2010 Rugsėjo 23

Spaudos aktualija

Oro bendrovės likimas – ant plauko

veidas.lt

Nuodugniau įsigilinus į padėtį Lietuvos keleivinės aviacijos rinkoje, galima padaryti elementarią išvadą – mūsų valstybė šia prasme ir toliau liks gūdžia provincija. Tik atėjęs į susisiekimo ministro postą, Eligijus Masiulis žadėjo Lietuvos oro uostus paversti vos ne frankfurtais ar amsterdamais, kur kas 30 sekundžių leidžiasi ar kyla lėktuvas. Tačiau kol kas šia prasme ir toliau liekame bezdonimis. Suprantama, išsikovoti tarptautinio tranzitinio oro uosto statusą yra Sizifo darbas. Prieš keletą metų teko kalbėti su Frankfurto oro uosto vadovais, kurie teigė, kad į jų oro uostą sukišta tiek pinigų, kiek visa Lietuva investicijų gaus per artimiausius 20-30 metų. Tačiau bent turėti nacionalinį oro vežėją būtų galima. Dabar gi, kai į Lietuvą atskrenda vienas – kitas lėktuvas, vieno reiso atšaukimas virsta vos ne nacionaline katastrofa. Taip atsitiko ir šiomis dienomis, kai Dubline buvo areštuotas “Star1 Airlines” oro bendrovės lėktuvas.

Lietuvos kapitalo bendrovės “Star Team Group” reguliariųjų skrydžių įmonei turint finansinių problemų, tai pačiai grupei priklausančios kelionių organizatorės “Star Holidays” veikla kelia susirūpinimą.

“Jų rezervacinė sistema yra nepasiekiama. Viskas kabo ore, yra visokios informacijos – gandai, ne gandai? Mes nebeturime galimybės prieiti prie jų rezervacinės sistemos. Tarkime, ketvirtadienį yra mano kliento skrydis į Ispaniją, bet klausimas, ar išskris. O jei išskris, tai kada”, – BNS sakė kelionių agentūros “Aviaekspresas” vadybininkas Jonas Kaupelis.

Kelionių organizatorė “Star Holidays” trečiadienį išplatino pranešimą ir patikino, kad nepaisant sutrikusio bendrovės “Star1 Airlines” skrydžių grafiko, ji vykdys savo įsipareigojimus turistams – poilsinės kelionės vyks pagal numatytą tvarkaraštį.

Valstybinis turizmo departamentas pranešė, jog “Star Holidays” turi galiojantį kelionės organizatoriaus prievolių įvykdymo užtikrinimo draudimą iki gruodžio 4 dienos.

Finansinių sunkumų kamuojama privataus Lietuvos kapitalo reguliariųjų skrydžių bendrovė “Star1 Airlines” laikinai nutraukia bilietų pardavimą internetu. Bendrovės tinklalapyje taip pat nebeskelbiamas ir skrydžių tvarkaraštis.

“Girdėjau, kad “Star1 Airlines” stabdo prekybą bilietais, bet manau, kad tai yra laikina – kol nepaaiškės situacija”, – trečiadienį sakė Civilinės aviacijos administracijos  (CAA) vadovas Kęstutis Auryla.

“Star1 Airlines” nuo 2009 metų liepos pradžios pradėjo reguliariai skraidinti į Londoną, Dubliną ir Barseloną. Pastaruoju metu iš Vilniaus oro uosto ji tiesiogiai skraidino į Londoną, Dubliną ir Milaną, o nuo lapkričio ketino pradėti skrydžius į Miuncheną. Vasarą “Star1 Airlines” skraidino į Ibisą, Palermą bei Heraklioną. Verslininko Martyno Laivio valdomos bendrovės “Star1 Airlines” skrydis Dublinas-Vilnius antradienį atšauktas, apribojus orlaivio teisę išskristi iš Dublino oro uosto. Šiuo maršrutu į Vilnių turėjo skristi 97 keleiviai. Bendrovė nuomojasi vieną boeingą.

