2012 Sausio 22

Mokslininkai, pakylėję Lietuvos teisę nuo provincijos iki europinio lygio

veidas.lt


Iškiliausiais pastarojo dešimtmečio teisės mokslininkais išrinkti teisininkai, padėję šiuolaikinės Lietuvos teisės sistemos pamatus.

„Veido“ žurnalistai apklausė tris dešimtis autoritetingų teisės mokslininkų bei praktikų – universitetų profesorius, advokatus, Konstitucinio Teismo, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo bei Europos Sąjungos Bendrojo Teismo teisėjus, prašydami jų paminėti teisės mokslininkus, kurių nuopelnai šalies teisinei sistemai pastarąjį dešimtmetį buvo didžiausi.
Kaip svarbiausius pastarojo dešimtmečio teisės mokslo laimėjimus daugelis teisės specialistų įvardijo tokių svarbių teisės įstatymų, kaip naujasis Civilinis kodeksas, Civilinio proceso kodeksas bei Baudžiamasis kodeksas, parengimą bei priėmimą. Per „Veido“ apklausą šiuos įstatymus kūrę teisininkai taip pat pelnė daugiausiai palankių savo kolegų vertinimų.
Apklausoje dalyvavę teisininkai vertino savo kolegas ne tik pagal jų aktyvumą rengiant įvairius įstatymus ir kitus teisės aktus, bet ir pagal jų mokslinę produkciją – publikacijas Lietuvos ir užsienio leidiniuose, knygas ir monografijas, dalyvavimą tarptautiniuose projektuose bei kitus laimėjimus teisės mokslo srityje.
Daugiausiai balsų surinko Vilniaus universiteto Teisės fakulteto (VU TF) prof. habil. dr. advokatas Valentinas Mikelėnas, vadovavęs darbo grupei, parengusiai LR civilinį kodeksą, kuris buvo priimtas 2000 m. liepos 18 d., o įsigaliojo 2001 m. liepos 1 d. Civilinio kodekso, kuris ir šiandien laikomas vienu moderniausių civilinių kodeksų Europoje, priėmimas tapo antru pagal svarbą teisėkūros įvykiu Lietuvoje po Konstitucijos priėmimo.
„Tai žmogus, įnešęs didelį indėlį į civilinės teisės mokslą. Jo pastangomis buvo parengtas Civilinis kodeksas, jis buvo Lietuvos civilinės teisės doktrinos pradininkas, yra žinomas ir tarptautiniu mastu, be to, pirmasis išleido mokslinių darbų civilinio proceso teisės srityje, yra daugelio publikacijų, vadovėlių, monografijų autorius“, – taip apie V.Mikelėną atsiliepė kolegos teisininkai.
Tarp labiausiai nusipelniusių teisės mokslininkų taip pat išrinkti VU TF dekanas prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius, vienas Civilinio proceso kodekso koncepcijos autorių, aktyvus mokslininkas, daugelio mokslo darbų civilinio proceso srityje autorius; VU TF Privatinės teisės katedros vedėjas, žinomas advokatas prof. dr. Vytautas Mizaras, vienas didžiausių autoritetų intelektinės nuosavybės bei privatinės teisės srityje, gerai žinomas bei vertinimas ir Europoje; VU TF Baudžiamosios justicijos katedros vedėjas prof. habil. dr. Gintaras Švedas, autoritetas baudžiamosios teisės srityje, vienas naujųjų Baudžiamojo kodekso ir Bausmių vykdymo kodekso rengėjų. „G.Švedas šiandien yra numeris vienas baudžiamosios teisės srityje“, – teigia vienas apklausoje dalyvavusių mokslininkų.
Kaip tvirtina Europos Sąjungos Bendrojo Teismo teisėjas Vilenas Vadapalas, Lietuva gali didžiuotis, kad turime nebe provincijos lygio, bet modernią europinę teisės sistemą. „Teisės modernizavimas, manau, yra didžiausias mūsų teisės mokslo pasiekimas pastarąjį dešimtmetį“, – neabejoja V.Vadapalas.
Žinoma, prie to prisidėjo ir daugiau mokslininkų: kaip labiausiai nusipelniusius apklausos dalyviai taip pat minėjo tokius teisininkus, kaip prof. Egidijus Jarašiūnas, prof. Egidijus Kūris, prof. Alfonsas Vaišvila, prof. Mindaugas Maksimaitis, prof. Juozas Žilys ir kt.

Iškiliausi pastarojo dešimtmečio teisės srities mokslininkai

1. Habil. dr. V.Mikelėnas, advokatas, VU Teisės fakulteto profesorius
2. Prof. habil. dr. V.Nekrošius, VU Teisės fakulteto dekanas
3. Prof. dr. V.Mizaras, advokatas, VU Teisės fakulteto Privatinės teisės katedros vedėjas*
3. Prof. habil. dr. G.Švedas, VU Teisės fakulteto Baudžiamosios justicijos katedros vedėjas*

* Šie teisininkai surinko vienodai balsų

Šaltinis: „Veido“ žurnalistų atlikta teisės mokslininkų ir teisininkų apklausa

VU teisės mokslininkai, paskelbę daugiausiai publikacijų užsienio leidiniuose 2002–2011 m.

1. Doc. dr. T.Davulis
2. Prof. habil. dr.V.Nekrošius
3. Doc. dr. D.Petrylaitė
4. Prof. dr. A.Abramavičius
5. Prof. habil. dr. G.Švedas, prof. dr. E.Kūris, prof. dr. V.Mizaras, doc. dr. J.Prapiestis, doc. dr. I.Michailovič

Šaltinis: Vilniaus universiteto Mokslo skyrius

Mykolo Romerio universiteto teisės mokslininkai, publikavę daugiausiai straipsnių užsienio leidiniuose

1. Prof. dr. V.Valančius
2. Prof. dr. E.Jarašiūnas
3. Doc. dr. A.Gutauskas
4. Prof. dr. S.Katuoka
5. Doc. dr. L.Šaltinytė

Šaltinis: Mykolo Romerio universiteto Teisės fakultetas

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...