2010 Birželio 02

Mityba

Natūralios organizmo “šluotelės”

veidas.lt

Net gyvenant pagal sveikos mitybos principus žarnyne lieka medžiagų, kurios patekusios į kraują nuodija organizmą. Tad kartą per metus naudinga išvalyti iš jo šlakus bei toksinus. Tačiau mes nesiūlome griebtis tokių drastiškų priemonių, kaip badavimas ar žarnyno plovimas. Organizmą galima išvalyti ir natūraliai, nesukeliant jam streso.

"Veido" archyvas

Jausitės lengvesnė ir sveikesnė

Išvalius žarnyną jame lengviau prigyja geroji mikroflora, neapkrautas netinkamu maistu jis geriau dirba. Pagerėja ir bendra savijauta, apima lengvumo pojūtis, nes atsikračius toksinų nepučia pilvo, nevargina vidurių užkietėjimas, nukrinta keletas kilogramų. Taip pat dėl to, kad organizmas užterštas, gali dažnai skaudėti galvą, varginti odos ligos, nemalonus kūno bei burnos kvapas. Tai netgi gali būti prastėjančios atminties priežastis. Tačiau netradicinės medicinos specialistų rekomendacijomis valyti organizmą, geriant aliejų, įvairias piliules ir ypač plaunant žarnyną vandeniu, labai žavėtis nereikėtų.

Žarnyno plovimas gali pakenkti

Žarnyno plovimą vandeniu kaip itin efektyvų organizmo valymo būdą šiandien reklamuoja labai daug netradicinės medicinos atstovų. Tačiau gydytojai perspėja, kad tai nenatūralus įsikišimas į žmogaus organizmą. Kai valymo metu į organizmą leidžiamas vanduo, sutrikdoma visa valymo sistema. Mat žmogaus virškinimo sistemoje visas suvalgytas maistas slenka žarnynu žemyn, o prileidus vandens viskas pradeda judėti priešinga kryptimi. Tai nenatūralus procesas. Be to, kartu su blogosiomis išvalomos ir gerosios bakterijos, todėl į kraują patenka daugiau alergenų. Dėl to gali paūmėti alergijos, atsirasti uždegimų.

Kaip veikia organizmo valymo sistema

Mūsų organizme yra “sumontuota” puiki valymo sistema: kepenys, inkstai ir oda pašalina nereikalingas medžiagas. Tačiau kad ji tobulai veiktų, reikia nuolat sportuoti, dažnai valgyti daug skaidulų turinčio maisto (vaisių, daržovių, grūdinių kultūrų) ir nepamiršti gerti skysčių, ypač vandens. Mat skaidulos padeda iš žarnyno išmesti viską, kas nereikalinga, o toksinai pasišalina tik ištirpę vandenyje. Jeigu kuri nors grandis nutrūksta, pavyzdžiui, per mažai sportuojame ar nepasirūpiname reikiamu kiekiu skysčių atsargų, organizmui tampa sunkiau atsikratyti šlakų bei toksinų. Jie lieka organizme, taip jį nuodydami ir sukeldami įvairių sveikatos sutrikimų. Tad kartais reikia peržiūrėti savo maisto racioną.

Valome organizmą

Organizmą rekomenduojama valyti pavasarį, nes žiemą dažniau piktnaudžiaujame riebiu maistu. Be to, manoma, kad pavasarinis apsivalymas efektyvesnis dėl to, kad šiuo metų laiku aktyviau veikia biologiniai organizmo ritmai.

  • Vieną kartą per metus. Organizmą išvalyti užtenka vieną kartą per metus. Geriausia tam paskirti vieną arba dvi savaites.
  • Pasirinkite jums labiausiai tinkamą būdą. Kadangi teršalus iš organizmo puikiai išvalo daug skaidulų turintys produktai, organizmo valymo savaitę valgykite tik juos. Taip pat labai gerai padeda daržovių ir vaisių sultys, įvairios arbatos.
  • Gerkite kuo daugiau skysčių. Geriausiai tinka negazuotas vanduo ir nesaldinta žalioji arbata. Šiltą vandenį galima sumaišyti su šviežiai spaustomis citrinų arba greipfrutų sultimis. O kava valant organizmą lepintis nerekomenduojama. Per dieną reikia išgerti apie tris litrus skysčių. Antraip visos medžiagos, nuodijančios organizmą, sunkiau pasišalins.
  • Atsisakykite mėsos ir alkoholio. Jei nusprendėte išsivalyti organizmą, pirmiausia atsisakykite svaigiųjų gėrimų, taip pat mėsos, riebaus, sunkiai virškinamo ir aštraus maisto.
  • Berkite kuo mažiau cukraus ir druskos. O geriausia tas kelias savaites, kai valote organizmą, jų visai atsisakyti. Šie balti grūdeliai labai sulėtina skysčių, taigi ir šlakų bei toksinų, išsiskyrimą iš organizmo.
  • Organizmo valymas – ne bado streikas. Per dieną su maistu reikėtų gauti apie 1000 kcal. Dienos normą išskirstykite į 4–5 valgymus.

