2011 Gegužės 31

Minimalaus mėnesinio atlyginimo nedidins

veidas.lt

BFL

Profsąjungoms nepavyko susitarti su Vyriausybe dėl minimalaus mėnesinio atlyginimo (MMA) didinimo jau nuo liepos. Vyriausybė skeptiškai žiūri ir į MMA didinimą nuo kitų metų. Geriausiu atveju MMA galėtų didėti nuo 2012-ųjų liepos.

Tai paaiškėjo po antradienį vykusio Premjero ir Trišalės tarybos narių susitikimo.

Profesinės sąjungos reikalavo, kad MMA būtų didinamas iki 900 litų per mėnesį nuo 2011 metų liepos 1 d. ir iki 1000 litų per mėnesį nuo 2012 metų sausio 1 dienos.

Premjero Andriaus Kubiliaus teigimu, didinti MMA negalima dėl vargano biudžetinio sektoriaus, reikia susitarti, kaip mažinti nedarbą, užtikrinti šalies finansų stabilumą. Minimali alga – ne vienintelis dalykas, dėl kurio Trišalėje taryboje reikia tartis. “Mes negalime sau leisti tokios prabangos, kad darbo užmokesčio augimas neatitiktų bendrojo ekonomikos konkurencingumo ir produktyvumo augimo. Noriu priminti, kad paskutinį kartą minimali alga buvo didinta 2008-aisiais metais. Mes neprognozuojame, kad kitais metais Lietuvos ekonomika jau bus pasiekusi 2008-ųjų metų lygį”, – klausiamas, ar rudenį būtų galima tartis dėl MMA didinimo nuo sausio, kaip siūlo Prezidentė, sakė Ministras Pirmininkas.

Premjeras taip pat nemato galimybės didinti neapmokestinamojo pajamų dydžio.

“2009-ųjų metų Nacionaliniame susitarime buvo pasakyta, kad bendras visų tikslas yra 3 proc. deficitas. Toliau turime laikytis tokio tikslo. Viešajame sektoriuje didinant neapmokestinamąjį pajamų dydį, mažinamos viešojo sektoriaus pajamos, iš kurių išlaikomos mokyklos, ligoninės ir visas kitas viešasis sektorius, o didinant minimalią algą, viešajame sektoriuje didinamos išlaidos. Tai lengvų atsakymų nėra”, – sakė A. Kubilius.

Trišalės tarybos pirmininkė Gražina Gruzdienė apgailestavo, kad Vyriausybė nusileido verslui, ypač smulkiajam.

“Sprendimas yra žaidimas vilkinant laiką”, – susitikimo sprendimą reziumavo G. Gruzdienė.

Ji sakė, kad profsąjungos ir toliau tęs piketus, spaus Vyriausybę dėl MMA didinimo. G. Gruzdienė pasigedo darbo apmokėjimo sistemos, klausė, kodėl už kvalifikuotą ir nekvalifikuotą darbą mokamas minimumas. Dėl darbo užmokesčio diferencijavimo Trišalės tarybos pirmininkė pasigedo politinės valios, nors neatmetė tokios galimybės. Vyriausybė sudarė darbo grupę, kuri rudenį pateiks skaičiavimus dėl MMA didinimo. Tikimasi, kad galutinis susitarimas dėl MMA bus pasiektas žiemą.

Šiuo metu MMA yra 800 litų neatskaičius mokesčių, arba 670 litų su mokesčiais. MMA algos didinimui nepritaria smulkieji ir vidutiniai verslininkai, o pritaria pramonininkai ir profsąjungos.

Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos generalinis direktorius Danas Arlauskas mano, kad MMA turėtų būti diferencijuojama ne vien tiktai pagal verslo segmentą. Jo vertinimu, MMA gali didėti ne anksčiau nei nuo kitų metų.

“Bet kuriuo atveju- ar tai nuo 2012 metų sausio 1 d., ar liepos 1 d. – MMA tikrai bus padidintas ir ne mažiau kaip šimtu litų”, – patikino D. Arlauskas.

Kita vertus, verslininkų atstovas atkreipė dėmesį į tai, kad padidinus ar nepadidinus MMA realios žmonių pajamos liks tokios pačios. Tai esą lems tai, kad nemaža dalis gyventojų gauna socialines išmokas, atlyginimus vokeliuose, todėl šį klausimą reikia spręsti atsakingai, nes jis gali tapti našta valstybės biudžetui.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...