CAA vadovas Kęstutis Auryla, komentuodamas šią situaciją, vylėsi, kad problemos laikinos. Jo teigimu, įsiskolinimai atliekant einamuosius mokėjimus už lėktuvą versle yra įprastas dalykas, todėl panašių problemų, su kokiomis susidūrė „Star1 Airlines“, kyla tik tada, kai kreditoriams pritrūksta kantrybės.

Pasak CAA vadovo, iki šiol Civilinės aviacijos administracijai pateikti skrydžių įmonės finansiniai duomenys nerodė, kad bendrovės finansinė padėtis būtų kritiška. K. Aurylos žiniomis, šiuo metu „Star1 Airlines“ intensyviai ieško finansavimo šaltinių. CAA savo ruožtu pradeda aviakompanijos finansinės situacijos tyrimą, o nuo jo rezultatų priklausys tolimesni sprendimai. Jei „Star1 Airlines“ padėtis neatrodys beviltiška, jiems bus leista dirbti toliau.

Tačiau panašu, kad „Elviria Leasing Limited“ pretenzijos lietuviškai aviakompanijai gali būti tik pirmas akmenukas, sukelsiantis finansinę griūtį. Dėl nesumokėtų algų bendrovei „Star1 Airlines“ prašoma iškelti bankroto bylą. Atlyginimų išieškojimo bendrovė „Tavo alga“ kreipėsi į teismą dėl bankroto bylos iškėlimo, kadangi vienas aviakompanijos darbuotojas nuo birželio negavo daugiau nei 35 tūkst. Lt. Neoficialiomis žiniomis, atlyginimai „Star1 Airlines“ bendrovėje vėluoja daugeliui žmonių.

Didžiojoje Britanijoje užstrigusiems „Star1 Airlines“ keleiviams padėti grįžti į Lietuvą siūlo „airBaltic“, žadanti naujus skrydžio bilietus parduoti žemiausiomis kainomis.

„Lietuvos rytas“ praneša:

„airBaltic“ padės Dubline užstrigusiems keleiviams, negalėjusiems išvykti iš atitinkamų oro uostų, grįžti į Lietuvą. Jiems bus pasiūlyti skrydžio bilietai žemiausiomis kainomis.  „airBaltic“ atstovų teigimu, oro bendrovė šiuo metu kalbasi ir su „Star1 Airlines“ vadovybe, siūlydama reikalingą pagalbą.

„Esame pasirengę padėti į Lietuvą sugrįžti užsienyje įstrigusiems keliautojams. Skrydžio dieną bilietai yra patys brangiausi, tačiau atsižvelgdami į susiklosčiusią situaciją, mes suteiksime žmonėms bilietus už pačią mažiausią kainą“, – teigia „airBaltic“ viceprezidentas ir generalinis direktorius Lietuvoje Tadas Vizgirda.

Turimais duomenimis, dėl „Star1 Airlines“ lėktuvo arešto Dubline, į Lietuvą negali grįžti keleiviai iš Dublino, Londono ir Milano oro uostų.

Šie keleiviai yra kviečiami susisiekti su oro bendrovės „airBaltic“ atstovais, kuriems pateikę „Star1 Airlines“ bilietą galės gauti galimas mažiausias skrydžio bilietų kainas. Keleiviams bus leidžiama pasirinkti, į kurį oro uostą grįžti – Vilnių, Kauną ar Palangą.

Dublino oro uoste bemiegę trečiadienio naktį praleidusi šiaulietė Vilma Varkulevičienė paryčiui grįžo pas tame pačiame mieste gyvenančią dukterį, kurios namuose viešėjo. Pasak įvykio liudininkės, keleiviams niekas nieko nesiteikė paaiškinti: „Matėme, kad prie lėktuvo atvažiavo keturi policijos automobiliai. Mums jau nebeleido į jį įlipti, tačiau ką daryti toliau – niekas neaiškino.” Keleiviai mėgino susisiekti su „Star1 Airlines” atstovais ir vadovais, tačiau bergždžiai.

