2010 Spalio 08

Liu Xiaobo

Nobelio taikos premija – kinų disidentui

veidas.lt

2010 metų Nobelio taikos premija penktadienį paskirta kalinamam kinų disidentui Liu Xiaobo (Liu Siaobo) už neprievartinę kovą dėl žmogaus teisių Kinijoje, penktadienį pranešė Norvegijos Nobelio komitetas.

54 metų disidentas pagerbtas už “ilgą ir neprievartinę kovą dėl pagrindinių žmogaus teisių Kinijoje”, nurodė Norvegijos Nobelio komiteto pirmininkas Thorbjoernas Jaglandas (Torbjornas Jaglandas), paskelbęs laureato pavardę.

“Komitetas seniai mano, kad esama glaudaus ryšio tarp žmogaus teisių ir taikos”, – sakė jis.

Liu Xiaobo buvo stebėtojų ir lažybų organizatorių favoritas laimėti šių metų Nobelio taikos premiją.

Neabejojama, kad sprendimas skirti premiją kalinamam disidentui supykdys Kinijos vyriausybę, nes tarptautinio dėmesio centre vėl atsidurs opios žmogaus teisių problemos šioje kylančioje Azijos supervalstybėje, siekiančioje aktyvesnio vaidmens pasaulinėje arenoje.

Rašytojas ir buvęs dėstytojas šiuo metu atlieka “už antivalstybinę ardomąją veiklą” jam skirtą vienuolikos metų laisvės atėmimo bausmę.

Jis buvo sulaikytas ir nuteistas už tai, kad kartu su bendraminčiais 2008 gruodžio mėnesį parašė drąsų kreipimąsi, kuriame reikalaujama įgyvendinti didelio masto politines reformas ir garantuoti susirinkimų, žodžio ir minties bei tikėjimo laisvę.

Kaip nurodo Kinijos žmogaus teisių gynimo organizacija, vadinamąją Chartiją 2008 pasirašė daugiau kaip 10 tūkst. žmonių.

Antivalstybinės ardomosios veiklos kurstymu Kinijoje dažnai apkaltinami asmenys, kurie reiškia nepritarimą valdančiosios partijos politikai.

Liu Xiaobo taip pat yra parašęs nemažai antivyriausybinių straipsnių, kurie buvo paskelbti internete.

Nobelio taikos premija, kurią sudaro 10 mln. Švedijos kronų (3,8 mln. litų), bus įteikta gruodžio 10 dieną Osle.

Praėjusiais metais Nobelio taikos premija už raginimus mažinti pasaulio branduolinių ginklų atsargas ir pastangas dėl pasaulinės taikos buvo apdovanotas JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama).

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...