2011 Gegužės 06

4G mobilusis ryšys

Mobilioji revoliucija pasiekė Lietuvą

veidas.lt

"Veido" archyvas

Praėjusią savaitę premjeras A.Kubilius, “Omnitel” prezidentas A.Zabulis ir “Telia Sonera” viceprezidentas T.Ljunggrenas paspaudė “stebuklingą” kompiuterio mygtuką, simboliškai skelbdami 4G LTE technologijos premjerą Lietuvoje

Lietuvoje pristatytas naujosios kartos 4G LTE mobilusis ryšys, kuris nuo šiol leis vartotojams itin greitai parsisiųsti didelius, aukštos kokybės failus. Šia technologija tiesiogiai transliuojamas ryšys bus nenutrūkstamas, įvykius bus galima stebėti tiesiogiai ir aukščiausia kokybe.

Praėjusią savaitę mobiliųjų telekomunikacijų bendrovė “Omnitel” pirmoji Lietuvos vartotojams pasiūlė ketvirtosios kartos 4G LTE technologijos mobiliojo ryšio paslaugas. Tai technologija, kuri leidžia perduoti duomenis maždaug dešimt kartų greičiau nei kitos šiuo metu egzistuojančios komercinės technologijos. Vidutinis duomenų perdavimo greitis normalaus vartojimo metu 4G LTE tinkle siekia 20–80 Mbps. Toks greitis aktualiausias vartotojams, norintiems naudotis paslaugomis, kurios reikalauja didelio duomenų srauto, – interneto konferencijomis, tiesioginėmis TV transliacijomis ar žaidimais realiuoju laiku. Šia technologija taip pat bus galima siųstis filmus, didelius failus labai greitai ir itin aukštos kokybės.

Tokia paslauga jau gruodį buvo pristatyta Estijoje. Lietuva tapo antrąja Baltijos šalimi, turinčia 4G LTE spartųjį mobilųjį internetą, kuriuo jau galima naudotis penkiuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose. Pirmieji šio ryšio modemai šalį pasieks jau šią savaitę, o kol kas galima registruotis internetu.

Pernai atliekant bandymus buvo pasiekta maksimali 100 Mbps duomenų perdavimo sparta. “Omnitel” prezidentas Antanas Zabulis juokauja, kad reikės galvoti, kaip šią spartą vartotojai galėtų išnaudoti. Planuojama, kad jau rudenį net apie 80 proc. vilniečių galės turėti šį ryšį.

Dar vienas žingsnis stiprinant šalies įvaizdį

Praėjusį ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje premjeras Andrius Kubilius, “Omnitel” prezidentas A.Zabulis ir “Telia Sonera” viceprezidentas Tommy Ljunggrenas paspaudė “stebuklingą” kompiuterio mygtuką, simboliškai skelbdami 4G LTE technologijos premjerą Lietuvoje.

Kaip teigė ministras pirmininkas, tai itin svarbi akimirka ne tik verslininkams bei šios modernios paslaugos būsimiems paprastiems vartotojams, bet ir Lietuvai, kuri žengė dar vieną tvirtą žingsnį, kurdama savo, kaip pažangios valstybės, įvaizdį.

“Ekonomikos augimą, išeinant iš krizės, visų pirma garantuoja mūsų verslo gebėjimas labai sparčiai atgauti konkurencinius pranašumus eksporto rinkose. Eksportas mus traukia iš krizės, ir visiškai akivaizdu, kad jis susijęs su tuo, jog nebijome ir galime konkuruoti pasaulio rinkose, – sakė A.Kubilius. – Ši akimirka džiugi tuo, kad tai daro kompanija, nebijanti rizikuoti, veržtis į priekį globalios konkurencijos aplinkoje. Aš tikiu, kad matysime nesnaudžiančius ir “Omnitel” konkurentus, nes, mano įsitikinimu, būtent konkurencinė aplinka ir yra tas variklis, leidžiantis Lietuvai pasiekti tokį rezultatą, kuriuo galime visi kartu pasidžiaugti.”

Kartu premjeras priminė, kad mūsų šalis užima pirmąsias vietas pagal technologinį išsivystymą pasaulyje, ir pabrėžė, kad vienas svarbiausių strateginių valstybės tikslų – naujųjų komunikacijų infrastruktūros plėtra Lietuvoje.

“Tikriausiai niekas nenuginčys teiginio, jog mūsų valstybės tikslas – pasiekti, kad Lietuva būtų dinamiška, gebanti globaliai konkuruoti bei tapti sėkminga Baltijos regiono šalimi. O tam šiais laikais itin svarbus naujos bazinės infrastruktūros sparti plėtra ir gebėjimas šioje srityje būti tarp pirmaujančiųjų”, – pabrėžė A.Kubilius.

Pirmi Lietuvoje, treti pasaulyje

A.Zabulis džiaugėsi, kad bendrovė “Omnitel”, pristatydama naująją technologiją, svariai prisideda prie pažangios Lietuvos įvaizdžio kūrimo. Jis pabrėžė, kad 4G LTE tinklas yra technologijų infrastruktūros dalis, o tai esą vienas kertinių elementų, kai kalbama apie valstybės pažangą.

“Sparčiausią šiuo metu rinkoje egzistuojantį mobilųjį ryšį Lietuvoje pradedame teikti praėjus vos metams po 4G LTE starto Švedijoje bei Norvegijoje, ir tai tik patvirtina, kad mūsų šalis išlieka telekomunikacijų rinkos lydere. “Omnitel” klientai mobiliajam ryšiui kelia vis didesnius reikalavimus, ypač duomenų perdavimo srityje, todėl reaguojame į jų poreikius ir siūlome tai, kas šiuo metu pasaulyje pripažįstama toliausiai pažengusia technologija”, – tvirtino A.Zabulis.