Visa laimė, kad šioje grupėje pasitaikė gerai angliškai kalbantis ir savo teises išmanantis vyras. Jo iniciatyva oro uoste likę keleiviai buvo nuvesti į kavinę. „Aš jau buvau išvykusi pas dukterį, o kiti nuėjo, kur juos kvietė. Gal ir davė pavalgyti, nežinau.

Nėra jokių žinių, kaip galima grįžti į Lietuvą. O juk man pirmadienį jau į darbą reikės eiti”, – piktinosi V.Varkulevičienė. Airijoje įstrigusiais keleiviais vakar pasirūpino tik Dublino oro uostas – išdalijo maisto talonus. Latvių bendrovė „AirBaltic” pasiūlė į Lietuvą skristi per Rygą už mažesnę kainą – 270 litų.

Neramu vakar buvo ir tiems, kurie vakar skrido į Londoną. Vilnietis Rolandas Stankevičius visą dieną naršė po internetą ieškodamas naujienų apie oro bendrovę. Vakar popiet jis ketino su „Star1 Airlines” skristi į Londoną. Vyras nekart skambino klausdamas, ar kompanija skraidins į Londoną, – bendrovė savo klientams apie tai nepranešė.

„Ir į oro uostą joks jų atstovas neatėjo, nieko nepaaiškino. Netikėjau, kad skrydis bus, ieškojau kito bilieto su „Ryanair” iš Kauno, tačiau nebebuvo vietų”, – kalbėjo į kompiuterį ir oro uoste įnikęs R.Stankevičius. Jis su draugais tikėjosi, kad netrukus pakils iš Vilniaus oro uosto.

„Star1 Airlines” vakar vis dėlto išsinuomojo lėktuvą iš bendrovės „Small Planet Airlines” (buvusi „FlyLAL Charters”), tačiau pastarosios atstovai net tuo metu, kai keleiviai buvo laipinami į orlaivį, nebuvo tikri, ar skris. „Star1 Airlines” neskubėjo atsiskaityti su paslaugą teikiančiais konkurentais.

Bendrovės „Small Planet Airlines” ir „Star1 Airlines” rankomis sukirto tik vakare. Derybos skrydį nukėlė daugiau nei pusantros valandos. Pati bendrovė santūriai komentavo tai, kas nutiko. „Rugsėjo 22 dieną turėjęs įvykti „Star1 Airlines” skrydis Dublinas–Vilnius atšauktas, nes buvo apribota orlaivio teisė pakilti iš Dublino oro uosto.

Šiuo maršrutu į Vilnių turėjo skristi 97 keleiviai. „Star1 Airlines” vadovai dabar ieško būdų, kaip užtikrinti šio reiso keleivių grįžimą į Vilnių ir kitų suplanuotų skrydžių tęstinumą. Bendrovės vadovybė apgailestauja dėl „Star1 Airlines” keleiviams sukeltų nepatogumų”, – tepranešė įmonės atstovai.

Tylos siena į bėdas įklimpusi įmonė atsitvėrė ir nuo turizmo agentūrų. Jos pardavinėja tiems patiems savininkams priklausančios kelionių organizatorės „Star1 Holidays” poilsio kelialapius. Į atostogų kraštus skraidina ta pati „Star1 Airlines”. Turizmo agentūros vakar laužė galvą, kas bus, jei poilsio kraštuose įstrigs jų klientai.

„Jiems kilo problemų, apie kurias jie nekalba. Tylėjimas tokiomis aplinkybėmis yra blogiausia. Vakar „Star1 Holidays” kelialapiais prekiavome, šiandien – nebe”, – kalbėjo „Kelionių akademijos” direktorius Donatas Kireilis.

Areštavus lėktuvą, sunerimo ir Turizmo departamentas. Jo laikinasis vadovas Juozas Raguckas pareikalavo, kad „Star1 Holidays” pasiaiškintų, kaip vykdys įsipareigojimus klientams. Vakar jokių pasiteisinimų taip ir nebuvo sulaukta. Laikinasis Turizmo departamento vadovas tikino, jog „Star1 Holidays” licencija yra galiojanti, o veiklos draudimo suma – pakankama.

