2011 Vasario 06

Poilsis

Nemigą pakiškite po pagalve

veidas.lt

"Veido" archyvas

Vis greitėja gyvenimo tempas ir neretai mums pritrūksta laiko. Taigi dažna miego sąskaita bandome nudirbti tai, ko nespėjome dieną. Tada ir pritrūksta laiko gerai išsimiegoti, pailsėti ir pasirengti kitai dienai.

Ritmo nepaisymas prišaukia nemigą

Kiekvienas žmogus gyvena pagal savo individualų biologinį laikrodį. Būtent dėl to nėra vienos bendros, visiems galiojančios taisyklės, kada geriausia eiti miegoti ir kada keltis. Bendra tik tai, kad dauguma žmonių jaučiasi išsimiegoję ir pailsėję per parą miegų karalystėje išbuvę septynias aštuonias valandas.

Pasak miego specialistų, visaverčiam nakties poilsiui neturi reikšmės, kada žmogus gulasi ir keliasi, daug svarbiau nusistatyti tinkamą režimą ir stengtis jo laikytis.

Taip jau pačios gamtos nustatyta, kad žmogaus organizmas dieną pasirengęs dirbti, o naktį ilsėtis. Ir tikrai nėra gerai, jei šis ritmas sutrikdomas ar dažnai bandoma jo nepaisyti. Taigi nieko nuostabaus, jei po kurio laiko pradės kamuoti nemiga. Vėliau gali prisidėti ir galvos skausmai, darbe bus sunku susikaupti, tapsite dirglesnės, jautresnės. Dar nukentės ir jūsų išvaizda – oda išsausės, akis apjuos papilkėję ratilai.

Išmokite grįžusios namo atsipalaiduoti

Psichologai teigia, kad miegas ir atsipalaidavimas eina koja kojon. Taigi išvada būtų viena: jeigu norite gerai išsimiegoti, turite išmokti atsipalaiduoti. Prisimenate, kaip miega kūdikiai, – ramiai ir saldžiai.

Dauguma mūsų tarsi ta princesė ant žirnio dažniausiai vartomės nerasdamos geriausios padėties ir net miegodamos esame įsitempusios.

Prieš miegą vertėtų padaryti keletą pratimų, kurie padės greičiau atsipalaiduoti:

 • Lėlė vartiklė. Atsistokite tiesiai, kojas laikykite pečių pločio. Galvą nuleiskite ant krūtinės. Iš lėto šiek tiek pasvirkite į priekį, rankos laisvai nusvirusios. Užsimerkite ir 2–3 minutes lengvai pasiūbuokite į šonus.
 • Kamuoliukas. Atsigulkite ant nugaros, rankas priglauskite prie šonų. Sulenkite kelius, juos apkabinkite rankomis, patraukite į save ir pabūkite taip 2–3 sekundes. Išsitieskite ir vėl pakartokite pratimą. Geriausia atlikti 8–10 kartų.

Kaip atsikratyti dienos rūpesčių

Norėdamos gerai išsimiegoti turime išmokti atsikratyti dienos rūpesčių ir problemų. Sakysite – lengva pasakyti, bet kaip padaryti? Juk dažnai padėjusios galvą ant pagalvės vėl grįžtame prie nesėkmės, nutikusios darbe, ar vaikų bėdų, kurių nepavyko sutvarkyti. Turėtume elgtis priešingai – atsigulti lydimos tik teigiamų emocijų. Juk tikrai tą dieną buvo ir smagių akimirkų. Galų gale galima su vyru ar draugu prisiminti smagią dieną, pasižiūrėti vaikų nuotraukas, aptarti smagias jų išdaigas. Tai padės įsitikinti, kad visos problemos laikinos ir tikrai išsprendžiamos, tik nederėtų būtent dabar ieškoti skuboto jų sprendimo. Juk sakoma, kad rytas protingesnis už vakarą.

Jeigu žinote, kad maištingų minčių jums sunku atsikratyti, pabandykite jas “užrakinti”. Tikriausiai esate girdėjusios, kad psichologai ko nors bijančių vaikų prašo nupiešti tą, kuris labiausiai gąsdina. Taip pamažu jie išsilaisvina iš baimę kėlusiojo “pinklių”, nes piešiniuose siaubūnas piešiamas vis mažesnis, šviesesnių spalvų. Taip pat psichologai pataria visa tai, kas kelia nerimą, surašyti ant lapelio, šį įdėti į dėžutę, į stalčių ir užrakinti. Pamažu tos bėdos pasirodys ne tokios ir didelės, kaip atrodė iš pradžių.

