2011 Birželio 01

Mladičius uždarytas į kalėjimą Hagoje

veidas.lt

REUTERS

Buvęs Bosnijos serbų armijos vadas Ratko Mladičius (Ratkas Mladičius) buvo uždarytas į kalėjimą Hagoje laukti teismo dėl genocido ir karo nusikaltimų, prieš kurį jam teks stoti po 16 metų trukusio slapstymosi.

“Mums labai džiugu ir malonu, kad jis yra mūsų areštinėje”, – naujienų agentūrai AFP sakė Tarptautinio tribunolo buvusiai Jugoslavijai (TTBJ) atstovė spaudai Nerma Jelačič netrukus po to, kai R.Mladičius buvo atgabentas į JT sulaikymo centrą.

“Jis buvo vienas ilgiausiai besislapsčiusių mūsų bėglių”, – pridūrė ji.

Televizijos reportažuose buvo matyti, kaip lėktuvas, ant kurio šono buvo užrašas “Serbijos Respublika”, antradienį 19 val. 45 min. vietos (20 val. 45 min. Lietuvos) laiku nusileido Roterdamo oro uoste ir buvo nuvairuotas prie saugomo angaro, o jam iš paskos važiavo du juodi džipai.

Maždaug 21 val. 30 min. Hagos kalėjimo teritorijoje nutūpė sraigtasparnis, o dar vienas tuo metu virš jos suko ratus, kai atvažiavo keturių juodų automobilių konvojus, atvežęs R. Mladičių į kalėjimą, pranešė AFP korespondentas.

N. Jelačič sakė, kad buvusį karo vadą artimiausiu metu apžiūrės medikas ir tuomet jis bus “izoliuotas kalėjimo kameroje, kurioje praleis pirmąsias dienas”.

Prokurorai kaltina 69 metų R. Mladičių genocidu, persekiojimu, eksterminacija, nužudymu, deportavimu, nežmoniškais aktais ir žiauriu elgesiu dėl jo vaidmens sąmoksle, kurio tikslas buvo “nužudyti ar visam laikui perkelti” musulmonus, gyvenusius tose Bosnijos teritorijose, kurių siekė serbų nacionalistai, norėję sukurti vadinamąją Didžiąją Serbiją.

L. Mladičius kaltinamas vadovavęs 1995 metų liepą Srebrenicoje surengtoms maždaug 8 tūkst. musulmonų vyrų ir berniukų žudynėms, kurios laikomos didžiausiu nusikaltimu Europoje po Antrojo pasaulinio karo, taip pat dėl 44 mėnesius trukusios ir 1995-ųjų lapkritį pasibaigusios Sarajevo apsiausties, per kurią žuvo 10 tūkst. žmonių.

TTBJ vyriausiasis prokuroras Serge’as Brammertzas (Seržas Bramercas) trečiadienį vidurdienį (13 val. Lietuvos) laiku rengia spaudos konferenciją, pranešė jo biuras.

Anksčiau antradienį serbų teisėjai atmetė R.Mladičiaus skundą dėl jo perdavimo TTBJ. Teisėjų neįtikino R. Mladičiaus argumentai, kad jo sveikata silpna, ir jie paskelbė, kad buvęs serbų karo vadas gali būti teisiamas už žiaurius nusikaltimus, įvykdytus per 1992-1995 metų Bosnijos karą.

Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos vadovė Catherine Ashton (Ketrin Ašton) sveikino žinias apie R. Mladičiaus perdavimą TTBJ.

“Tai svarbus momentas susitaikymui regione ir tarptautiniam teisingumui”, – nurodė ji antradienė vėlai vakare paskelbtame pareiškime.

“Užjaučiame ir esame savo mintimis su tais, kurie kentėjo ir neteko artimųjų per konfliktą buvusioje Jugoslavijoje, ypač Bosnijoje ir Hercegovinoje”, – sakė C. Ashton.

Europoje labiausiai ieškotas įtariamas karo nusikaltėlis R.Mladičius buvo sulaikytas antradienį Serbijos šiaurės rytuose esančiame Lazarevo kaime.

Hagoje jau teisiamas buvęs Bosnijos serbų lyderis politinis lyderis Radovanas Karadžičius, kuris buvo sulaikytas 2008-ųjų liepą Belgrade po trylikos metų slapstymosi.

R. Mladičiui gresia įkalinimas iki gyvos galvos, jei bus pripažintas kaltu.

Pirmą kartą stojęs prieš TTBJ R. Mladičius turės padaryti kaltinamojo pareiškimą dėl jam inkriminuojamų nusikaltimų.

Jei jis atsisakys tai padaryti, jam bus skirta 30 dienų pergalvoti savo poziciją. Pasibaigus šiam terminui teismas laikys, kad kaltinamasis padarė kaltės nepripažinimo pareiškimą.

R. Mladičius per savo sūnų Darko Mladičių (Darką Mladičių) jau paskelbė, jog “neturi nieko bendra” su Srebrenicos žudynėmis.

Po žinių apie R. Mladičiaus areštą ir ekstradiciją Serbijoje didesnių neramumų išvengta.

Antradienį tūkstančiai Bosnijos serbų susirinko pareikšti savo paramos buvusiam serbų karo vadui. Policija nurodė, kad apie 10 tūkst. demonstrantų Bania Lukoje, kuri yra antrasis pagal dydį Bosnijos ir Hercegovinos miestas bei federacijai priklausančios Serbų respublikos administracinė sostinė, protestavo prieš R.Mladičiaus areštą Serbijoje ir vadino jį “drąsiu sūnumi”.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...