2011 Spalio 22

Justas Babarskas

Neramių laikų galvosūkis – kaip įdarbinti pinigus

veidas.lt

Uždirbti galima ne tik ekonominio klestėjimo, bet ir nuosmukio sąlygomis.

Šiandien nemažai kalbama apie galimą naują ekonominį nuosmukį. Vieni analitikai tvirtina, kad nuosmukio nebus, kiti įsitikinę, kad galime patirti naują ekonominės krizės smūgį. Bet kokiu atveju šiandien jau daugelis žinome, ko galime tikėtis tais sunkesniais finansiniais laikais, tikriausiai sugebėtume išgyventi ir dar vieną neramumų bangą, jeigu ji atsiristų iki Lietuvos. Jei taip ir nutiktų, mūsų šalis neturėtų patirti itin didelių finansinių kataklizmų – esame taupesni, neturime tiek skolų, kiek kitų Europos šalių gyventojai, pasimokėme iš savo ir kitų šalių klaidų.
Nepaisant to, vis garsiau ir dažniau pasigirstantys įspėjimai dėl galimos artėjančios naujos krizės bangos nori nenori verčia daugelį mūsų pamąstyti apie savo finansinę ateitį – tiek asmeninę, tiek verslo, tiek ir visos valstybės. Dar nespėjus atsitiesti po pastarųjų ekonominių sunkumų, jau grasinama naujais, tad daugeliui neramu – ką gi permainingais laikais su savo pinigais daryti? Kaip juos investuoti ir kur laikyti, kad netektų nusivilti ir patirti didelių praradimų, o galbūt dar ir uždirbti pavyktų?
Iš tiesų, uždirbti galima ne tik ekonominio klestėjimo sąlygomis, kai viskas auga, tad tereikia netingėti pasiūlyti rinkai bet kokį produktą ar paslaugą, ir jau bus galimybė savaime didinti pajamas, tiesiog užšokus ant viską keliančios bangos. Ne vienas gyvas pavyzdys, kurių nemažai buvo aprašyta ir „Veido“ žurnale, aiškiai mums parodė, kad krizės metu gali gimti naujas verslas, kuris ne tik išgyvens sunkius laikus, bet ir tvirtai atsistos ant kojų. Atrodytų, reikia tik paprasto dalyko – rasti gerą idėją, tinkamą produktą, kurio rinka laukė, ir vartotojas nepabūgs net ir didesnės kainos, jeigu tik matys, kad pasiūlymas yra jos vertas. Pasakyti lengva, bet tikrai smagu matyti, kad ryžtingiems žmonėms pavyksta tai ir įgyvendinti.
Šiandien yra tas laikas, kai verslui geriausia išeitis – racionalios investicijos. Jeigu įmonė mato laisvą nišą, atranda aktualų ar novatorišką produktą, laukti tikrai neverta, nes laukimas naudos neduoda. Dabar tas laikas, kai galima užimti savo vietą rinkoje, – tam tikslui dar galima pasinaudoti ir įvairiomis lengvatinėmis priemonėmis, įvairia verslui siūloma parama, kuri baigsis, tad įsitvirtinti rinkoje naujam verslui bus jau sunkiau. Turbūt čia koks nors skeptikas tikrai prikiš, kad bankai dabar vengia skolinti, neskatina verslo, tad kaipgi jam kurtis ir augti. Galiu drąsiai pasakyti, kad bankai niekada neatsisako finansuoti ekonomiškai pagrįsto ir perspektyvaus projekto. Priešingai – banko specialistai gali padėti pasiskaičiuoti, patarti, kaip geriau suplanuoti finansus.
Na, o ką gi daryti su tais pinigais, kuriuos pavyko uždirbti ir norima ne išleisti, bet išlaikyti bei padidinti jų vertę? Saugiausia ir užtikrinta priemonė, be abejo, visais laikais bus indėlis. Ekonominių permainų laikotarpiais tai saugiausias taupymo būdas, tačiau tikrai nereikia apsiriboti – rinkoje siūloma ir kitokių saugių, bet patrauklių taupymo būdų. Vienas jų yra obligacijos. Čia pasirinkimas nemažas: galima rinktis bankų, valstybių ar įvairių įmonių obligacijas, kurių pajamingumas svyruoja priklausomai nuo jų laikotarpio, valiutos ir rizikos laipsnio. Todėl renkantis obligacijas reikia atsižvelgti į jų riziką, įvertinti, ar yra galimybė atsiimti savo lėšas anksčiau termino, jeigu jų netikėtai prireiktų.
Taip pat Lietuvoje jau vis dažniau investuojama į tauriuosius metalus – auksą, sidabrą, platiną, kurių kaina visais laikais kilo, o pastaraisiais metais – itin sparčiai. Kita vertus, šie metalai yra pasiekę kainų aukštumas, girdima įvairių nuomonių dėl kainos ateities. Būtina pabrėžti, kad auksas ir kiti taurieji metalai – tai ilgalaikės investavimo priemonės, ir spekuliuoti jomis nepatartina. Tiesiog verta juos įtraukti kaip vieną sudedamųjų investicinio portfelio dalių.
Šiuo metu galima rimtai pamąstyti ir apie investavimą į akcijas bei akcijų fondus, kaip ilgalaikę priemonę. Daugelio akcijų vertės smarkiai smukusios, nepaisant to, kad objektyvūs įmonių rodikliai yra teigiami, dabar jų galima įsigyti esant mažoms kainoms.

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Justas Babarskas:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...