Vadovas pasakojo, kad po Europos krepšinio čempionato važiuodamas atviru autobusu kartu su krepšininkais, grįžusiais į Vilnių, jis matė, kaip trūkinėja ryšys, o didžiulė minia žmonių, laukiančių informacijos iš autobuso, tą vaizdą matė tik epizodais. “Įsivaizduoju, kad jei tuo metu būtų veikęs 4G LTE ryšys, nepertraukiama transliacija būtų keliavusi į Rotušės aikštę bei kiekvieno žmogaus kompiuterį, turintį modemą, ir leidusi džiaugtis gražia Stambule iškovota pergale”, – neabejoja jis.

Pasak A.Zabulio, džiugu ne tik dėl to, kad “Omnitel” pirmoji Lietuvoje paleido 4G LTE mobilųjį ryšį, bet ir dėl to, kad esame treti pasaulyje, kurie jį teiks 1800 Hz dažniu. Jis neabejoja, kad šio ryšio premjera Lietuvoje stipriai prisideda prie technologinės pažangos ne tik mūsų krašte, bet ir visame pasaulyje.

Žada technologinę revoliuciją

Priminsime, kad “TeliaSonera” grupė 2009 m. gruodį pirmoji pasaulyje pradėjo teikti komercines 4G LTE ryšio paslaugas Stokholme, Švedijoje, ir Osle, Norvegijoje. 2010 m. pabaigoje “TeliaSonera” grupės įmonės 4G LTE paslaugas taip pat pasiūlė Suomijos, Danijos bei Estijos gyventojams.

“Telia Sonera” viceprezidentas T.Ljunggrenas džiaugėsi galėdamas Lietuvoje pristatyti mobiliojo interneto ryšį, galintį pasiekti net 80 Mbps greitį. “Mano nuomone, tai labai svarbus žingsnis. Iš tiesų kol kas yra tik du operatoriai pasaulyje, o “Omnitel” bus trečias, kuris užtikrins 1800 Hz dažnį. Manau, kad jau šiais metais pamatysime, kokią revoliuciją sukels 4G LTE mobilusis ryšys savo technologinėmis galimybėmis”, – teigė jis.

T.Ljunggrenas paaiškino, kad Švedijoje ir Norvegijoje 4G LTE ryšiu anksčiausiai pradėjo naudotis spaudos fotografai. Mat aukščiausios kokybės nuotraukas galima perkelti į internetą per kelias sekundes ir parduoti, pavyzdžiui, naujienų portalams. Pasak jo, 4G LTE ryšys buvo naudojamas ir per karališkąsias vestuves Švedijoje praėjusią vasarą. “Galima tik spėti, kurie fotografai uždirbo daugiau: turėjusieji 4G LTE ryšį ar tie, kurio jo neturėjo”, – samprotavo T.Ljunggrenas.

Tikisi kelių tūkstančių vartotojų

Nuo praėjusio ketvirtadienio “Omnitel” 4G LTE ryšys veikia Vilniaus centre – Gedimino prospekto rajone, J.Jasinskio gatvės “Verslo trikampyje”, apie Konstitucijos prospektą, Senamiestyje apie Didžiąją gatvę bei dalyje Naujamiesčio.

Kaune šis ryšys veikia Laisvės alėjos rajone, Klaipėdoje – apie Minijos gatvę, Šiauliuose bei Panevėžyje – miestų centre. Antrasis “Omnitel” 4G LTE tinklo plėtros etapas numatytas spalio mėnesį.

Pasak A.Zabulio, kai tik buvo paleistas 4G LTE tinklas, švedai per pusmetį įgijo 10 tūkst. vartotojų, o Lietuvoje per pirmuosius metus tikimasi pritraukti apie kelis tūkstančius vartotojų.

“Ambicingas, bet, manau, pasiekiamas tikslas. Kiek šiais metais sieks investicijos, pasakyti sunku, nes viskas priklausys nuo to, kiek “Omnitel” pajėgs padaryti technologinių pakeitimų. Į šią technologiją jau investuota daug laiko dirbant su partneriais, ir tai yra didžiulės žmogiškosios investicijos. O dabar bus investuojami ir pinigai”, – sakė A.Zabulis.

2012 m. tinklo plėtra planuojama didžiuosiuose miestuose, vėliau – ir į mažesnius miestelius. Bendrovės atstovai neatmeta galimybės, kad jau netolimoje ateityje 4G LTE bus galima aprėpti 100 proc. Lietuvos teritorijos.

Nenutrūkstamas ryšys

Priminsime, kad šalyje veikia ir WiMAX bevielio ryšio duomenų perdavimo technologija, tačiau ji taip ir netapo mobiliąja technologija, kaip tikėtasi. 4G LTE teorinis maksimalus greitis yra 100 Mbps, o WiMAX šiuo metu – 40 Mbps.

Skirtumas tarp LTE ir WiMAX – pastaroji neturi tarptinklinio ryšio galimybės, be to, išėjęs už tinklo aprėpties zonos vartotojas lieka be interneto. Tuo tarpu 4G LTE kortelė veiks ir 3G bei 2G zonose, vadinasi, žmogus, būdamas ne 4G LTE zonoje, automatiškai persijungs į 3G ir nejaus interneto ryšio sutrikimo.

Pasak šią technologiją pristačiusių atstovų, kada 4G LTE pasieks mobiliuosius telefonus, dar neaišku. Tai esą priklausys nuo mobiliųjų telefonų gamintojų.

Manoma, kad netolimoje ateityje 4G LTE korta visiškai atitiks fiksuotą internetą, ir apskritai nebebus skirtumo – mobilusis ar fiksuotas internetas. Bus tiesiog internetas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...