Trečiadienio popietę oro bendrovės vadovą ir akcininką Martyną Laivį buvo išsikvietusi Susisiekimo ministerija. Jis aiškino ieškantis galimybių, kad klientai tiek reguliariaisiais, tiek užsakomaisiais reisais artimiausiomis dienomis išvyktų, kaip ir planuota.

Tiesa, vakar „Star1 Airlines” pakeitęs „Small Planet Airlines” to daryti artimiausiomis dienomis neplanavo. Ar „Star1 Airlines” finansiškai pajėgi toliau vykdyti skrydžius, aiškinsis Civilinės aviacijos administracija.

Pradžia buvo banguota

* Skrydžių ir kelionių verslo įmonių grupės „Star Team Group” startą pernai birželį lydėjo audringos dramos.

* Pagrindinė investuotoja Dariaus Žakaičio valdoma bendrovė „AT investicija” po kelių mėnesių nutarė susigrąžinti savo pinigus, o per tą laiką uždirbtų šimtų tūkstančių reikalauti per teismą.

* Tiesa, jiems pavyko susitarti. „Star Team Group”, valdanti aviacijos bendrovę „Star1 Airlines” ir kelionių rengėją „Star Holidays”, su įmone „AT investicija” pasirašė taikos sutartį.

* Įmonių grupės vadovas yra sakęs, kad sunkiai sekasi rasti investuotojų.

„Lietuvos žinios“ skelbia:

Pigių skrydžių bendrovė “Star1 Airlines” vakar įklimpo į bėdą. Kreditoriams areštavus vienintelį įmonės nuomojamą reguliarių skrydžių orlaivį, beveik šimtas juo po vidurnakčio iš Dublino į Vilnių turėjusių išskristi keleivių nakčiai įstrigo Airijos sostinės oro uoste. Likimo valiai palikti žmonės atsidūrė nežinioje. Įvairūs šaltiniai paskelbė, kad oro bendrovė jais nepasirūpino.

LŽ duomenimis, dalis Dubline įstrigusių keleivių į Vilnių parskrido trečiadienio vakarą, o tais, kurie neturėjo pinigų kitam bilietui įsigyti, rūpinasi Lietuvos diplomatai.

Bendrovės “Star1 Airlines” lėktuvas naktį iš antradienio į trečiadienį buvo areštuotas Dublino oro uoste. Lietuvos civilinės aviacijos administracijos (CAA) direktorius Kęstutis Auryla LŽ patvirtino, kad vienintelis keleivius skraidinantis “Star1 Airlines” orlaivis sulaikytas dėl įmonės skolų vienai lizingo kompanijai. “Kompanijai “Elviria Leasing Limited” Lietuvos bendrovė skolinga einamuosius mokėjimus už lėktuvą. K.Auryla taip pat sakė, kad CAA pradeda tyrimą dėl “Star1 Airlines” finansinės padėties. Savo ruožtu keleivius vakar ramino kelionių organizatoriaus “Star1 Holidays” atstovai. Jie pranešė, kad poilsinės kelionės, nesvarbu, jog sutriko bendrovės “Star1 Airlines” reguliarių skrydžių grafikas, bus rengiamos pagal numatytą tvarkaraštį.

Verslininko Martyno Laivio valdoma bendrovė “Star Team Group” valdo kelionių organizatorių “Star Holidays” ir skrydžių įmonę “Star1 Airlines”.
Tuo metu TVOU atstovė Gabrielė Vasiliauskaitė LŽ patikino, jog dėl areštuoto orlaivio “Star1 Airlines” kitų suplanuotų skrydžių kol kas neketina atšaukti.

