2012 Gegužės 24

Birutė Vėsaitė

Namų renovavimas ekonomiškai daug efektyvesnis projektas negu dabar siūloma VAE“

veidas.lt

Interviu su Seimo nare Birute Vėsaite

VEIDAS: Kokia jūsų nuomonė apie Visagino atominės elektrinės projektą?
B.V.:Aš asmeniškai visą laiką buvau už branduolinę energetiką ir jos tęstinumą Lietuvoje, bet dabar studijuojant koncesijos sutartį man kyla daug klausimų: kodėl tokie didžiuliai Lietuvos įsipareigojimai už savo priesaikų nevykdymą, kodėl nėra regioninių partnerių susitarimo? Mes sutinkame, kad savikaina gali būti tokia, kaip yra apskaičiavusi Vyriausybė, bet dėl galutinės elektros energijos kainos kyla daug klausimų, nes nežinomos skolinimosi palūkanos, o kapitalo kaina yra labai svarbi.
Kitas dalykas, jei klaustumėte manęs ar bet kurio Lietuvos gyventojo, kas jam šiandien svarbiau – elektros energijos ar šilumos kaina, tai gautumėte atsakymą, kad šilumos kaina yra svarbiausia. O šilumos kainų klausimas, perėjimas prie biokuro, namų renovacija visiškai nesprendžiama. Žmonėms gyventi reikia šiandien.
VEIDAS: Tai siūlote viską stabdyti ir mestis prie namų renovavimo?
B.V.: Šiandien tokio tvirto atsakymo dar negaliu duoti. Bet prioritetas tikrai būtų toks. Aš ne vieną kartą klausiau premjero ir energetikos ministro – jų nuomone, viską galima daryti lygia greta. Bet labai įdomu, kad šita Vyriausybė buvo įsipareigojusi renovuoti 20 tūkst. namų, o renovuoti tik keturi iš „Jessicos“ programos. Renovacijai iš viso reikia apie 9 mlrd. Lt, o mes kišime 7 mlrd. Lt į elektrinę, kuri atsipirks galas žino per kiek metų.
VEIDAS: Bet pasirengimui statyti VAE irgi išleisti milijonai, vyko intensyvios derybos, nemažai pažengta į priekį. Ar būtų atsakinga rinkėjų atžvilgiu viską mesti?
B.V.: Dabar yra kelios iniciatyvos dėl referendumo. Tai tegu rinkėjai ir pasisako.
VEIDAS: Bet kodėl referendumo nerengėte 2007 m., kai socialdemokratai patvirtino energetikos strategiją ir apibrėžė, kad Lietuva – branduolinė valstybė?
B.V.: Referendumo tada ir nereikėjo, nes visuomenės apklausos rodė didelį palankumą atominės energetikos plėtrai. O šiandien apklausos labiau nepalankios negu palankios. Pasaulis pasikeitė. Po 2007 m. įvyko Fukušimos avarija, ES šalyse masiškai atsisakoma atominės energetikos. Aš nesu kategoriškai prieš, man reikia naudos ir sąnaudų analizės, bet aš tokios nematau.
VEIDAS: VAE verslo plane rašoma, kad Lietuvos investicija į elektrinę prilygsta tokiai sumai, kokią Lietuva išleidžia elektros energijos, gamtinių dujų, skirtų elektros gamybai, importui bei apmokėjimo už viešuosius interesus atitinkančias paslaugas (VIAP) mokesčiams per 3,5 m.
B.V.: Dujų importą galėtume sumažinti trigubai, jeigu investuotume į energetinio taupymo programas – tarp jų į namų renovaciją. Niekas neskaičiavo, o gyventojai baigia pasismaugti šilumos kainomis, ir jos, atrodo, dar nebaigė kilti. Artėja 2016 m., bet kas kalba apie Vilniaus ir Kauno šilumos energijos reikalus? Ten reikalingos didžiulės investicijos, nes 2016 m. sausio 1 d. įsigalioja direktyva dėl išmetimų: arba mes pereiname prie biokuro, arba renovuojame savo dujines katilines ir kaminus, arba mokame dar trečdaliu daugiau už šilumą. Kas apie tai galvoja? 2016-ieji yra arčiau negu 2022-ieji, tad kur prioritetai?
VEIDAS: Abejonės iš socialdemokratų stovyklos dėl atominės elektrinės statybos atrodo keistai, nes, kaip priminė premjeras, ši idėja gimė pačių socialdemokratų valdymo laikais. Tad galbūt visos tos abejonės – tik noras atsikeršyti: konservatoriai sužlugdė „Leo LT“, tad jūs sužlugdysite VAE projektą?
B.V.: Mes nenorime nieko žlugdyti. Tegu parodo, kad tai ekonomiškai efektyviau negu tai, ką mes matome kaip prioritetus, ir tada mes sutiksime. Bet kol kas aš net tokių pastangų nematau.
VEIDAS: Kodėl abejojate dėl regioninių partnerių dalyvavimo projekte?
B.V.: Kai rengėme „Leo LT“ projektą, netgi projektavimo stadijoje lygiomis dalimis dėjosi regioniniai partneriai – tiek Estija, tiek Latvija, o dabar Lietuva viską daro viena. Yra grėsmė, jog galutinis rezultatas bus toks, kad galime vieni ir pasilikti. Mes važinėjame į tarptautinius forumus, susitinkame su latviais, estais ir klausiame parlamentarų, ar jie savo parlamentuose svarstė tuos klausimus. Atsakymas – ne. Kodėl latvių ir estų nebuvo paklausta, kodėl jie šito nesvarsto? Tarkime, latviams Rusija pasiūlo elektros energiją 10 centų pigiau, ir viskas – jų dalyvavimas baigiasi.
Aišku, aš suprantu konservatorius, nes jie numatę, kad tik 2015 m. bus galutinai įsipareigota koncesijos sutarčiai. Taigi labai gerai virti košę, o paskui palikti ją srėbti kitai Vyriausybei.
VEIDAS: Jei abejojate elektrinės nauda, kaip įsivaizduojate energetinę Lietuvos nepriklausomybę po dešimtmečio ir kaip jos sieksite? Ar jums atrodo normalu visiška energetinė priklausomybė nuo Rusijos?
B.V.: Energetinės nepriklausomybės nėra – yra patikimas energijos tiekimo saugumas. Mūsų siūlomas kelias yra daugiau naudoti medžio savo elektrinėse, atsinaujinančių šaltinių, taip pat taupyti energiją, nes mūsų pastatai suvartoja tris kartus daugiau šilumos negu Švedijoje – tokioje pačioje klimato zonoje. Taip dujų poreikį sumažintume tris kartus, nei dabar importuojame.
VEIDAS: Ir vis dėlto kaip balsuosite už VAE projektą?
B.V.: Esu kryžkelėje. Jei gausiu atsakymus į klausimus, tada gal ir apsispręsiu balsuoti kitaip, bet šiandien, mano galva, prioritetai yra kitokie.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (2)

  1. tuštuma tuštuma rašo:

    Pilstymas iš tuščio į kiaurą. Jeigu balsavome už branduolinę valstybę, tai ir nečiuožinėkime, kaip varna tarp vilko ir meškos. Bobiškas poelgis. Tegu apsisprendžia visuomenė ir aš būsiu nekalta. Visuomenė apsispręs per rinkimus tinkama Tamsta į Seimą ar ne.

  2. Bernadeta Bernadeta rašo:

    Nejaugi po rinkimų teks žiūrėti į šitos veidmainės veidą.Teks televizoriaus nežiūrėti, nors naują nusipirkau.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...