Skaidulos iššluos žarnyną

Valgant pakankamai skaidulinio maisto, žarnynas išsivalo natūraliai. Kokiuose produktuose daugiausiai skaidulų?

  • Ypač naudingos sėlenos. Ne veltui jos vadinamos žarnyno šluota. Sėlenos pagreitina maisto judėjimą žarnyne. Taip pat čia jos veikia kaip balastinė medžiaga – padeda pasišalinti išmatoms, toksinams, šlakams. Nors jos padeda iš organizmo pasišalinti sunkiesiems metalams ir kitiems teršalams, tačiau palaiko gerųjų žarnyno bakterijų gyvybingumą. Be to, sėlenos gana greitai išbrinksta skrandyje ir ilgam suteikia sotumo jausmą. Labai sveika saujelę jų suvalgyti prieš pusryčius.
  • Kodėl sveika valgyti linų sėmenis? Juose taip pat labai daug skaidulų. Todėl linų sėmenys ne tik gerina ir aktyvina žarnyno veiklą, mažina jame puvimo procesus, bet ir mažina cholesterolio koncentraciją kraujyje.
  • Daržovės, kurių nevertėtų pamiršti. Visos daržovės turi gana daug skaidulinių medžiagų, tačiau ypač naudinga valgyti virtus burokėlius ir morkas. Šios daržovės valo ne tik žarnyną, bet ir kepenis, be to, gerina kraujo sudėtį. O salierai ir šparagai puikiai išvalo inkstus. Taip pat labai sveika valgyti žirnius, pupeles, lęšius. Mat ankštinėse daržovėse, kaip ir linų sėmenyse, yra skaidulų, kurios tirpsta vandenyje, todėl mažina cholesterolio koncentraciją kraujyje. Beje, tirpių skaidulų yra ir citrusiniuose vaisiuose, riešutuose.
  • Kuo daugiau košių! Grūdinėse kultūrose gausu netirpių skaidulų, padidinančių maisto slinkimo žarnynu greitį. Be to, jos dalyvauja prisijungiant ir pašalinant kancerogenus. Iš visų grūdų košių bene naudingiausia yra grikių. Ji gerina virškinamojo trakto veiklą ir kitas košes lenkia vitaminų bei mineralų kiekiu. Puikūs antioksidantai ir organizmo “valikliai” – ryžiai. Geriausiai organizmą valo rudieji arba laukiniai ryžiai. Tačiau galima valgyti ir baltus ilgagrūdžius. Valantis organizmą netinka ryžiai, virti piene, paskaninti sviestu, druska. Juos galite troškinti su pomidorais, pagardinti prieskoninėmis žolelėmis. Arba sumaišyti su obuoliais, virtomis morkomis, žiediniais kopūstais.
  • Nė dienos be obuolio! Obuolio odelėje gausu netirpių maisto skaidulų, o minkštime – tirpių. Tad kiekvieną dieną suvalgykite po kelis obuolius. Daug skaidulų turi ne tik obuoliai, bet ir vynuogės, kriaušės, persikai, apelsinai, slyvos.

Išvalys ir sustiprins organizmą

Šlakus puikiai pašalina ne tik daržovės, bet ir šviežios jų sultys. Be to, jos organizmą praturtina vitaminais, fermentais, aminorūgštimis ir mineralinėmis druskomis. Per dieną rekomenduojama išgerti apie litrą ką tik išspaustų sulčių. Jas reikėtų kasdien gurkšnoti 7–10 dienų. Tomis dienomis valgykite lengvą maistą, geriausia turintį kuo daugiau skaidulų.

