2011 Birželio 01

Motinystės meno pradžiamokslis

veidas.lt

"Veido" archyvas

Nėštumui einant į pabaigą vis dažniau pasvajoji, kada gi jis baigsis… Darosi sunku judėti, sunku sėdėti, sunku gulėti. Šis nepatogumas, matyt, ir skirtas tam, kad norėtum pagimdyti kūdikį. Tačiau jam gimus užgrius kitų rūpesčių, kuriems galima nors šiek tiek nusiteikti ir pasiruošti.

Išties, jei nėštumo pabaigoje jaustumeisi taip pat gerai, kaip nėštumo viduryje, kažin ar įveiktum gimdymo baimę. Nors kūdikio gimimas atrodo kaip momentas, kai galėsite grįžti prie normalaus gyvenimo, taip nutinka labai retai. Su kūdikio gimimu tenka daug ko išmokti iš naujo, pakeisti požiūrį, prisitaikyti ir pritaikyti aplinką. Tik ne viską pakeisi, kartais teks prie situacijos taikstytis jums.

Pirmąjį mėnesį idealus suaugusiųjų ir vaikų santykis yra trys suaugusieji vienam kūdikiui. Tad jei yra mama, tėtis ir močiutė – susidoroti labai lengva, bet jei yra tik mama ir kūdikis – vis tiek įmanoma! Lietuvoje daugelis tėčių gali pasiimti tėčio atostogas ir padėti mamai prižiūrėti kūdikį: pasirūpinti, kad jaunoji mamytė turėtų pakankamai gerti ir valgyti, kad namai būtų daugmaž tvarkingi, kad mamos nevargintų svečiai, kad ji visą dėmesį galėtų sutelkti kūdikio priežiūrai ir žindymui. Kai mamai reikia į tualetą ar dušą, ji gali duoti palaikyti nerimstantį kūdikį tėčiui. Kai kurios mamos ima nerimauti, kaip reikės susitvarkyti su kasdieniais darbais, kai vyras išeis į darbą, o pagalbos pasikviesti nėra kaip. Bet, patikėkite, viena mama ir vienas kūdikis puikiai susitvarko su kasdienio gyvenimo iššūkiais!

Kaip pasigaminsiu valgyti?

 • Šaldiklyje gerai turėti šaldytų daržovių (jos pravers ne tik pietums, bet pašaldyti krūtis susidarius pieno sąstoviui ar mastitui), naminių pusfabrikačių, kuriuos galėsite tik sumesti į puodą ir pašildyti. Maistą pradėkite šaldyti nėštumo pabaigoje, pasigaminkite dvigubą pietų, pusryčių ar vakarienės porciją ir užšaldykite. Dauguma naminio šaldyto maisto tiks vartoti mėnesį nuo užšaldymo. Nepamirškite užsirašyti datų! Ir vėliau, kai turėsite progą gaminti maistą, pvz., savaitgalį, pagalvokite, ko verta pagaminti daugiau ir užsišaldyti. Gal tiesiog nuskusti ir sutarkuoti morkų.
 • Gaminkite pamažu: nutaikę momentą nulupkite svogūną, kiek vėliau vieną kitą bulvę ir taip pamažu pasiruošite produktus pietums, nereikės panikuoti paskutinę akimirką. Be to, dienos eigoje visada galėsite užkąsti pjaustytų daržovių, jeigu neturėsite laiko jas paruošti įmantriau.
 • Sumuštiniai, jeigu paruošti tinkamai, gali būti puikus greitas būdas sveikai pavalgyti. Viso grūdo duona, lavašas ar tortilija, maistingas užtepas, avokadas, salotų lapas, mėsos gabalėlis, kietai virtas kiaušinis, jogurtas, sūrio gabalėliai – puikus užkandis mamai.
 • Paprašykite tėčio, kad paruoštų jums kelis sumuštinius ir paliktų šaldytuve, taip pat užplikytų arbatos termose, kad visą dieną turėtumėte šilto gėrimo.
 • Kai atvykstantys draugai ar giminaičiai paklaus, ko jūs norėtumėte, paprašykite jų pagaminti ir atvežti jūsų mėgstamą patiekalą.
 • Kartais užsisakykite maisto į namus. Turėkite maistą pristatančių firmų telefonus po ranka.

Kaip susitvarkysiu namus?

 • Keiskite požiūrį į tvarką: dulkės gali palaukti, o kūdikis laukti negali. Dėl to gali tekti sumažinti tvarkos standartus, bet būsite ramesnė.
 • Tvarkykitės pamažu. Neplanuokite generalinio tvarkymo ir netgi neplanuokite per dieną sutvarkyti visą butą (juo labiau namą). Tvarkykite labai konkrečiai ir labai trumpą laiko tarpą. Įsigykite šepetį grindims plauti, kurį galėtumėte nugręžti viena ranka, – tai leis jums dieną sugaudyti dulkes ant grindų.
 • Nėštumo metu atsikratykite nereikalingų daiktų, – jie tik užima vietą ir suryja mūsų laiką.
 • Daugiausia dėmesio skirkite virtuvės ir vonios tvarkai palaikyti.
 • Jeigu laukiate netikėtų svečių arba kūdikis visą laiką ant rankų, o jūs norėtumėte sutvarkyti namus, paimkite didesnę dėžę ir į ją sukraukite visus daiktus, esančius ne savo vietose. Kūdikiui bus pramoga stebėti, ką jūs veikiate, o daiktus iš dėžės galėsite greitai išdėlioti į vietas vėliau.
 • Išmokite naudotis nešykle – slingu, vaikjuoste ar mei tai. Jos padeda suderinti žindymą, kūdikio artumo poreikį ir judėjimą, netgi atlaisvina pusantros ar abi rankas.
 • Dušo veidrodį galima nuolatos palaikyti švarų, jeigu pasinaudojusi dušu ir nusišluosčiusi iš karto tuo pačiu rankšluosčiu nuvalysite ir veidrodį.
 • Priimkite visą pagalbą, kuri jums siūloma, ir išdrįskite paprašyti pagalbos net tada, kai niekas jos nepasiūlo. Visada sakykite “taip”, kai kas nors siūlosi jums padėti (net jei tai daro tik iš mandagumo), o geriausia pagalba yra tokia, kuri leidžia jums būti su kūdikiu.