Po incidento Dublino oro uoste paaiškėjo, kad įmonei “Star1 Airlines” prašoma iškelti bankroto bylą dėl 36,5 tūkst. litų nesumokėtos algos. LŽ duomenimis, į skolų išieškojimo bendrovę “Tavo alga” kreipėsi viena buvusi įmonės darbuotoja, kuri atlyginimo esą negauna nuo birželio mėnesio. Dėl bankroto bylos iškėlimo skolų išieškotojai jau kreipėsi į teismą. “Galiu patvirtinti, kad mes kreipėmės į teismą ir paprašėme “Star1 Airlines” iškelti bankroto bylą. Taip pasielgėme po nepavykusių derybų, kai įmonė, iš pradžių geranoriškai pripažinusi skolą, vėliau į šį reikalą ėmė žiūrėti apatiškai.
Bendrovės atstovė Jūratė Rupšienė LŽ nei paneigė, nei patvirtino, jog vienintelis “Star1 Airlines” lėktuvas areštuotas dėl skolų. “Kol kas nieko daugiau negalime pasakyti. Sprendžiame iškilusią problemą ir dedame visas pastangas, kad skrydžių tęstinumas nenutrūktų”, – kalbėjo J.Rupšienė.

Įmonės vadovui pavyko susitarti, kad artimiausias kelias dienas “Star1 Airlines” keleivius skraidintų bendrovė “Small planet Airlines”. Vakar pavakare paskelbta, jog įmonės reisą į Londoną perima kita kompanija – Lietuvos kapitalo oro bendrovė “Smal Planet Airlines”. Jos lėktuvas su keleiviais iš Vilniaus oro uosto vakar į Londoną pakilo apie 16 valandą.

Pastaraisiais metais keleiviai nebe pirmą kartą susiduria su nepatogumais, kylančiais dėl lietuviško kapitalo skrydžių bendrovių finansinių problemų. Prieš dvejus metus nemažai žmonių nukentėjo nuo dabar jau bankrutavusios įmonės “FlyLAL”, kai ši netikėtai pranešė atšaukianti visus reguliarius skrydžius. Dėl to tąsyk nuostolių ir nepatogumų patyrė daugiau kaip 29 tūkst. išankstinius bilietus įsigijusių keleivių. 2009-ųjų sausio 16 dieną bendrovė “FlyLAL” oficialiai paskelbė stabdanti veiklą. Šio sprendimo priežastis – milijoninės įmonės skolos.

„delfi.lt“ rašo:

Dėl sulaikyto lėktuvo Dubline į keblią situaciją pakliuvusią skrydžių kompaniją „Star1 Airlines” užgriuvo nauji nemalonumai – Tarptautinis Vilniaus oro uostas (TVOU) kreipėsi į teismą ir paprašė priteisti beveik 1,4 mln. litų įsiskolinimą bei delspinigius. Oro uostas teigia, kad oro bendrovė neatsiskaito už suteiktas paslaugas.

Į Vilniaus apygardos teismą TVOU kreipėsi dar praėjusią savaitę – prašė išduoti teismo įsakymą dėl 1 mln. 317 tūkst. 228,48 Lt įsiskolinimo, 35 tūkst. 187,40 Lt delspinigių bei 6 proc. dydžio metinių palūkanų nuo priteistos sumos nuo bylos iškėlimo teisme dienos priteisimo. TVOU taip pat prašė priteisti sumokėtą 4 tūkst. 381 Lt žyminį mokestį.

„Kauno diena“ rašo:

„Finansinių sunkumų kamuojama privataus Lietuvos kapitalo reguliariųjų skrydžių bendrovė “Star1 Airlines” laikinai nutraukia bilietų pardavimą internetu. Bendrovės tinklalapyje taip pat nebeskelbiamas ir skrydžių tvarkaraštis.

Finansinių sunkumų kamuojamą oro bendrovę “Star1 Airlines” užgriuvo nauji nemalonumai – tarptautinis Vilniaus oro uostas (TVOU) teismo prašo priteisti iš įmonės beveik 1,4 mln. litų skolą bei delspinigius. Oro uostas teigia, kad oro bendrovė neatsiskaito už suteiktas paslaugas.

