2011 Gegužės 27

NASA pradėjo paskutinį išėjimą į kosmosą

veidas.lt

Scanpix

Vienas iš labiausiai patyrusių JAV Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos (NASA) astronautų penktadienį išėjo į atvirą kosmosą poroje su šių misijų naujoku atlikti paskutinių Tarptautinės kosminės stoties (TKS) išorinės priežiūros darbų per Amerikos daugkartinio naudojimo erdvėlaivių programą “Space Schuttle”.

Astronautai Mike’as Fincke’as (Maikas Finkas) ir Gregas Chamitoffas (Gregas Čamitofas) išskriejo iš orbitinės stoties oro šliuzo apie 4 val. 30 min. Grinvičo (7 val. 30 min. Lietuvos) laiku ir pradėjo ketvirtąjį bei paskutinį išėjimą į atvirą kosmosą per 16 dienų truksiančią erdvėlaivio “Endeavour” misiją.

Šis “Endeavour” skrydis yra priešpaskutinė misija 30 metų vykdytoje NASA daugkartinio naudojimo erdvėlaivių programoje.

Pusseptintos valandos truksiantis “pasivaikščiojimas” yra 159-oji TKS išorinės statybos ir priežiūros misija nuo 1998 metų, kai į orbitą buvo iškeltas Rusijoje pagamintas pirmasis bazinis blokas “Zaria” ir JAV sukonstruotas modulis “Unity”, kurį “Endeavour” įgula tąsyk prijungė naudodamasi erdvėlaivio manipuliatoriumi.

Nuo to laiko 16 valstybių pastangomis sukurta 10 mlrd. JAV dolerių kainavusi stotis išaugo iki daugiau nei 417 tonų sveriančios milžinės, skriejančios apie 355 kilometrų aukštyje virš Žemės.

Šis išėjimas į atvirą kosmosą M. Fincke’ui yra devintasis, o G. Chamitoffui – antrasis. Po šio išėjimo į atvirą kosmosą NASA astronautai TKS išorėje bus dirbę iš viso ilgiau nei tūkstantį valandų.

NASA planuoja liepą paskutinį kartą paleisti į orbitą “Space Shuttle” tipo erdvėlaivį, kuris nugabens TKS įgulai atsargų ištisiems metams. Po šio skrydžio erdvėlaiviai “Endeavour”, “Discovery” ir “Atlantis” taps muziejų eksponatais.

JAV kosmoso agentūra planuoja kasmet sutaupyti 4 mlrd. dolerių, skiriamų dabartinių erdvėlaivių eksploatacijai, ir panaudoti šias lėšas kuriant naujus erdvėlaivius, kurie galėtų skraidyti ne vien į TKS.

Penktadienį M.Fincke’as ir G. Chamitoffas perkels į TKS erdvėlaivio korpuso išorinei apžiūrai naudojamą 15 metrų ilgio manipuliatoriaus priedėlį, kuriuo bus pailgintas orbitinės stoties robotizuotas manipuliatorius. Sumontavus šį agregatą, NASA baigs savo indėlį į 11 metų trukusią TKS statybą.

“Endeavour” su šešių žmonių įgula atsiskirs nuo TKS sekmadienio vakarą.

Planuojama, kad erdvėlaivis trečiadienį 2 val. 32 min. vietos (9 val. 32 min. Lietuvos) laiku nusileis Kennedy (Kenedžio) kosminiame centre Floridoje.

Erdvėlaivis “Atlantis” turėtų startuoti liepos 8 dieną. Tai bus 135-asis ir paskutinis NASA “Space Shuttle” tipo erdvėlaivių skrydis.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...