2012 Lapkričio 19

Naujasis Seimas – teisiamų politikų užuovėja

veidas.lt


2008–2012 m. kadencijos Seimas per paskutinius posėdžius aiškiai parodė, kad į Konstitucinio Teismo išaiškinimą politikams nusispjaut. Ko gero, dar didesnį teisinį nihilizmą ir cinizmą demonstruos naujoji Seimo valdančioji dauguma, norėdama apsaugoti nuo baudžiamosios atsakomybės Darbo partijos byloje teisiamus kolegas.

Į naująjį Seimą išrinkti kaltinamieji Darbo partijos juodosios buhalterijos byloje Viktoras Uspaskichas, Vytautas Gapšys ir Vitalija Vonžutaitė kartu su mandatu įgijo ir teisinę neliečiamybę. Taigi artimiausiu metu Seimas turės spręsti, ar šiems politikams, kurie kaltinami neįtraukę į buhalterinę apskaitą apie 25 mln. Lt pajamų ir apie 23 mln. Lt išlaidų bei nesumokėję beveik 4 mln. Lt privalomų mokesčių, turėtų būti paliktas imunitetas. Vis daugiau ženklų liudija, kad jau senosios kadencijos Seime antausį Konstituciniam Teismui (KT) skėlusi naujoji dauguma dar kartą parodys, jog Konstitucija jiems nė motais, ir paliks teisiamiems „darbiečiams“ teisinę neliečiamybę.
Parlamentarai turi tokią teisę, tačiau esant tokiai situacijai būtų pademonstruoti akivaizdūs partiniai interesai ir nešvarūs susitarimai, kuriuos Konstitucija griežtai draudžia.
Kad sandėris tarp daugiausiai mandatų iškovojusių socialdemokratų ir “darbiečių” jau gali būti sudarytas, patvirtina praėjusio antradienio balsavimas Seime. Mat Socialdemokratų partija susivienijo su „darbiečiais“ bei „tvarkiečiais“ ir balsavo prieš tai, kad pagal KT išvadą iš Seimo narių sąrašo būtų išbraukti Darbo partijos kandidatai Jonas ir Živilė Pinskai bei Jolanta Gaudutienė.
Tiesa, po paros buvo atsitokėta ir nuspręsta, kad šie politikai vis dėlto negali dirbti parlamente. Tačiau naujajame Seime į opoziciją pasitraukę parlamentarai neabejoja, kad naujosios valdančiosios koalicijos partneriai priėmė Darbo partijos vedlio sąlygą išsaugoti jo ir V.Gapšio bei V.Vonžutaitės teisinę neliečiamybę mainais į visų sprendimų palaikymą.
Konstitucinės teisės ekspertai taip pat pabrėžia pastebintys signalų, kad naujasis Seimas gali neišlaikyti padorumo testo ir vadovautis ne Konstitucija, bet partiniais susitarimais.
Taigi kokią grėsmę kelia tokie Seimo užkulisiuose sudarinėjami nešvarūs sandėriai ir kokios galimos pasekmės visai mūsų valstybei?

„Darbiečių“ sąlyga koalicijos partneriams – imuniteto išsaugojimas

Buvęs KT teisėjas, Mykolo Romerio universiteto profesorius Vytautas Sinkevičius pabrėžia, kad V.Uspaskichui, V.Gapšiui ir V.Vonžutaitei tapus parlamentarais be Seimo sutikimo baudžiamojon atsakomybėn jų patraukti nebus galima. Vadinasi, Seimui nusprendus neišduoti kaltinamųjų, Darbo partijos byla gali būti vilkinama dar ketverius metus, nors tiek ir nereikia, mat iki senaties teliko mažiau nei dveji metai.
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos (TS-LKD) narys Kęstutis Masiulis mano, kad toks ir yra V.Uspaskicho tikslas bei planas. Tad ir europarlamentaro mandatą į eilinio Lietuvos Seimo nario kėdę jis iškeitė sąmoningai. „Šis žingsnis buvo žengtas dėl naujai įgyjamo imuniteto, nes tiek eidamas į Europos Parlamentą, tiek siekdamas tapti Lietuvos Seimo nariu V.Uspaskichas siekė išvengti teisinio persekiojimo“, – neabejoja K.Masiulis. Ir priduria, kad Darbo partijos lyderiui svarbus net mažiausias šiaudas, padedantis tempti laiką.
O kad procesai dėl imuniteto panaikinimo užsitęs ilgai, jau dabar aišku. Mat tvyrant įtampai tarp Prezidentūros ir valdančiosios koalicijos partnerių nežinia kada bus sudaryta nauja Vyriausybė ir kada naujoji valdančioji dauguma pradės normaliai dirbti. Net ir tuo atveju, jeigu generalinis prokuroras operatyviai kreipsis į Seimą dėl kaltinamųjų teisinės neliečiamybės panaikinimo, greito sprendimo nebus. Buvęs KT pirmininkas prof. Juozas Žilys primena, kad po to, kai generalinis prokuroras išdėstys motyvus, pagrįsdamas juos konkrečiais faktais, Seime bus sudaroma tyrimo komisija, kuri juos apsvarstys ir pateiks savo išvadas. Ir tik tada Seimas balsuos.
K.Masiulis apgailestauja, kad dėl to daugiau kaip ketverius metus nagrinėjama byla bus vilkinama mažiausiai tris mėnesius, o gal ir visą pusmetį. „Vis dėlto labiau nerimauju dėl Seimo sprendimo, nes tikėtina, kad imunitetas teisiamiems „darbiečiams“ apskritai nebus panaikintas“, – svarsto parlamentaras.
„Įvertinus praėjusios savaitės Seimo posėdžius susidaro įspūdis, kad Darbo partijos vedlys spaudžia koalicijos partnerius, – antrina Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis. – Neabejoju, kad keliama ir sąlyga dėl imuniteto išsaugojimo teisiamiems parlamentarams.“
K.Masiulio vertinimu, kadangi tai V.Uspaskichui itin svarbi sąlyga, socialdemokratai įgyja labai parankų partnerį. Mat „darbiečiai“ pasiryžę bet ką padaryti: pritarti visiems koalicijos partnerių siūlymams, atsisakyti svarbių ministerijų postų, daryti įvairiausių nuolaidų, kad tik balsavimo dieną nebūtų 71 Seimo nario, balsuojančio už teisinės neliečiamybės panaikinimą. „Sprendžiant imuniteto klausimą būtina Seimo daugumos nuomonė, vadinasi, reikalingas 71 balsas “už”. Vėliau galima labai paprastai pasiteisinti, kad parlamentarai nedrausmingi, nesusirinko į posėdį ir tiesiog neužteko balsų, pritariančių teisinės neliečiamybės panaikinimui“, – dėsto K.Masiulis.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-47-3 arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Agne Agne rašo:

    Isklibusiais dantimis teisesauga kapituliuos pries smukleri Ostapa Benderi ?


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...