2013 Sausio 14

Mokslininkai, garsinantys Lietuvos vardą

veidas.lt


Savaitraštis “Veidas” šiemet antrą kartą rengia projektą “Mini Nobelis” ir pristato iškiliausius šio laikmečio mokslininkus.

Lietuvoje įprasta didžiuotis mūsų šalies vardą garsinančiais sportininkais, menininkais ar verslininkais, tačiau didžiuotis mūsų mokslo elitu, kuris taip pat garsina Lietuvos vardą, vis dar gana neįprasta. Liūdna konstatuoti, bet didžiuma visuomenės nežino mūsų chemijos, biologijos, medicinos ar technologinių mokslų korifėjų, nors jie pasiekę labai daug ir yra vertinami tarptautiniu mastu.
Pernai “Veidas” pirmą kartą surengė projektą “Mini Nobelis” ir pristatė dešimt mokslininkų. Pasirodęs specialusis “Veido” numeris apie mokslą sulaukė daug pagyrų ir paskatinimų, nors būta ir kritikos bei skeptiškumo, ypač iš mokslininkų, kurie mano esantys patys pačiausi, tačiau mūsų žurnalo straipsniuose tarp iškiliausių paminėti nebuvo.
Kai kam užkliuvo išskirtos mokslo kryptys, esą mes be reikalo pasirinkome teisę ar ekonomiką (mat šių sričių Lietuvos mokslininkai tarptautiniu mastu yra neįžiūrimi) ir be reikalo ignoravome filosofiją ar politikos mokslus.
Todėl šiemet šį projektą nusprendėme patobulinti ir kokybės kartelę kilstelėti aukščiau. Šiemet “Mini Nobelio” partneriu tapo Lietuvos mokslo taryba. Būtent su partnerio vadovybe buvo atrinktos devynios mokslo sritys (matematika, fizika, chemija ir biochemija, biologija, technologiniai mokslai ir inžinerija, medicina, istorija, filosofija ir politikos mokslai), o dešimtąjį “Mini Nobelį” apsispręsta skirti už mokslo ir verslo sąveiką.
Taigi iš praėjusių metų nebeliko teisės, ekonomikos ir filologijos. Kodėl taip atsitiko? Todėl, kad pagrindinis kriterijus šiemet buvo išanalizuoti mokslo kryptis, kurių atstovai yra pastebimi, vertinami ir cituojami tarptautiniu mastu. O mūsų ekonomikos, teisės ir filologijos mokslininkai užsienio kolegoms yra nežinomi ir jų darbai negirdėti.

Kaip rinkti daugiausiai pasiekę mokslininkai

Renkant daugiausiai pasiekusius ir nusipelniusius šalies mokslininkus buvo vertinami penki kriterijai. Daugiausiai svorio (du trečdaliai) teko pirmiesiems dviem kriterijams – publikacijų skaičiui užsienio ir tarptautiniuose mokslo leidiniuose 2010–2012 m. bei mokslininko straipsnių ir veikalų citavimo skaičiui 1993–2012 m. (taip pat h indeksui). Šiuos duomenis iš “Thomson Reuters” (ISI) duomenų bazės mums pateikė Mokslo tarybos atstovai.
O trečdalis svorio vertinant mokslininkus teko likusiems trims kriterijams: tai išradimų ir patentų skaičius; dalyvavimas tarptautinėse programose ir organizacijose bei kviestiniai pranešimai tarptautiniuose mokslo kongresuose. Pagal šiuos kriterijus išrinktus mokslininkus “Veido” žurnalistai plačiai aprašo tolesniuose puslapiuose.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/veidas-nr-3-2013-m internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...