2016 Spalio 14

NObelio premijos

Paskelbti jau visi šių metų Nobeliai

veidas.lt

Bobas Dylanas

 

Ketvirtadienį Švedijoje paskelbta, kad Nobelio premija literatūros srityje skiriama legendiniam atlikėjui, dainų ir dainuojamosios poezijos kūrėjui Bobui Dylanui. Nors šis sprendimas sulaukė ir prieštaringų vertinimų, Bobas Dylanas vadinamas žmogumi, padariusiu didžiausią įtaką Amerikos dainų kultūrai ir tradicijoms.

 

Kiti šių metų Nobelio premijų laureatai

Taikos – J.M.Santosas

J.M.Santosas

 

Pastangos nutraukti 52 m. šalį krečiantį konfliktą su marksistų sukilėlių grupuote „Farc“. Per 26 tūkst. gyvybių nusinešęs pilietinis karas užbaigtas rugsėjo pabaigoje, kai Kolumbijos prezidentas J.M.Santosas ir kairiųjų maištininkų grupuotės „Farc“ lyderis Rodrigo Londono pasirašė taikos sutartį. J.M.Santosas ir R.Londono buvo laikomi realiausiais kandidatais gauti šią premiją, tačiau manyta, kad tokios viltys žlugo, nes po referendumo paaiškėjo, kad 50,21 proc. kolumbiečių prieštarauja taikos susitarimui su „Farc“.

 

Medicinos ir fiziologijos – Y.Ohsumi

Y.Ohsumi

Ląstelių autofagijos mechanizmų atradimas. Y.Ohsumi eksperimentai padėjo nustatyti, kaip veikia autofagija („savivalga“) – ląstelės organoidų perdirbimo mechanizmas, kurio sutrikimai žmonėms gali sukelti įvairias ligas, tarp jų Parkinsono ligą, diabetą ir vėžį. Mokslininkui pavyko išskirti genus, reguliuojančius autofagiją mielėse, ir aprašyti panašius procesus kitų organizmų ląstelėse.

 

 

 

Ekonomikos – B.Holmstromas ir O.Hartas

B.Holmstromas

 

2016 m. Nobelio ekonomikos premija skirta už indėlį plėtojant sutarčių teoriją. „Šių metų laureatai plėtojo sutarčių teoriją – išsamų pagrindą nagrinėjant daugelį įvairių sutarčių struktūros klausimų, tokių kaip su pasiekimais susietas aukščiausio lygio vadovų atlyginimas, dalinis nuostolių atlyginimas ir vartotojo mokama dalis draudimų srityje, taip pat viešojo sektoriaus privatizacijos veiksmai“, – nurodė Švedijos mokslų akademijos atstovai.

 

 

Chemijos – J.P.Sauvage’as, F.Stoddartas ir B.Feringa

J.P.Sauvage'as
Bernardas Feringa
F.Stoddartas

Molekulinių mašinų dizaino ir sintezės tyrimai. Mokslininkai sukūrė mažiausias pasaulio mašinas: rado būdą susieti molekules ir sukurti mažus liftus, motorus ir mažus raumenis. Molekulines mašinas bus galima panaudoti kuriant naujas medžiagas, jutiklius ir energijos saugojimo sistemas. Mažiausios mašinos, molekulės, kurių judesius galima valdyti, yra maždaug tūkstantį kartų plonesnės už plaukus.

 

Fizikos – D.Thoulessas, D.Haldane‘as ir M.Kosterlitzas

D.Thoulessas
M.Kosterlitzas
F.D.Haldene'as

Egzotiškų kvantinio pasaulio savybių tyrimai, teorinis medžiagos topologinių fazių ir jų virsmų atradimas. Dėl mokslininkų atradimo neįprastų fazių medžiagas (supermagnetus, superskysčius, plonas magnetines plėveles) bus galima tirti pasitelkus pažangius matematinius metodus. Mokslininkų teorinių darbų pagrindu bus galima ieškoti naujų egzotiškų materijos fazių, kurių medžiagos gali būti taikomos medžiagų mokslo ir elektronikos srityse.

 

Visą savaitraščio Veidas numerį skaitykite ČIA

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...