijoje pasakojama apie berniuką Oskarą iš Dancigo miesto, kuris, stebėdamas nacistų valdžios veiksmus, nebenori suaugti… 1978 m. režisierius Volkeris Schlondorffas sukūrė filmą „Skardinio būgnelio“ motyvais, kuris buvo apdovanotas „Auksinės palmės šakele“ ir „Oskaru“.

Daugeliui vokiečių G.Grassas tapo pokarinės kartos, kuriai teko atsakomybė už tėvų dalyvavimą nacizmo nusikaltimuose, nuomonės reiškėju, pripažįstančiu praeities kaltes, bet kartu raginančiu tarptautinę bendruomenę leisti Vokietijai tapti savimi pasitikinčia demokratiška valstybe.

„Negali būti taip, kad mano vaikai ir vaikaičiai kentėtų dėl stigmos, jog jie vokiečiai, – pareiškė G.Grassas, gavęs Nobelio premiją. –  Bet šie vaikai taip pat turi jausti atsakomybę už tai, kad tai niekada nebepasikartotų Vokietijoje.“

Prieš mirtį rašytojas įspėjo dėl naujo pasaulinio karo grėsmės. „Viena vertus, turime Ukrainą, kur situacija nesitaiso; Izraelyje ir Palestinoje reikalai blogėja; dar ta katastrofa, kurią amerikiečiai paliko Irake, „Islamo valstybės“ žiaurumai ir Sirijos problema“, – sakė jis Ispanijos dienraščiui duotame interviu, paskelbtame jau po rašytojo mirties. – Mes rizikuojame padaryti savo ankstesnes klaidas. To nė nesuvokdami galime it somnambulai nueiti į pasaulinį karą.“

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...