2012 Rugpjūčio 23

Pagrindinės internetinio saugumo taisyklės

veidas.lt


Ne paslaptis, kad didžioji mūsų šiandienos gyvenimo dalis susijusi su internetu. Čia mes apsiperkame, sumokame už paslaugas, saugome informaciją, bendraujame ir… pritraukiame kibernetinių nusikaltėlių dėmesį. Populiarėjant internetui daugėja kibernetinių nusikaltimų – kas dvi minutes sukuriama 170 naujų kenkėjiškų programų. Taigi kibernetinių nusikaltėlių aukomis dažniau tampa paprasti vartotojai, o ne patyrę programuotojai.
„Šiuolaikinis internetas labai skiriasi nuo globalaus tinklo prieš 15 metų: šiandien tai tikra pagal savo taisykles gyvuojanti visata. Tinkle tyko įvairių pavojų, tad būtina žinoti, kaip maksimaliai apsisaugoti“, – sako vykdomasis „Kaspersky Lab“ direktorius Baltijos šalims, Vengrijai, Čekijai ir Slovakijai Andis Šteinmanis.

„Kaspersky Lab“ specialistai parengė 10 taisyklių, kurias turėtų įsiminti visi interneto vartotojai

1.Būkite būdrūs
Šindien kibernetinių nusikaltėlių technologijos jau pasiekė tokį lygį, kad gali pasinaudoti Jūsų kompiuteriu net jums nepaleidus kenkėjiškos programos. Neretai kompiuteris vartotojui nežinant gali tapti zombių tinklo (botneto) dalimi ir būti naudojamas tinklo atakoms, šantažui ar internetinių šiukšlių siuntimui. To galima išvengti taikant kompleksinius apsaugos sprendimus ir reguliariai juos atnaujinant.
2.Būkite išrankūs
Naudokitės tik patikrintais ir patikimais informacijos šaltiniais ir atminkite: reikia būti labai atsargiems su bet kokiais failais, kuriuos Jūs gaunate internetu. Prieš atidarydami failą patikrinkite jį dėl virusų.
3.Darykite kopijas
Nuolat išoriniame informacijos nešiklyje išsaugokite failus, su kuriais dirbate. Praktika rodo, kad išlaidos failams ir dokumentams nukopijuoti būna mažesnės nei svarbių duomenų atkūrimo išlaidos.
4.Neprileiskite svetimų asmenų prie savo kompiuterio
Apribokite asmenų, kuriems leidžiama dirbti Jūsų kompiuteriu, skaičių. „Daugiavartotojų“ kompiuteriai patenka į rizikos grupę. Taip pat atjunkite keičiamų informacijos nešiklių automatinio paleidimo funkciją – kenkėjiškas programinis aptarnavimas dažniausiai platinimas per kompaktines ir atminties korteles.
5.Nepasiduokite provokacijoms
Šiuolaikiniai kibernetiniai nusikaltėliai taiko įvairius socialinės inžinerijos būdus Jūsų dėmesiui pritraukti. Labiausiai paplitusios internetinės apgavystės: nuorodos į netikras svetaines, SMS apgavystės, loterijos realiame laike, finansinės piramidės, netikros antivirusinės programos. Susigundę galite prarasti vertingą informaciją ir nukentėti finansiškai. Todėl netikėkite nelauktais laimėjimais ir nepasitikėkite pranešimais „balsuok už manę ir siųsk SMS žinutę“.

6.Pasitikėkite, bet tikrinkite
Kam nors siųsdami savo asmeninius duomenis įsitikinkite, kad adresatas tikrai yra tas asmuo, kuriuo dedasi esąs. Taip pat visada pasitikslinkite tikrą SMS žinučių siuntimo trumpaisiais numeriais kainą. Kitaip galite gauti įspūdingą sąskaitą už mobiliojo ryšio paslaugas.
7.Būkite atidūs
Atidžiai tikrinkite adresą paieškos sistemos eilutėje, kai įrašote prisijungimo vardą arba slaptažodį įvairiose svetainėse. Sukčiavimo svetainės vizualiai maskuojasi kaip tikrosios (pavyzdžiui, netikra svetainė gali atrodyti kaip socialinio tinklo arba internetinės bankininkystės puslapis), kad išviliotų Jūsų prisijungimo duomenis.
8.Apsaugokite savo virtualųjį „aš“
Naudodami vieną slaptažodį visiems interneto resursams rizikuojate, kad Jūsų duomenys taps pasiekiami apgavikams, kurie gali Jūsų vardu siųsti interneto šiukšles, gauti prieigą prie vertingos Jūsų informacijos, ją sunaikinti arba Jus šantažuoti. Specialistai pataria turėti du elektroninius adresus: vieną – visuomeninei veiklai (forumai, pokalbių svetainės ir pan.), o antrą – asmeniniam susirašinėjimui, kuris bus žinomas tik artimiausiems žmonėms. Naudokitės sudėtingais slaptažodžiais, kiekvienam resursui – atskiru. Niekada neplatinkite savo prisijungimo vardo ir slaptažodžio tretiesiems asmenims.
9.Nenaudokite piratinio programinio aptarnavimo
Naudokitės tik lecenzijuotomis programomis ir priedais. Didelis piratinių programų skaičius turi silpnąsias vietas, naudojamas prieigai prie Jūsų kompiuterio gauti. Dėl šios priežasties nemokamos ir piratinės programų kopijos gali labiau pakenkti kompiuteriui nei pats virusas.
10.Reikia saugaus interneto – rinkitės „Internet Security“
Šiuolaikinių kibernetinių grėsmių lygis diktuoja naujus reikalavimus informacijos saugumo sistemoms. Aktyviems globalaus tinklo vartotojams šiandien nepakanka klasikinės antivirusinės programos. Be tokių priemonių kaip tinklinis ekranas, programų kontrolė ir automatinio stėbėjimo priemonės jau neįmanoma aptikti ir sustabdyti viruso. Tokios papildomos galimybės kaip antisukčiavimas, internetinių šiukšlių siuntimo antivirusas, tėvų kontrolė, slaptažodžių generatoriai, konfidencialių duomenų šifravimas, debesų technologijos – visa tai neretai taip pat padeda apsaugoti kompiuterį nuo negatyvių padarinių interneto tinkle. Todėl vietoj klasikinių antivirusinių programų geriau rinktis „Internet Security“ ir „Total Security“ klasės kompleksinius sprendimus.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...