2012 Gruodžio 25

Metų žmogus – pilietis su baltomis pirštinėmis

veidas.lt


„Veidas“ pradeda naują tradiciją rinkti Metų žmogų. Šiemet šį titulą skyrėme pilietinės iniciatyvos „Baltosios pirštinės“ organizatoriams ir dalyviams.

Įtampos ir manipuliacijų kupiną politinį spektaklį Seime balsuojant dėl Viktoro Uspaskicho, Vytauto Gapšio ir Vitalijos Vonžutaitės neliečiamybės panaikinimo – politinį farsą, kokio dar nebuvo per visą Seimo istoriją, posėdžių salės balkone iki paskutinės minutės stebėjo ir kelios dešimtys neabejingų piliečių, kurie kaip švarių rankų ir skaidrios politikos ženklą laikė iškeltas rankas su baltomis pirštinėmis.
Dauguma šių jaunų žmonių pirmą kartą taip tiesiogiai įsitikino, kokia purvina ir žemos politinės kultūros yra didžioji Lietuvos politika. Antradienį, kai juodosios buhalterijos byloje kaltinamos Darbo partijos lyderis V.Uspaskichas per savo klapčiuką Seimo pirmininką Vydą Gedvilą, visomis išgalėmis manipuliavusį Seimo statutu savo partijos naudai, pasiekė, kad balsuojant dėl neliečiamybės būtų padaryta pertrauka iki ketvirtadienio, šie jauni, su politika lig šiol beveik nesusidūrę piliečiai patyrė tikrą vertybinį šoką.
Nors dabar, kai po visų įmanomų bandymų vilkinti procesą ir daryti spaudimą koalicijos partneriams socialdemokratams V.Uspaskicho politinė neliečiamybė jau panaikinta, o jis ir vėl lyg niekur nieko laido juokelius, mėgindamas vaizduoti nerūpestingą vyruką, tąkart į Seimo posėdžių salę susirinkę piliečiai aiškiai pamatė, kad neliečiamybės išsaugojimas provincijos numylėtiniui „Agurkichui“ buvo tarsi gyvybės ir mirties klausimas. Prieš balsavimą Seimo salėje V.Uspaskichas atrodė itin neramus: jo veidas buvo įraudęs, trūkčiojantis dėl nervinio tiko. Vado dešinėje sėdinti V.Vonžutaitė, buvusi partijos centrinės būstinės vadovė, nuolat koordinavusi veiksmus tarp kitų partijos narių, taip pat atrodė itin išsigandusi, ligšiolinio pasitikėjimo savimi nebebuvo likę nė kvapo. Vėliau kalbėdama iš Seimo tribūnos ji net apsiašarojo.
Kad pasinaudodamas Seimo nario mandatu išsisuktų nuo teismo, V.Uspaskichas išnaudojo visus psichologinio spaudimo ginklus socialdemokratams palaužti, bet galiausiai liko it musę kandęs.
Tai yra ir tam tikra tų jaunuolių su baltomis pirštinėmis, sukilusių prieš politikų bandymą slėptis nuo teisingumo prisidengiant Seimo nario mandatu, pergalė. Jų buvimas Seimo salėje aiškiai trikdė V.Uspaskichą, o galbūt – kas galėtų tai paneigti – turėjo įtakos ir parlamentarų apsisprendimui balsuojant.

Jaunimas, kuriam ne vis tiek

Apie pilietinę iniciatyvą „Baltosios pirštinės“ visuomenė pirmą kartą išgirdo per pastaruosius Seimo rinkimus, kai po pirmojo jų turo išaiškėjus faktams apie masinį rinkėjų balsų pirkimą bendrai pilietinei akcijai susivienijo keli šimtai šalies gyventojų, daugiausia jaunimas. Per antrąjį rinkimų turą, apsimovę baltas pirštines, jie budėjo prie rinkimų apylinkių visoje Lietuvoje, kad sustabdytų galimą balsų pirkimą, ir padėjo užfiksuoti nemažai rinkimų tvarkos pažeidimų.
Praėjusią savaitę Seimui ruošiantis balsuoti dėl parlamentarų V.Uspaskicho, V.Gapšio ir V.Vonžutaitės politinio imuniteto, pilietinės iniciatyvos „Baltosios pirštinės“ organizatorius pasiekė neoficiali informacija, kad šįkart gali būti perkami pačių Seimo narių balsai. Norėdami paraginti parlamentarus atsakingai balsuoti ir nepasiduoti Darbo partijos spaudimui apsaugoti savo lyderius nuo teismo, jaunuoliai, per socialinius tinklus žaibo greičiu suorganizavę naują akciją už skaidrią politiką, vėl užsimovė baltas pirštines ir šįkart susibūrė jau Seimo rūmuose.
„Mes tvirtai tikime, kad įstatymų leidžiamoji ir teismų valdžia turi būti atskirta ir Seimo narių nebaudžiamumo neturėtų būti, – sako 35-erių metų Tadas Langaitis, aktyvus visuomenės veikėjas, vienas „Baltųjų pirštinių“ lyderių. – Esame čia tam, kad vykdytume balsų pirkimo prevenciją, nes taip yra griaunami demokratinės valstybės pamatai, kurie Lietuvoje, jaunoje mūsų valstybėje, ir šiaip dar nėra stiprūs. O jeigu mes leisime tam įsigalėti, prarasime ir tai, ką turime. Mūsų demokratinė valstybė gali tapti butaforinė ir iš esmės nustoti egzistuoti. Imuniteto naikinimo metu mes esame čia, kad Seimo nariai matytų, jog pilietinė visuomenė tai stebi, ir jaustų atsakomybę balsuodami.“
Tadas pridūrė, kad Seime susibūrusi keliasdešimties žmonių grupė tėra ledkalnio viršūnė: pasak jo, dar apie tūkstantį jų bendraminčių procesą stebi internetu ar per televiziją.
Turėję galimybę gyvai stebėti batalijas Seime, jaunuoliai neslėpė nusivylimo Lietuvos politikais, o ypač – Darbo partijos narių veiksmais. „Esu ir anksčiau stebėjęs Seimo posėdžius, bet tai, ką pamačiau šiandien, – viso to absurdo aš negaliu apsakyti, – po antradienio „politinio turgaus“, kokio nebuvo per visus 22 nepriklausomos valstybės metus, įspūdžiais dalijosi 24 metų Danielius Stasiulis, dar vienas „Baltųjų pirštinių“ iniciatorių. – Tai yra baisu, ir būtų gerai, kad kiekvienas Lietuvos pilietis, kad ir be baltos pirštinės, galėtų nueiti pasižiūrėti, kaip galima manipuliuoti mūsų demokratijos pagrindais, Seimo statutu ir vien dėl to vilkinti procesą. Man tai žadina pilietinius jausmus, norą ką nors daryti, nes nebegaliu būti tiesiog šiaip stebėtojas ir ignoruoti situacijos. Čia vyksta kažkokie nešvarūs dalykai, todėl mes ir atėjome – prižiūrėti tvarkos.“
Pilietinės iniciatyvos „Baltosios pirštinės“ dalyviai ne tik stebėjo Seimo posėdžius, kuriuose buvo sprendžiamas politikų teisinės neliečiamybės klausimas, bet ir aktyviai veikė už Seimo rūmų ribų. Po to, kai antradienį „darbiečiai“ pasiekė, kad balsuojant dėl neliečiamybės būtų padaryta pertrauka, ir pasigirdo kalbų apie galimą socialdemokratų šantažą, jaunimas socialiniuose tinkluose paskelbė parlamentarų telefono numerius ir elektroninio pašto adresus, ragindamas visus neabejingus žmones asmeniškai pakviesti Seimo narius dalyvauti ketvirtadienio balsavime. Taip pat daugybė akciją palaikančių gyventojų savo profilių nuotraukas socialiniuose tinkluose papuošė baltųjų pirštinių ženklu.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (6)

