2012 Balandžio 03

Muzikantų koordinatės – nuo Ženevos iki Čilės

veidas.lt


Trečiadienį Taikomosios dailės muziejaus koncertų salėje prasideda „Sugrįžimai“.

Anokia paslaptis, kad gyvenimą ir karjerą užsienyje renkasi vis daugiau Lietuvos muzikų. Todėl festivalis „Sugrįžimai“, šįmet rengiamas jau keturioliktą kartą, dalyvių stokos nejunta ir nejus. Šįmet gerą mėnesį truksiančiame festivalyje laukiama dvylikos sugrįžtančiųjų.
Vieni, kaip smuikininkas Raimundas Butvila, po aštuoniolikos Venesueloje praleistų metų sugrįžo ilgam ir niekur nebežada išvykti. Buvęs Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro koncertmeisteris, tolimoje šalyje rengęs muzikantus ten kuriamiems orkestrams, koncertui rengiasi kartu su meno mokyklos laikų bendraklase pianiste Aušra Banaityte.
O štai garbingo amžiaus išeivijos operos solistė Salomėja Valiukienė-Nasvytytė prieš keletą metų buvo apsigyvenusi Vilniuje, tačiau tėvynėje nebeprigijo: sugrįžo į JAV, kur per savo gyvenimą sukūrė daug vaidmenų Lietuvių operos spektakliuose. Mecosopranas dainavo jau pirmajame šios operos spektaklyje – 1957 m. pastatytame G.Verdi „Rigolete“, po metų – Ch.Gounod operoje „Faustas“.

Svečiai gimtinėje

Tebeturintieji namus užsienyje į Lietuvą parvyksta tik trumpam. Tokia yra Šveicarijoje gyvenanti pianistė Vilma Rindzevičiūtė-Zbinden, sukūrusį šeimyninį fortepijoninį duetą su pianistu Danielu Zbindenu. Anksčiau lietuvaitė vedė fortepijoninių duetų meistriškumo pamokas Štutgarto valstybinėje aukštojoje muzikos ir scenos meno mokykloje bei G.Verdi konservatorijoje Milane.
Gerokai toliau įsikūrė fagotininkas ir kompozitorius Žilvinas Smalys. Nuo 2008 m. jis dirba Santjago filharmonijos orkestro fagotų grupės koncertmeisteriu, dėsto dviejuose Čilės sostinės universitetuose.
Jau du dešimtmečius Niujorke gyvenantis Virginijus Barkauskas yra Šv. Elžbietos bažnyčios Melvilyje muzikos direktorius bei laiko privačią fortepijono studiją. Už Atlanto jį išviliojo gauta JAV vyskupų konferencijos stipendija studijoms Švento Juozapo koledže Indianoje.
Vokietijoje šaknis įleido pianistai Andrius ir Sandra Urbai. A.Urba dėsto Paderborno valstybinėje muzikos mokykloje, yra Leipcigo Chopino draugijos narys. 2000 m. „Beoton“ studijoje Leipcige įgrojo solinę kompaktinę plokštelę.
Belgijoje gyvenantis Vykintas Baltakas vadinamas vienu talentingiausių jaunosios kartos lietuvių kompozitorių ir dirigentų. Jo kūrinius yra išleidusios Vienos ir Kelno muzikos leidyklos, už įdomius kūrinius jis buvo apdovanotas tarptautiniu Claudio Abbado kompozicijos prizu.
Jaunesnysis maestro Sauliaus Sondeckio sūnus Vytautas Sondeckis tėvų namuose Vilniuje irgi retokas svečias. Violončelininkas pradėjo su įvairiais orkestrais koncertuojančio solisto karjerą. Darė įrašus „Warner“, „Universal“, EMI įrašų studijose. Solinė plokštelė, įrašyta su Davidu Geringu ir Lietuvos kameriniu orkestru, pelnė kritikų pripažinimą visame pasaulyje. Šiuo metu V.Sondeckis, derindamas pomėgį su darbu, prodiusuoja elektroninę muziką. Vilniuje koncertuos kartu su draugais iš Vokietijos: pianistu Olafu Silberbachu ir dainininke Verene Andronikof.
Vargonininkas Robertas Lamsodis gyventi pasirinko ramią Norvegiją. Prieš penkiolika metų subūręs kamerinį chorą „Ave Musica“, vėliau atsidėjo savo pomėgiui – vargonavimui ir įgijo antrą muzikanto diplomą.

Semiasi patirties

Dar viena kategorija festivalio atlikėjų – užsienyje studijuojantis jaunimas. Studijas Ženevos aukštojoje muzikos mokykloje tęsia arfininkė Agnė Keblytė. Nacionalinės M.K.Čiurlionio menų mokyklos absolventė prieš porą metų tarptautiniame arfos konkurse Segede (Vengrija) laimėjo pirmą vietą ir specialųjį prizą, o konkurse Paryžiuje buvo apdovanota diplomu.
Su ja drauge koncertuos smuikininkė Austėja Juškaitytė, šiuo metu studijuojanti Danijos karališkojoje akademijoje. Šiuo metu Austėja dažnai koncertuoja su savo kvartetu „ViVioCe“.
Fleitininkas Vytenis Gurstis studijuoja Karališkojoje muzikos akademijoje Londone ir jau spėjo tapti penkiolikos tarptautinių festivalių laureatu.
Iki balandžio vidurio truksiantys „Sugrįžimai“ pakvies į aštuoniolika koncertų, kurie vyks Taikomosios dailės muziejuje, Vilniaus rotušėje, Stasio Vainiūno namuose, Vilniaus paveikslų galerijoje, Lietuvos nacionalinėje bei Kauno filharmonijose, Vilniaus arkikatedroje bazilikoje, Marijampolės šv. Arkangelo Mykolo bažnyčioje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...