2016 Gegužės 18

Studijos svetur

Nemokamos sporto studijos Europoje. Kur jų ieškoti?

veidas.lt

Karolis Sunklodas / Asmeninio archyvo nuotr.

Populiariausios sporto studijų krytis užsienyje yra Didžioji Britanija ir Danija. Taip tvirtina bendrovės „Kastu“ ir „Fox“, konsultuojančios lietuvius dėl studijų užsienyje. Pasirinkimą studijuoti sportą Britanijoje lemia platus jungtinių sporto studijų pasirinkimas − nuo konkrečios sporto šakos iki sporto ir medicinos arba verslo, o Danija populiari dėl nemokamų studijų.

Gabija Karlonaitė, euroblogas.lt

„Anglija yra gera vieta studijuoti: teikiama studijų paskola, paprasčiau rasti darbą. Velse studijų kaina yra tris kartus mažesnė nei Anglijoje. Kitose studijų kryptyse paklausi Danija. Ten studijos nemokamos, o dirbantiems studentams skiriamos nemažos stipendijos, tad save išlaikyti nėra sunku“, − abiturientų pasirinkimo motyvus komentuoja „Fox universitetai“.

Mąstantiems apie studijas saloje autoritetingas Britanijos dienraštis „The Guardian“ sudarė 2015 m. sporto mokslų kokybės lentelę Britanijos universitetuose.

Kai dėstytojas bendrauja su auditorija, įtraukia mus į veiklą, užduoda klausimus, tai ir mes daugiau įsimename, ir laikas paskaitoje prabėga nepastebimai. Tačiau vis dar daug dėstytojų šneka tik monologus.

Šiaurės Danijos universitetinėje kolegijoje UCN (University College Northern Denmark) sporto vadybos studijas baigęs Gytis Brazdeikis tinklaraščiui Euroblogas.lt pasakoja, kad pirmiausia planavo studijuoti Lietuvoje, bet išvyko į užsienį, nes norėjo įgyti ne tik išsilavinimą, bet ir unikalios patirties. Vaikinas sako, kad labai mėgsta keliauti, būtent tai lėmė jo pasirinkimą studijuoti užsienyje.

„Kelionės ir sportas – tai didžiausios mano aistros gyvenime, todėl studijuodamas užsienyje sporto vadybą tikėjau, kad nušausiu du zuikius vienu šūviu“, − pasirinkimo motyvus atskleidžia Gytis.

Lygina Čekiją ir Lietuvą

Lietuvos edukologijos universitete (LEU) Karolis Sunklodas studijuoja kūno kultūrą. Neseniai pagal „Erasmus+“ programą buvo išvykęs studijuoti į Čekijos sostinę Prahą Karolio universitete (Charles university).

Jis sako, kad studijos abiejuose universitetuose panašios. „Supratau, kad mano universitetas yra geras ir turime tikrai talentingų dėstytojų. Pastebėjau, kad kai dėstytojas bendrauja su auditorija, įtraukia mus į veiklą, užduoda klausimus, domisi auditorija, tai ir mes daugiau įsimename, ir laikas paskaitoje prabėga nepastebimai. Tačiau vis dar daug dėstytojų šneka tik monologus. Tokių teko sutikti tiek „Erasmus“ studijų metu, tiek Lietuvoje“, − studijų patirtimi dalijasi studentas, profesionalus irkluotojas Karolis.

LEU dėstomi dalykai yra sudėlioti semestre ciklais po 2-3 dalykus, pasakoja sportininkas. 3-4 savaites studentai lanko tą patį dalyką ir dalykui pasibaigus iš karto atsiskaito. Universitete Prahoje dalykai studijuojami visą semestrą, tad Karolis mokėsi visų semestro dalykų vienu metu, išskyrus slidinėjimą, kuris vyko žiemą.