“Mes jiems davėme laiko atsiskaityti, tačiau reikalai nejudėjo į priekį, todėl ir kreipėmės į teismą”, – sakė oro uosto generalinis direktorius Tomas Vaišvila. Tačiau Vilniaus apygardos teismas pirmadienį atsisakė priimti TVOU pareiškimą. Atsiskaityti už paslaugas “Star1 Airlines” privalėjo per 30 dienų, tačiau net ir laiku nesulaukę pinigų TVOU darbuotojai neskubėjo rašyti ieškinio teismui, o raštu ragino padengti įsiskolinimą.“

„LRT“ praneša:

Po incidento Dublino oro uoste bus tiriamas lietuviškos oro bendrovės „Star1 Airlines“ finansinis pajėgumas ir licencijos klausimas.

Trečiadienio naktį grupė keleivių nesulaukė skrydžio į Vilnių, nes už skolas areštuotas „Star1“ lėktuvas. Dublino oro uoste blaškėsi beveik šimtas Vilniun susirengusių keleivių. Tačiau į lietuviškos oro bendrovės „Star1 Airlines“ lėktuvą jie taip ir nepateko – laineris buvo areštuotas už skolas jį nuomojančiai bendrovei „Elviria Leasing Limited“.

Anot bendrovės   pranešimo, „Star1 Airlines“ vadovai intensyviai ieško būdų, kaip parskraidinti į Vilnių įstrigusio reiso keleivius ir užtikrinti kitus skrydžius. Likus porai valandų iki „Star1“ reiso į Londoną, laukiantieji Vilniaus tarptautiniame oro uoste buvo gana   ramūs.

„Tiesiog atėjome čia, kur nurodytas „Star1“ ženklas, ir daugiau nieko nežinome. Negavome jokios oficialios informacijos, kad yra problemų“, – teigė skrydžio laukę vyras.

Civilinės aviacijos administracijos vadovo teigimu, nepatogumų dėl oro bendrovės kaltės patyrusiems keleiviams turės atlyginti pati „Star1“.

„Tokia rimta problema juos ištiko pirmą sykį. Po šio incidento aviakompanijos veiklą visais atvejais nagrinės tiek oro vežėjo sertifikavimo komisija, tiek oro vežėjo licencijavimo komisija, kuriai vadovauja susisiekimo viceministras. Per kiek laiko tai padarys, sunku pasakyti“, – sakė Civilinės aviacijos administracijos direktorius Kęstutis Auryla.

Vis dėl to administracijos vadovas prasitaria, kad signalų dėl bendrovės būklės jau būta, prieš porą savaičių pradėtas „Star1“ planinis auditas.

Anksčiau užsiėmusi tik kelionių organizavimu, „Star1“ reguliariais reisais keleivius pradėjo skraidinti pernai vasarą, kai po „FlyLAL“ bankroto Vilniaus oro uostas merdėjo be keleivių ir tiesioginių skrydžių.

Turizmo departamentas praneša, kad, nepaisant reguliariųjų skrydžių sutrikimų, kita „Star Team Group“ bendrovė – kelionių organizatorė „Star Holidays“ – nėra pranešusi, jog nevykdo įsipareigojimų turistams. Tačiau kai kurie turistai sako jau gavę informacijos, kad jų kelionės vėluos. Kol kas nežinoma tiksliai, kiek keleivių turėjo pakankamai pinigų įsigyti dar vieną bilietą namo. Apytiksliais skaičiavimais, visiškai neturėjo lėšų 5 keleiviai. Ambasada padėjo suorganizuoti nakvynę šiems žmonėms, o su atsakingomis Airijos institucijomis pavyko susitarti ir dėl finansinės paramos bilietams įsigyti. Taip pat bus informuoti šių žmonių giminės Lietuvoje, kad pagal galimybes galėtų padaryti pinigines perlaidas ir šie žmonės galėtų įsigyti bilietus į Vilnių.

„balsas.lt“ rašo:

Įdomu, kad tuo pat metu į Lietuvos rinką ateina nauja kompanija, kuriai gali atitekti valdžios parama, kurios nesulaukė „Star1 Airlines“. Vyriausybės skirti 15 milijonų litų reguliariems reisams iš Vilniaus tarptautinio oro uosto svarbiomis kryptimis remti – parūpo „AirBaltic“ prezidentui ir akcininkui Bertoltui Flickui, kuris įsteigė Lietuvoje naują skrydžių bendrovę.

