2010 Balandžio 28

Ūminės ligos

Nuo slogos viskas ir prasideda…

veidas.lt

Iš pradžių sloga nėra rimta liga, bet jos tinkamai ir laiku neišgydžius mažylį gali užklupti daug rimtesnės komplikacijos.

Sakoma, kad sloga praeina po septynių dienų – ar gydoma, ar negydoma. Kurgi ne! Kartais ji “praeina” ne į gerąją pusę.

  • Sinusitą galite įtarti, jeigu mažylis sloguoja ilgiau nei dešimt dienų. Dėl padidėjusios sekrecijos sloguojant gali užakti iš sinuso į nosies ertmę atsiverianti anga ir sutrikti gleivių pasišalinimas iš sinusų. Mažylio sinuso angos labai siauros (apie 1–3 mm), todėl gana greitai užanka, o nenutekėjusios gleivės yra puiki terpė bakterijoms veistis. Susidaro pūlingų išskyrų, kurios kartu su gleivėmis ar oru spaudžia sinuso sieneles, tada juntamas tempimas veido ar kaktos srityje, pakyla aukšta temperatūra, prasideda galvos skausmai, sustiprėjantys pasilenkus. Jeigu nutekėjimas iš sinusų nesutrinka, tuomet sinusitas pasireiškia tik tuo, kad gausiai išsiskiria pūlingo sekreto.   Sergant adenoidų (nosies limfoidinio audinio) uždegimu paburksta nosis, mažyliui tampa sunku kvėpuoti, ypač naktį, miegodamas jis gali knarkti. Neretai į nosiaryklę teka išskyros, dėl to mažylis kosi, jį gali pykinti. Kartais padidėja kaklo limfmazgiai.
  • Nuo lengvo kosulio iki bronchito. Sergant viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis – sloga, sinusitu, adenoidų uždegimu, nosiaryklėje kaupiasi gana daug sekreto, nes tik nedidelė jo dalis išvarva pro nosį. Didžiąją jo dalį nosies gleivinės virpamojo epitelio plaukeliai stumia ne į išorę, nosies landų link, bet žemyn – į nosiaryklę. Čia atsidūręs sekretas dirgina nervų receptorių galūnėles, todėl ligoniukas kosi, dažniausiai naktį. Taip yra todėl, kad dieną, kol mažylis būna vertikalioje padėtyje – stovi, vaikšto, dalis sekreto paprasčiausiai praryjama, mažiau jo reikia pašalinti kosint. Mažyliui gulint sekretas kaupiasi nosiaryklėje ir ją dirgina. Nuo slogos dažnai prasideda bronchitas, vėliau infekcijai leidžiantis žemyn vaiką kamuoja iš pradžių sausas, vėliau drėgnas kosulys, kai atkosima sekreto. Šis kosulys yra “dieninis”, naktį jis gali būti priepuolinio pobūdžio.
  • Ūminis vidurinės ausies uždegimas prasideda tuomet, kai į vidurinę ausį iš nosies pro klausomąjį vamzdį patenka virusų ar bakterijų. Ūminis vidurinės ausies uždegimas dažniausiai prasideda antrą trečią slogos dieną. Kūdikiui peršalus, dėl slogos ar nosiaryklės uždegimo užburksta ne tik nosies gleivinė, bet ir nosiaryklę su ausimi jungiančio ausies klausomojo vamzdžio angos gleivinė, todėl ji užsiveria. Tuomet oras  iš nosiaryklės negali patekti į vidurinę ausį ir joje susiformuoja neigiamas slėgis, dėl kurio iš kraujagyslių pradeda sunktis skystoji kraujo dalis. Vidurinė ausis prisipildo skysčių, kurie iš ausies negali niekur nutekėti. Ausies uždegimas stiprėja ir virsta pūliniu, kai per platų ir trumpą mažylio klausomąjį vamzdį iš nosies į vidurinę ausį kartu su gleivėmis patenka bakterijų. Tuomet jos pradeda daugintis sekrete, o šis pasidaro pūlingas.

Svarbu gerai išgydyti slogą

  • Mažylius išmokykite išsipūsti nosį.
  • Keletą kartų per dieną rekomenduojama vartoti druskingesnį jūros vandenį “Quixx”, kuris ne tik sudrėkina bei išvalo nosies gleivinę, bet ir mažina gleivinės paburkimą.
  • Jei sloga labai stipri ir varginanti, o gydymo “Quixx” nepakanka – galima jį derinti su vietinio poveikio gleivinę sutraukiančiais vaistais. Juos reiktų vartoti ne ilgiau kaip 5–7 dienas.
  • Kai vaikas karščiuoja (temperatūra didesnė nei 38,5 °C), jį kamuoja silpnumas, galvos, raumenų skausmai, reikia duoti temperatūrą mažinančių vaistų – paracetamolio arba ibuprofeno.
  • Padeda šiltų skysčių gėrimas, šiltų garų inhaliacijos. Vaistinėje galima įsigyti balzamo “Mentholatum”, kurio sudėtyje yra kamparo, eukaliptų ir mentolio. Užpylę šauštelį balzamo karštu vandeniu, pasigaminsite puikią priemonę, kuri palengvins mažyliui atsikosėjimą, pašalins krūtinės užgulimo jausmą, sumažins nosies gleivinės paburkimą bei dezinfekuos viršutinius kvėpavimo takus. Kosulį palengvins ir kojų kaitinimas šiltame vandenyje su jūros ar valgomąja druska. Mažylio krūtinę galima įtrinti kokiu nors tepalu su eteriniu aliejumi, pvz., tuo pačiu “Mentholatum”.
Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...