2011 Liepos 25

Nemokant verslo anglų kalbos, vadovo pareigos – svajonė

veidas.lt

"Veido" archyvas

Lietuvos rinkai vis labiau prisitaikant prie pasaulinių verslo standartų, kurios nors tarptautinės verslo kalbos mokėjimas jau yra tapęs būtinybe. Pastebimas žmonių, mokančių verslo anglų kalbą, ekonominis pranašumas. Anot personalo atranka užsiimančių įmonių atstovų, mažiausiai 30 procentų visų dalykų šalies universitetuose bei aukštosiose mokyklose turėtų būti privalomai dėstomi anglų kalba. Tai pagerintų darbo rinkos dalyvių anglų kalbos žinių bagažą, kartu palengvintų darbo paieškas.

Vadovų paieškos ir personalo atrankos kompanijos „Search Group Vilnius“ vadovas Šarūnas Dyburis verslo anglų kalbos mokėjimą traktuoja, kaip savaimę suprantamą dalyką. „Puikią verslo anglų kalbą galima pavadinti bazinėmis žiniomis, kurios yra privalomos geram specialistui, o juo labiau vadovui. Iš savo įmonės praktikos galiu pasakyti, jog nemokant verslo anglų kalbos, apie aukšto lygmens vadovo pareigas galima tik svajoti. O aukščiausio lygmens vadovui net ir to neužtenka – būtina mokėti dar mažiausiai vieną užsienio kalbą iš pagrindinių kalbų sąrašo: rusų, vokiečių, prancūzų, ispanų“, – tvirtino Š. Dyburis. Pasak jo, vis daugiau įmonių plėtoja tarptautinius santykius, tad norint užmegzti ilgalaikius ryšius ir juos palaikyti, gebėti kalbėti angliškai tikrąja ta žodžio prasme yra būtina. Anglų kalba pasaulyje jau seniai yra tapusi pirmąją verslo kalba, o ją puikiai išmokti padeda studijos šia kalba.

Anglų kalbos svarbą bet kuriame verslo sektoriuje pabrėžia ir didžiausios kompaktinių diskų gamintojos Baltijos šalyse „Bod Group“ rinkodaros ir pardavimų direktorius Ričardas Sartatavičius. „Ne tik mūsų, bet ir didžioji dalis Lietuvos kompanijų, ieškodamos naujų darbuotojų, kaip pirmą ir svarbiausią reikalavimą, įvardija verslo anglų kalbos mokėjimą. Būtina, kad asmuo pakankamai laisvai galėtų kalbėti net su žmonėmis, kuriems anglų kalba yra gimtoji, suprastų daugumą šios kalbos niuansų“, – tvirtino R. Sartatavičius. „Bod Group“ atstovas iš savo įmonės praktikos taip pat pažymėjo, jog šiandien pradedamas jausti ir kitų užsienio verslo kalbų poreikis. „Drįsčiau teigti, jog norint sėkmingai darbuotis tarptautinėje kompanijoje, būtina mokėti ne vieną, bet kelias užsienio kalbas. Pavyzdžiui, mes dirbame su ne viena vakarų Europos valstybe, turime ryšių su labai didžiule Prancūzijos rinka, o ji ypatinga tuo, kad dažnu atveju prireikia ne tik anglų, bet ir prancūzų verslo kalbos žinių“, – sakė Ričardas Sartatavičius. Anot jo, puikiai mokant anglų ir įsisavinus rusų, ispanų bei prancūzų verslo kalbas, įmanoma plėtoti tarptautinius ryšius kone su viso pasaulio valstybėmis.

Akivaizdu, jog šiandieninėje darbo rinkoje privalumu ar net lemiančiu veiksniu gali tapti geros užsienio verslo kalbų žinios. Nepaprastai svarbu, kad į šiuos darbo rinkos pokyčius atitinkamai reaguotų ir šalies mokslo institucijos, rengiančios būsimus specialistus, kitaip tariant, kad jos į savo studijų programas įtrauktų modulius anglų kalba.

Pašnekovų teigimu, šiandien norint studijuoti užsienio verslo kalbą, nebereikia vykti į užsienį. Tai  galima padaryti ir Lietuvoje. Kaip vieną labiausiai į darbo rinkos poreikius atsižvelgiančių Lietuvos aukštųjų mokyklų, kurios siūlo ne vieną studijų programą anglų kalba, pašnekovai įvardija Vilniaus universiteto Tarptautinio verslo mokyklą (VU TVM). „Savo studentams siūlome Tarptautinio verslo bakalauro ir Tarptautinio marketingo ir prekybos magistrantūros studijas anglų kalba, taip pat suteikiame galimybę išmokti antrą užsienio kalbą: ispanų, prancūzų, vokiečių, italų, rusų ar skandinavų. Šias studijų programas noriai renkasi ir užsieniečiai, paskaitų skaityti kviečiame dėstytojus iš įvairių  pasaulio šalių. Siekiame, kad studijas baigę jaunuoliai ne tik gebėtų efektyviai dirbti pasirinktame verslo sektoriuje bei savarankiškai vertinti rinkoje susidariusias situacijas, bet ir turėtų profesionalių tarptautinio bendravimo įgūdžių“, – apie galimybes universitete gilinti verslo anglų kalbos žinias bei mokytis kitų verslo kalbų kalbėjo VU TVM direktoriaus pavaduotoja studijoms Diana Ilevičienė. Pasak jos, nuo naujųjų mokslo metų vienas iš būsimų VU TVM studentų Tarptautinio marketingo ir prekybos magistrantūros programą anglų kalba galės studijuoti nemokamai. „14 000 litų – visos studijų programos kainos – stipendiją galės gauti tas, kas parašys įtikinamą motyvacinį laišką anglų kalba, kodėl nori studijuoti būtent šios krypties magistrantūroje“ , – teigė D. Ilevičienė.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...