Prieš tai „AirBaltic“ konkurentus Baltijos padangėje eliminavo naudodamasi dosnia Latvijos vyriausybės parama ir tik visai neseniai užsitraukė šios šalies valdžios nemalonę

Pirmadienį spaudos konferencijoje pranešta, jog Lietuvoje keleivius turėtų skraidinti nauja skrydžių bendrovė „Baltic aviation systems“, kurios akcininkas yra Bertoltas Flickas.

Pastarieji prieštaringai vertina p. Flicko planus Lietuvoje steigti įmonę, kuri nuo 2011 m. pavasario pradėtų skraidinti keleivius iš Vilniaus, o p.Flicko norą sėdėti ant dviejų kėdžių apskritai vadina skandalingu.

Žadama, jog šios bendrovės bazinis oro uostas bus Tarptautinis Vilniaus oro uostas. Naujosios bendrovės vadovas Kristianas Kirchheineris teigia, kad iš Vilniaus balandį turėtų prasidėti skrydžiai į Dubliną, Londoną, Paryžių, Maskvą, Varšuvą, Maljorką, Romą, Atėnus, Stambulą, Antaliją, Hurgadą, Larnaką. Įdomu tai, kad prieš “AirBaltic” yra pradėtas tyrimas, paaiškėjus, jog bendrovė apie naujas skrydžių kryptis skelbia tik tam, kad “patikrintų paklausą”. AirBaltic“ konkurentai yra pasiskundę tarptautiniam arbitražui dėl tiesioginių Latvijos vyriausybės dotacijų šiai bendrovei, kurie galbūt pažeidė Europos Sąjungos teisę. Lietuva atsakyti tuo pačiu nedrįso ir galiausiai liko be nacionalinio oro vežėjo bendrovės. Prieš kiek daugiau nei mėnesį iškilo skandalas, kuomet B. Flickas nutarė slapta įsigyti „AirBaltic“ ir su ja susijusių bendrovių ženklus.

„Verso žinios“ informuoja:

Bertoldas Flickas turėtų pasirinkti – „airBaltic“ vadovo kėdė ar nauja Lietuvoje kuriama oro susisiekimo bendrovė. Tokios nuomonės laikosi tiek Latvijos valdžia, kuriai priklauso kontrolinis „airBaltic“ akcijų paketas, tiek ir konkurentai Viln

Vytautas Kaikaris, užsakomųjų skrydžių UAB  „Small Planet Airlines“ vadovas sako, kad “nelogiškai atrodo, kai vieną aviakompaniją valdantis asmuo kitoje valstybėje steigia konkuruojančią bendrovę”.

„Jeigu p. Flickas pasitrauktų iš „airBaltic“, arba bent jau būtų aiški Latvijos vyriausybės pozicija dėl to, kas šiuo metu vyksta, – tada būtų galima pateikti konkretesnius vertimus‘, – kalbėjo „Small Planet Airlines“ generalinis direktorius.

Anot Martyno Laivio, reguliariuosius skrydžius iš Vilniaus siūlančios UAB „Star1 Airlines” vadovo, kadangi vienas iš „airBaltic“ savininkų yra ir naujai steigiamos lietuviškos aviakompanijos savininkas, bendrovėms gali būti sunku turėti aiškius rinkų prioritetus.

„Tuo labiau, kad patys steigėjai prisipažįsta, jog skrydžiai iš Vilniaus konkuruoja su skrydžiais iš Rygos. Abi įmones kontroliuoja tas pats asmuo, todėl matysime, ar naujai bendrovei skrydžiai iš Vilniaus bus prioritetas“, – kalbėjo p. Laivys.

Jo teigimu, kol realios veiklos naujoji bendrovė nevykdo, vertinti, kaip jos atsiradimas paveiks reguliariųjų skrydžių rinką, dar kiek anksti.