  • Burokėlių sultys gerina kraujo sudėtį ir padeda susidaryti raudoniesiems kraujo kūneliams. Jos valo kepenis, inkstus, tulžį, turi daug fosforo, kalio bei kitų šarminių elementų. Grynos burokėlių sultys nelabai skanios. Tačiau jas puikiai tinka maišyti su  morkų sultimis.
  • Morkų sultys – turtingiausias vitamino A šaltinis. Jose gausu antioksidanto beta karoteno. Morkų sultis puikiai tinka maišyti su vaisių sultimis.
  • Pomidorų sultys labiausiai vertinamos dėl likopeno, mažinančio riziką susirgti onkologinėmis ligomis. Be to, turi daug natrio, kalcio, kalio bei magnio. Taip pat puikiai valo organizmą.
  • Agurkų sultys – puiki šlapimo varymo priemonė. Be to, jose ypač daug kalio. Agurkų sultys gerai dera su morkų sultimis.
  • Kopūstų sultys turi labai daug jodo. Jos valo skrandžio ir žarnyno gleivinę, puikiai padeda užkietėjus viduriams.
  • Salierų sultyse gausu biologiškai aktyvaus natrio, kuris padeda pasisavinti kalį. Jos skystina kraują ir limfą.

Vertingosios žolelės

Geriant įvairių žolių užpilus, arbatas ar mikstūras, galima ne tik puikiai išvalyti organizmą, bet ir pasimėgauti neįprastu skoniu, aromatu. Be to, jos naudingos ne tik kaip žarnyno “šluotelės”. Organizmą valančių augalų arbatą gerkite 10–14 dienų kiekvieną rytą.

  • Erškėtuogių arbata ne tik valo organizmą, bet ir didina atsparumą infekcinėms ligoms, turi daug vitaminų. Be to, yra gardi.
  • Gervuogių lapų arbata reguliuoja žarnyno veiklą, ramina nervų sistemą, puikiai malšina kosulį.
  • Krapų arbata gerina apetitą, virškinimą, skatina šlapimo išsiskyrimą, mažina pilvo pūtimą.
  • Pipirmėčių arbata ramina nervus, skatina tulžies išsiskyrimą, reguliuoja žarnyno veiklą, mažina pilvo pūtimą.
  • Petražolės lapų ar šaknų arbata skatina šlapimo išsiskyrimą, gerina virškinimą.
  • Juodųjų serbentų lapų nuoviras varo šlapimą, skatina prakaitavimą. Vertingas kaip vitamino C šaltinis bei aterosklerozės profilaktikai.
  • Beržo lapų arbata padeda sutrikus virškinimui, skatina šlapimo išsiskyrimą bei prakaitavimą.
  • Dilgėlių arbata reguliuoja žarnyno veiklą, praturtina organizmą vitaminais bei mineralais, padeda sergant avitaminoze, mažakraujyste, tulžies pūslės ir kepenų ligomis.
Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (4)

  1. Rima Rima rašo:

    plius dar prie viso sito gerai vartoti probiotikus :) , labai vertinu sviezias sultis, ir probiotikus, naudoju jau keli metai erceflora ir puikiai jauciuosi, zarnyno veikla gera, virskinimas nesutrinka ir sypsena neisnyksta :) )))

  2. Justinas Justinas rašo:

    As tai retsykiais toksinus bei slakus salinu su essentialiu, jis pagerina ir kepenu veikla, tulzi stabilizuoja ir virskinima sureguliuoja, nepiknaudziauju siuo preparatu, bet kartais ji naudinga pavartoti.

  3. Nuomone Nuomone rašo:

    Manau siais budais nevisai gerai issivalo zarnynas. Juk yra ir daug parazitu, jie juk niekur nedings. O ir uzsisenejusiu produktu po kelis desimtmecius yra nemazai, kurie paprastais metodais neissivalys. O juk ne visa gyvenima sveikai maitinames. Na man studentavimo laikais budavo menki pusryteliai – po to paskaitos, darbas; grizti 7-8 ir kiek lenda privalgai. Bet ka padarysi, yra kaip yra. Dabar pasidariau zveryne zarnyno valyma. Prietaisas labai modernus, nepaliginsi su polikliniku “klizmomis”. Savijauta kita diena iskart pagerejo. Dabar stengiuos nebekamuoti organizmo, sveikai, reguliariai maitintis, tai atjaunejimas jauciasi:)

  4. Pavardenis Pavardenis rašo:

    Tikrai taip kazin ar paprastais skysciais isvalysi visus ten isisenejusius biesus. Geriausia paimti prasivalyti zarnyna hidroterapija. Nesakysiu “klizma”, nes aparatas labai siuolaikiskas (cia as apie zveryno naturalios medicinos klinika, nezinau kaip kitur). O po tereikia stengtis tinkamai maitintis ir problemu su zarnynu nebebus. Na dar klausimas kaip tinkamai maitintis. Kai kurie jaucia kurie produktai jiems priimtini, kurie nelabai. Kiti dar darosi maisto netoleravimo testa. Na ka padarysi vistik reikia saugoti save.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...