2011 Kovo 07

Teisėsauga

Paryžiuje prasideda buvusio prezidento teismas dėl korupcijos

veidas.lt

Prancūzijoje pirmadienį prasideda mėnesį truksiantis Jacques’o Chiraco (Žako Širako) teismo procesas dėl korupcijos, kai jis dešimtajame dešimtmetyje užėmė Paryžiaus mero postą.

J.Chiracas yra pirmasis buvęs Prancūzijos valstybės vadovas, kuriam tenka stoti prieš teismą.

78 metų buvęs prezidentas, kuris nepaisant kaltinimų toliau yra viena populiariausių politinių figūrų Prancūzijoje, kaltinamas tuo, kad 1977-1995 metų laikotarpiu, kai užėmė Paryžiaus mero postą, naudojo valstybės pinigus mokėti žmonėms, kurie dirbo jo partijai.

Nuo 1995 metų iki 2007-ųjų, kai dirbo valstybės vadovo poste, J.Chiracas turėjo teisinę neliečiamybę. Tačiau galiausiai ši byla, kurioje nuosprendžio jau sulaukė dabartinis užsienio reikalų ministras Alainas Juppe (Alenas Žiupė), vis dėlto pasivijo buvusį prezidentą.

Tačiau bylos nagrinėjimas gali būti skubiai sustabdytas, jei vieno iš J.Chiraco bylos atsakovų advokatui pavyks pasiekti, kad procesinis klausimas būtų perduotas svarstyti Prancūzijos konstituciniam teismui.

J.Chiracas, kurį tarptautinėje arenoje labiausiai išgarsino jo griežtas nepritarimas 2003 metų JAV vadovaujamai invazijai į Iraką, griežtai neigia ką nors žinojęs apie neteisėtus mokėjimus Paryžiaus miesto rotušėje, o jo advokatai kaltina magistrato teisėjus, esą jie padeda vykdyti slaptą politinę darbotvarkę.

J.Chiracas sietas su virtine korupcijos skandalų, tačiau nė karto nebuvo nuteistas.

Jei bus pripažintas kaltu dėl jam pareikštų kaltinimų, tarp kurių yra kaltinimas dėl valstybės lėšų grobstymo ir piktnaudžiavimo pasitikėjimu, buvusiam valstybės vadovui gresia iki dešimties metų kalėjimo ir 150 tūkst. eurų bauda.

Per pirmąjį teismo posėdį, kuris prasidės 13 val. 30 min. vietos (14 val. 30 min. Lietuvos) laiku, pirmininkaujantis teisėjas Dominique’as Pauthe (Dominikas Potė) turėtų išspręsti procedūrinius klausimus.

J.Chiraco pirmasis pasirodymas teisme numatytas antradienį, kai jam teks atsakyti į teisėjo klausimus, nurodė teismas.

Teismo procesas Paryžiuje rengiamas į vieną sujungus dvi atskiras bylas – vieną jų 1995 metais pradėjo magistrato teisėjai Paryžiaus priemiestyje Nantere, o kita buvo pradėta 1998-aisiais pačioje sostinėje.

Byloje kalbama apie septynias fiktyvias darbo vietas, dėl kurių J.Chiracas kaltinamas interesų konfliktų, bei dar 21 kitą darbo vietą, dėl kurių buvusiam valstybės vadovui pareikšti kaltinimai dėl valstybės lėšų grobstymo ir piktnaudžiavimo pasitikėjimu.

Kartu su J.Chiracu prieš teismą turi stoti dar devyni asmenys, kurie kaltinami arba tuo, jog buvo fiktyviai įdarbinti, arba tuo, kad pasipelnė iš Paryžiaus miesto rotušėje fiktyviai įdarbintų žmonių.

J.Chiracas sekmadienį duodamas interviu radijui “Europe 1″ atsisakė kalbėti apie prasidedantį teismo procesą. Jis tik pareiškė, jog jaučiasi “taip gerai, kaip galima” susiklosčius tokiai padėčiai.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...