„Ne kartą yra buvę, kad paskelbiami skrydžių iš Vilniaus planai netrukus atšaukiami. Gali būti, kad tokiu būdu siekiama tik avansu užsitikrinti suinteresuotų institucijų palankumą“, – sakė „Star1 Airlines” vadovas.

Vilniuje registruotos UAB  ”Baltijas aviacijas sistemas” akcininkės tokį patį pavadinimą turinčios Latvijos bendrovės atstovai tikina, jog naujos avialinijos bus nepriklausomos nuo „airBaltic“ veiklos Rygos oro uoste.

„Abi – tiek nauja bendrovė, tiek ir „airBaltic“ yra aviakompanijos, kurios dirbs viename regione, bet nepaisant to, abi turi skirtingus verslo modelius ir teiks paslaugas dviejose skirtingose rinkose“, – VZ teigė Juris Petersonas, Latvijos „Baltijas aviacijas sistemas“ atstovas komunikacijai.

Paklausti, ar naujos bendrovės veikla, kaip nors susijusi su „airBaltic“ sprendimais atsisakyti kai kurių tiesioginių skrydžių iš Vilniaus, „airBaltic“ atstovai Lietuvoje teigė nieko ta tema negalintys pasakyti ir nurodė kreiptis į BAS.

Pono Flicko elgesys nepatinka Latvijos valdžiai. Kaimyninės šalies žiniasklaida skelbia, jog Valdis Dombrovskis, Latvijos ministras pirmininkas, pasiūlė p. Flickui apsispręsti, ar šis tebenori vadovauti „airBaltic“, kurios 51% akcijų priklauso Latvijos vyriausybei, 49% -  privačiai kompanijai BAS, kurios vienas akcininkų yra p. Flickas.

Latvijos premjero požiūriu, vienu metu vadovauti pusiau valstybinei latvių „airBaltic“ ir kuriamai „konkuruojančiai bendrovei“ Lietuvoje nedera.

Tuo tarpu Inga Springė, Latvijos susisiekimo ministro atstovė žiniasklaidai, ragino „nedramatizuoti padėties“. Pasak atstovės, kol kas ministerija neturi jokios informacijos apie Lietuvoje steigiamą oro bendrovę, todėl negalinti pasakyti, ar p. Flicko kuriama įmonė rengiasi konkuruoti su „airBaltic“. Tačiau p. Springė pažadėjo, kad ministras Kasparas Gerhardas artimiausiu metu susitikęs su p. Flicku „pateiks šį klausimą“.

Janis Vanagas, „airBaltic“ viceprezidentas laikraščiui „Telegraf“ sakė, jog p. Flicko ketinimai steigti konkuruojančią bendrovę Lietuvoje netrukdys „airBaltic“ sėkmingai dirbti ateityje.

„Mes jau esame viso Baltijos šalių regiono oro kompanija, tokia ir liksime“, – žiniasklaidai teigė p. Vanagas.

Vilniuje įsteigta latviško kapitalo UAB “Baltijas aviacijas sistemas” pirmą skrydį iš Vilniaus numačiusi 2011 m. balandį. Oro linijos turės skirtingą pavadinimą nei įmonės, būsimas aviakompanijos prekės ženklas turėtų būti pristatytas kitų metų sausį.

BAS 2011 m. pasiūlys reguliariuosius skrydžius iš Vilniaus, iki 2015 m. turėtų būti ir tiesioginiai skrydžiai 28 kryptimis. Iš pradžių BAS keleivius planuoja skraidinti trimis „Boeing 737” orlaiviais, o iki 2015 m. numatyta jau turėti 10 lėktuvų – 5 “Boeing 737” ir 5 “BombardierQ400”. BAS įstatinis kapitalas yra 1 mln. EUR (3,45 mln. Lt), vėliau investicijas planuojama išplėsti iki 20 mln. EUR. BAS akcininkas, be p. Flicko, yra danas Kristianas Kirchheineris, BAS Lietuvoje vadovas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...