Atsiskaitymai, pasak studento, tiek Karolio universitete, tiek LEU vyksta panašiai: „Kai kurių dalykų egzaminų net nereikėjo, užteko parašyti esė.  Bet tik vienas ar du tokie.“

Įdomiausi dalykai Čekijoje Karoliui buvo atletinis raumenų stiprinimas (Athletic Muscle Strenghtening), treniravimo pagrindai (Basics of Coaching) ir slidinėjimas Čekijos kalnuose.

Sporto vadyba Danijoje

G.Brazdeikis pasakodamas apie studijas, pabrėžia, kad Danijoje mokslas pasižymi orientacija į praktiką. „Paskaitos labai įvairios ir visos koncentruotos į realaus gyvenimo problemas. Turėjau ypač daug grupinių projektų, vizitų į įvairias sporto organizacijas, galiojo liberialiios atsiskaitymo formos“, − tinklaraščiui Eurobogas.lt pasakoja sporto vadybos studijų alumnas.

Gytis Brazdeikis / Asmeninio archyvo nuotr.

Iš studijuotų dalykų, Gytis išskiria didelių sporto klubų, tokių kaip „Manchester United“ ekonominių duomenų, rinkodaros rodiklių ir kitų vadybos sprendimų analizavimą.  Pašnekovą studijų metu įkvėpė dėstytojų pasakojimai apie asmenines patirtis. Jis pažymi, kad jam dažniau dėstė praktikai – verslininkai, kurie ne vienerius metus dirba sporto rinkoje.

Užsiminęs apie liberalius atsiskaitymus, pašnekovas paaiškina, kad atsiskaitymo temas galėjo rinktis savo nuožiūra, todėl nusprendė atlikti tyrimus, susijusius su Lietuvos rinka. „Taip turėjau galimybę nenutolti nuo situacijos Lietuvoje ir perprasti sporto sistemą, gaunant vertingų patarimų iš šalies“, − teigiamai apie atsiskaitymo formą atsiliepia Gytis.

Nemokamos studijos Vokietijoje

Greičiausiai dėl kalbos barjero populiarumu nepasižyminti kryptis − Vokietija, kurioje taip pat siūlomos įvairios ir nemokamos sporto studijų programos. Nuo 2014 m. visuose Vokietijos valstybiniuose universitetuose bakalauro programos yra nemokamos, dauguma universitetų suteikia galimybę būsimiems studentams mokytis vokiečių kalbos pačiame universitete.

Mano įprasta studijų diena atrodo taip: ryte padarau treniruotę, tada iš karto arba po pietų turiu kelias teorines paskaitas, vakare − keletą praktinių pamokų, tokių kaip plaukimas arba lengvoji atletika.

Vienas didžiausių ne tik Vokietijoje, bet ir Europoje sporto universitetas − Deutsche Sporthochschule Köln. Universitetas pirmosios pakopos studijoms siūlo tokias programas, kaip sporto vadyba ir komunikacija, sporto atlikimas, sporto žurnalistika, sporto, nuotykių ir išradingo judėjimo studijas.

Magistro programų siūloma dvigubai daugiau. Šiais mokslo metais čia studijuoja 6000 studentų, vienas jų −Sebastianas Gone, kuris mokosi sporto ir sveikatos reabilitacijos bei terapijos (Sports and Health in Rehabilitation and Therapy).

„Mano įprasta studijų diena atrodo taip: ryte padarau treniruotę, tada iš karto arba po pietų turiu kelias teorines paskaitas, vakare − keletą praktinių pamokų, tokių kaip plaukimas arba lengvoji atletika. Kartais po dienos veiklų susitinku su draugais, bet įprastai tenka ruoštis daugeliui atsiskaitymų, kurių forma labai įvairi: nuo egzaminų raštu, žodžiu, pristatymų iki praktinių tam tikros sporto rūšies testų“, − pasakoja Sebastianas.