Kaip apsipirksiu?

Išbandykite apsipirkimą internetu. Jau ir Lietuvoje atsiranda galimybių apsipirkti maisto prekių parduotuvėse, neišeinant iš namų. Eikite į parduotuvę kartu su kūdikiu nešioklėje, tačiau numatykite laiko kūdikiui pamaitinti ir pervystyti. Sudarykite pirkinių sąrašą ir pasiųskite jį elektroniniu paštu arba susakykite telefonu žmonėms, kurie ketina jus aplankyti.

Kai kurių negendančių daiktų nusipirkite daugiau iš anksto, kad nereikėtų dažnai eiti į parduotuvę.

Kaip išsimiegosiu, nusiprausiu?

Atsisakykite kofeino turinčių gėrimų ir nepamirškite suteikti kūnui fizinio darbo. Miegojimas kartu su žindomu kūdikiu galėtų padėti jums išmiegoti didesnę dalį nakties. Įsitikinkite, kad miegoti su kūdikiu saugu ir jums pavyksta taisyklingai paduoti krūtį.

Tikriausiai ne kartą teko girdėti draugių patarimus – miegokite tada, kai miega kūdikis. Miegas yra svarbus jūsų kūno atsigavimui po gimdymo. Kai kurios mamos tvirtina, kad jos negali užmigti dieną. Pabandykite pasirąžyti ir atsigulti. Net jei nepavyks užmigti, pusvalandis gulėjimo padės jums atgauti jėgas.

Norėdama nusiprausti, pasiguldykite kūdikį kėdutėje ar lopšyje ir pasidėkite vonioje. Visą laiką kalbinkite vaiką ar dainuokite jam dainas.

Ką atsakysiu į nemalonius klausimus?

Gera linkinčių artimųjų klausimai “ar turi pieno”, patarimai “nežindyk taip dažnai”, “nenešiok, pripras”, gali trikdyti, tačiau geriausia turbūt būtų nesivelti į diskusijas, mandagiai nusišypsoti ir pakeisti temą.
Susipažinkite su panašių pažiūrų tėvais, kurie bus labiau linkę palaikyti jus ir neuždavinės nemalonių klausimų.

Kaip išeisiu su vyru į kiną?

Turint mažą kūdikį kurį laiką gali tekti atsisakyti eiti į kiną, tačiau galite filmus žiūrėti namie! Tačiau jei jaučiatės įkalinta ir nelaiminga, pagalvokite ir apie tai, jog kūdikiams reikia laimingų tėvų. Įsiklausykite į save ir darykite tai, ką jums pataria širdis. Jeigu labai norėsite išeiti, tuomet pasirūpinkite, kad su jūsų kūdikiu liktų patikimas asmuo, palikite jam nutraukto pieno ir instrukcijas, kaip sumaitinti iš puodelio ar šaukšteliu. Kadangi daugelis kūdikių būna labiau neramūs popietėmis ir vakarais, pasvarstykite galimybę nueiti į kiną ryte ar per pietus.

Į kavinę nueiti su žindomu kūdikiu paprasta. Rinkitės kavinę, kurioje negroja garsi muzika, pasiklauskite darbuotojų, ar tualete yra vystymo stalas. Pasirinkite patogius žindymui drabužius, kad jaustumėtės ramiai, jeigu teks žindyti kūdikį viešoje vietoje.

Kaip viena išeisiu į miestą?

Svarbu visko pasiimti (vystyklų, drėgnų servetėlių, atsigerti ir užkąsti sau) bei suplanuoti, kur galėsite pažindyti ar pakeisti vystyklus (kavinėje, bibliotekoje, parke ar muziejuje). Tuomet galite praleisti mieste tiek laiko, kiek jums norėsis.
Pagalvokite, ar jums bus patogiau keliauti su vežimėliu, ar su nešiokle. Jeigu žinote, kad bus vietų, kur teks nešti vežimėlį, arba palikti jį prie durų (jokiu būdu nepalikite kūdikio!), pasvarstykite, ar ne patogiau bus su nešiokle. Jei ketinate keliauti viešuoju transportu su vežimėliu, pasitikrinkite, ar važiuos žemagrindžiai autobusai ir troleibusai. Drąsiai prašykite pagalbos. Žmonės dažniausiai geranoriškai padeda mamoms su vežimėliais, tik ne visi susivokia tą pagalbą pasiūlyti patys.

Jei norisi užsukti į drabužių parduotuvę, kvieskitės draugę, kuri turi panašaus amžiaus vaikutį. Galėsite pamainomis prižiūrėti vaikus ir matuotis drabužius. Eikite į parduotuves, kuriose yra erdvios matavimosi kabinos ir telpa vežimėlis. Paprašykite pardavėjos palaikyti jūsų kūdikį, kol jūs matuositės drabužius. Nesijauskite įsipareigojusi juos pirkti!

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...