2014 Liepos 06

Oro sąlygų poveikis

veidas.lt


Žmogaus ir oro sąlygų santykis. Apie tai ir ne tik – nauja Arūno Bukančio knyga „Kas užlopys dangų“, kurios ištraukų pateikiame.

Atostogos
Vis daugiau žmonių ieško galimybių atostogauti kelis kartus per metus. Vieni jų žiemą linkę mėgautis slidinėjimo malonumais, kiti, labiau mėgstantys šilumą ir saulę, bėga nuo žiemos į šiltuosius kraštus. Pastarieji pageidautų, kad žiema Lietuvoje tetruktų porą savaičių – per šv. Kalėdas ir Naujuosius metus, o likęs laikas teiktų vien vasaros malonumus.
Nėra vieningos nuomonės, kokią įtaką žmonių sveikatai daro staigus šuolis iš europietiškos žiemos į atogrąžų karščius. Skirtingi yra keliautojų pomėgiai, jų amžius ir sveikata, todėl vieniems žiemos atostogos šiltuose kraštuose gali sukelti rimtų išbandymų sveikatai, kitiems suteikti daug malonių emocijų ir saulėtų prisiminimų. Bet kiekvienam keliautojui į šiltus kraštus teks patirti aklimatizacijos iššūkius.
Aklimatizacija – tai organizmo prisitaikymo prie naujų arba pakitusių meteorologinių sąlygų fiziologiniai procesai, padedantys pritapti naujoje aplinkoje. Pasak medikų, nuvykus į karšto klimato vietoves, tai yra staigiai, per kelias valandas, iš neigiamos temperatūros peršokus į 30 °C temperatūrą, dėl intensyvios Saulės spinduliuotės sutrinka žmogaus organizmo termoreguliacija, pakinta medžiagų apykaita, mažėja darbingumas, pasireiškia cirkuliacinė astenija (kraujotakos nepakankamumas), sutrinka širdies veikla, gali išberti, pasunkėja kvėpavimas, atsiranda kosulys ir dusulys. Gebėjimas aklimatizuotis priklauso ir nuo kraujagyslių būklės. Jei esama kraujotakos sutrikimų, prisitaikyti gali būti sunkiau. Beje, vaikai ir vyresnio amžiaus žmonės jautriau reaguoja į klimato pokyčius, tačiau greičiau prie jų prisitaiko.

Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės “Veido” straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę “veidas 262014″ bei įvedę gautą kodą.

Žinutės kaina 4 Lt. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-26-2014-m

 

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...