2010 Lapkričio 20

Politika

NATO bendradarbiavimas su Rusija bus naudingas ir Lietuvai

veidas.lt

Nėra pagrindo baimintis NATO atversto naujo bendradarbiavimo puslapio su Rusija. Šaltojo karo laikai baigėsi, būtina ieškoti naujų bendradarbiavimo su Rusija būdų ir perspektyvų, teigia prezidentė Dalia Grybauskaitė, vertindama Lisabonoje vykusį NATO viršūnių susitikimą.

“Rusiją kviečiame bendradarbiavimui, dialogui, tačiau ne susiliejimui su NATO. Bendradarbiavimas bus naudingas abiem pusėms. Turime trečiuosius priešus, su kuriais reikia kovoti bendrai”, – šeštadienį išplatintame pranešime spaudai cituojama Lietuvos vadovė.

Anot jos, bendradarbiavimas su Rusija ginkluotės ir priešraketinės gynybos srityje atveria naujas saugumo garantijas ir Lietuvai.

“NATO neatsisako jokių savo teisių, prioritetų ir atsakomybės. Rusija, per šį bendradarbiavimą taip pat įtraukiama į atsakomybės prisiėmimą, užtikrinant saugumą tiek Europoje, tiek pasaulyje. Tai naudinga ir Lietuvai. Džiaugiuosi, jog į visus mums svarbius jautrumus, į mūsų pareikštas pastabas atsižvelgta. Tikimės, jog tą pasitikėjimą, kurį šiandien Rusijai pademonstravo NATO šalys, Rusija supras, priims ir atsakys tuo pačiu”, – pareiškė D.Grybauskaitė.

Ji teigė, kad Lisabonoje atsižvelgta į visus Lietuvos keltus reikalavimus ir dėl ateities saugumo garantijų Baltijos šalims, ir dėl tolesnių aljanso santykių su Rusija.

“Penktasis straipsnis Baltijos šalims pagaliau realiai pradėjo veikti. Turime viską, ko šiame susitikime reikalavome. Turime Lietuvos apginamumo įtvirtinimą, NATO patvirtino atvirų durų politiką, tai reiškia, kad visos šalys, kurios yra demokratinės ir vykdys visus reikalavimus, galės tapti narėmis”, – sakė prezidentė.

Pasak jos, dvi dienas trukęs NATO valstybių vadovų susitikimas parodė, jog šalys pademonstravo, kad turi pakankamai politinės valios suteikti naują impulsą Aljanso veiklai, vykdyti būtinas vidaus reformas, stiprinti kolektyvinę gynybą ir vaisingai bendradarbiauti su likusiu pasauliu.

NATO penktadienio vakarą patvirtino naująją Aljanso strateginę koncepciją, kurioje įtvirtinti apginamumo planavimo ir kolektyvinės gynybos principai, pagrįsti naujais gynybos planais Baltijos šalims. Šeštadienį patvirtinta pasitraukimo iš Afganistano strategija.

Šeštadienį JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) ir kitų NATO šalių lyderiai taip pat susitarė sukurti priešraketinės gynybos skydą, kuris saugotų Europos žmones nuo galimų balistinių raketų atakų, šiame projekte dalyvauti pakviesta ir Rusija.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...