Jis neslepia, kad labiausiai savo universitete džiaugiasi galimybe nemokamai naudotis futbolo aikštynu ne tik pačiam žaisti futbolą, bet ir galimybe stebėti rungtynes bei koncertus, vystančius jame.

Nemokamas bakalauro studijas siūlo ne tik Vokietija ir Danija, bet ir visos Šiaurės šalys, išskyrus Islandiją. Daugiau apie nemokamas arba nebrangias studijas skaitykite čia.

Kaip išsirinkti

„Fox universitetai“ pataria pasidomėti, kokiose srityse universitetai specializuojasi, kokią įrangą turi ir kokias programas siūlo.

„Svarus kriterijus yra studentų pasitenkinimo studijomis lygis, įsidarbinimo rodiklis. Miestas taip pat svarbus renkantis bet kokios srities studijas. Svarbu išsiaiškinti, ar universitetas duos būtent tai, ko nori studentas: ar jam reikia daugiau praktinės veiklos, ar teorijos ir mokslinių tyrimų. Ta pati programa gali būti dėstoma visai kitaip skirtinguose universitetuose, tad būtina gerai pasidomėti prieš teikiant paraiškas“, − pataria ekspertai.

Nepatarčiau studijuoti sporto tiems, kas galvoja, kad studijos bus galimybė užsiimti sportu praktiškai. Čia reikia mąstyti giliau.

Prancūzė Roxane Florent Lilio universitete (University of Lille) studijuoja sporto mokslus.  Jai šiose studijose labiausiai patinka praktiškai išbandyti studijuojamas sporto šakas, bet mergina pabrėžia, kad jos ir daugelio sporto studijų programose svarbiausia yra suprasti ir mokytis, kaip įtraukti jaunimą į sporto veiklas.

„Nepatarčiau studijuoti sporto tiems, kas galvoja, kad studijos bus galimybė užsiimti sportu praktiškai. Čia reikia mąstyti giliau“, − sporto studijas komentuoja Roxane.

Finansinis pasiruošimas

Kalbinti sporto studentai pasisako už studijas užsienyje dėl įdomios patirties, naujų iššūkių ir įdomių pažinčių, o studijų užsienyje konsultantai apsisprendusius įspėja pasiruošti finansiškai.

„Pradžia visiems būna sunki: skrydis, nuoma, darbo paieškos, mokestis už studijas. Apskritai, pradžiai reikia nusiteikti, nes studentai susidurs su kita kultūra, su kita kalba, su finansinėmis bėdomis, iš pradžių bus sudėtinga susigaudyti mieste. Svarbiausia gerai pasiruošti pradžiai, kuo daugiau domėtis, tobulinti anglų kalbą, nepavėluoti ieškotis būsto. Reikia susirinkti kuo daugiau informacijos, kad būtų lengviau prisitaikyti“, − pataria studijų užsienyje ekspertai Lietuvoje.

Prieš atvykdamas turėjau aukoti mokyklines linksmybes ir labai labai taupyti.

Danijoje studijavęs Gytis prisimena, kad jį irgi gąsdino aukštas šalies pragyvenimo lygis, todėl planuojantiems studijuoti šioje šalyje jis rekomenduoja apsvarstyti darbo galimybes, nors mokslas  nemokamas, o studijų stipendijos iš pirmo žvilgsnio ir atrodo pakankamos. Pasak jo, stipendijos Danijoje yra apie 700 eurų per mėnesį.

„Pasvėręs visus pliusus ir minusus, nusprendžiau, kad sunku bus tik studijų pradžioje ir viskas įmanoma, jei sugebėsiu tinkamai pasiruošti. Prieš atvykdamas turėjau aukoti mokyklines linksmybes ir labai labai taupyti. Pirmieji mėnesiai Danijoje, kol susiradau studentišką darbą, man kainavo vienerių metų pinigų taupymą Lietuvoje. Pradžia sunki, bet viskas atsiperka“, − pozityviai savo studijų pradžią prisimena Gytis.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...