Idealus pasirengimas miegoti: po vakarienės reikėtų išeiti į lauką ir pasivaikščioti bent dešimt minučių. Žinau, sakysite, kad kai kurios šio patarimo atsisakys, nes vakare vaikščioti nesaugu, be to, kad tam dabar ne pats tinkamiausias metas ar pan. Yra kita išeitis – paskaitykite knygą, žurnalą, pasiklausykite ramios relaksinės muzikos, kurioje girdėti jūros ošimas, miško garsai. Visada gerai nuteikia ir filmas laiminga pabaiga.

Ar padeda avių skaičiavimas?

Viena aktorė į klausimą, kas jai padeda užmigti, pusiau juokais atsakė: “Paprastai tik atsigulusi į lovą aš suskaičiuoju iki trijų, o kartais net iki pusės keturių…”. Ir iš tikrųjų reta mūsų, negalėdama užmigti, nėra skaičiavusi avių, varnų ar dar bala žino ko. Vienoms kartais tai padeda, o kitos gali pusę nakties kankintis su skaičiukais ir gyvuliukais. Jausdamos, kad negalime užmigti, mes dažnai pradedame nervintis, į galvą lenda ne pačios maloniausios mintys, prisiminimai. Bet svarbu, kad mintyse nebūtų vietos nerimo gaidelei ir skatinimui: turiu, privalau užmigti… Nepavykus dažnai net įsikalame mintį, kad mus kankina nemiga.

Viena reikėtų prisiminti: jeigu nepavyko užmigti iš karto, tai tikrai nereiškia, kad turite miego sutrikimų. Tad ką daryti, jei nepavyksta užmigti ir atrodo, kad miegas kažkur išlakstė.

Atsikelkite iš lovos, išgerkite stiklinę pieno lyžteldamos medaus. Labai padeda kokoso drožlės. Suvalgykite šaukštelį ar du drožlių, paskaitykite dar kelis puslapius knygos, numegzkite dar kelias eiles naujojo mezginio ir jokiu būdu negalvokite, kad negalite užmigti. Miegas apima tada, kai apie jį mažiausiai galvojate.

Pataikaukite miego įpročiams

Esate viena iš tų žmonių, kuriuos erzina šviesa, muzikos ar televizoriaus garsai tuomet, kai rengiatės užmigti. Šiuo atveju drąsiai pataikaukite savo įpročiams, antraip sunkiai seksis užmigti ir gerai pailsėti.

Liaudies patarimas: mūsų senoliai visada sakydavo, kad geriausiai žmogus išsimiega tuomet, kai jo galva yra rytų ar šiaurės pusėje.

Miegas bus saldesnis, jei…

 • Apie vakaro gėrimus. Tris keturias valandas prieš miegą negerkite kavos. Ją pakeiskite mėtų, melisų, raudonąja, jazminų ar su pienu arba medumi arbata. Šie gėrimai jus nuramins. Labai padeda pienas. Mat jame esantys kalcis ir triptofanas migdo.
 • Gerosios savijautos taško – kelio girnelės masažas. Pagal vieną teoriją, nemiga atsiranda dėl sutrikusios energijos cirkuliacijos, todėl pamasažuokite kelio girnelę – toje vietoje yra geros savijautos taškų. Galite pabandyti visą kūną aptrinti sausu rankšluosčiu. Pradėkite nuo kairės kojos, paskui masažuokite dešinę, po to kairę ir dešinę rankas, krūtinę, pilvą, nugarą.
 • Miegoti stenkitės eiti tuo pačiu laiku. Geriau atsikelkite ryte pusvalandžiu anksčiau ir baikite neatidėliotiną darbą. Jei ryte teks keltis keliomis valandomis anksčiau, kol nenorite miego, nesigulkite, nes vargiai pavyks užmigti, jei to nenorite.
 • Kambario oras ir drėgmė. Nemiegokite kambaryje, jei jo oras tvankus ir sausas, – kankins košmarai, išdžius nosies ir burnos gleivinės, oda. Nepamirškite per dieną išgerti pakankamai skysčių, nes pasikeitus organizme elektrolitų balansui irgi gali būti sunku užmigti.

Įdomus faktas: daugiau draugų – saldesnis miegas?

Švedų mokslininkai įrodė, kad kuo žmogus turi daugiau draugų, tuo jis turi mažiau bėdų dėl miego ir gero poilsio. Teigiama, kad nelinkusieji bendrauti turi daugiau vargo dėl streso – jis sutrikdo miegą. Dar vienas įdomus teiginys: blogi sapnai, košmarai gali paskatinti atsirasti nuolatinio nuovargio sindromą ir netgi nervų, širdies negalavimų. Tyrimais įrodyta, kad draugų skaičius ir miegas skirtingai veikia moteris ir vyrus. Mokslininkų nuomone, draugiško palaikymo stygius labiau veikia moteris nei vyrus.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

 1. Paula Paula rašo:

  čia


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...