 1. XXI a. baudžiava Lietuvoje XXI a. baudžiava Lietuvoje rašo:

  22 metus
  Lietuvą skurdino, partinių gaujų suformuotos, penkiolika vyriausybių.
  Štai kokioje padėtyje dabar yra Lietuvos žmonės.
  Kai …
  Anglijoje nekvalifikuotas darbininkas už minimalų valandinį atlygį gali nusipirkti šešis produktus:
  - pieno 1 litrą;
  - miltų 1 kilogramą;
  - cukraus 1 kilogramą;
  - 6 kiaušinius;
  - aliejaus 1 litrą;
  - dyzelino 1 litrą.
  Tai …
  Lietuvoje nekvalifikuotas darbininkas už minimalų valandinį atlygį nepajėgus nupirkti dyzelino 1 litro, aliejaus 1 litro (nes brangesnis už dyzeliną su akcizais) ir iš likusių keturių aukščiau išvardintų produktų gali nusipirkti tik vieną kurį nors, nes kitiems įsigyti pinigų jau nepakanka.
  (Tai yra 2012 kovo mėnesio tyrimo duomenys)
  Tokiom nežmoniškom sąlygom Lietuvoje skursta dirbantis jaunimas ir mes su mažiausiomis darbo pajamomis, tokiom sąlygom yra priversti vargti ir mūsų tėvai pensininkai.

  Jei Europos Sąjungoje (ES) yra toleruojama tokia atskirtis, tai ES neturi ateities.

 2. XXI a. baudžiava Lietuvoje XXI a. baudžiava Lietuvoje rašo:

  Gyventi oriai Lietuvoje trukdo štai šios partinės gaujos, kurios sukūrė Lietuvą netinkamą žmogui gyventi:
  - LSDP (Lietuvos socialdemokratų partija) ir
  gaujos vadeiva Algirdas Butkevičius;
  - TS LKD (Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionių demokratai) ir
  gaujos vadeiva Andrius Kubilius;
  - Partija Tvarka ir teisingumas su
  gaujos vadeiva Rolandu Paksu;
  - Liberalų ir centro sąjunga su
  gaujos vadeiva Algiu Čapliku;
  - Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis ir
  gaujos vadeiva Eligijus Masiulis.
  Taip pat Lietuvai yra pavojingi gaujos vadeiva Voldemar Tomaševski su Lietuvos lenkų rinkimine akcija, gaujos vadeiva rusas Viktor Uspaskich su darbo partija ir kiti į juos panašūs.

  Tai yra nusikalstamos partinės gaujos, kurios dirbtinai skurdina bendruomenės žmones, naikina Lietuvą.

 3. XXI a. baudžiava Lietuvoje XXI a. baudžiava Lietuvoje rašo:

  Kai Lietuva yra prijungta prie ES dviejų dienų neaiškiu referendumu,
  tai yra sukčiavimas.
  Kai Lietuvos žmonės priversti išgyventi nežmoniškos socialinės atskirties sąlygomis ES,
  tai yra sukčiavimas.
  Kai net Lietuvos žemė yra paversta preke užsieniečiams tik už lengvai spausdinamus pinigus,
  tai yra sukčiavimas.
  Lietuva yra naikinama, sukčiaujant.
  22 metus partinės gaujos naikino Lietuvą.
  Negerai

  Partinės gaujos, kurios valdė Lietuvą 22 metus, darė nusikaltimus žmogiškumui. Partinių gaujų dėka, Lietuva tapo netinkama žmogui gyventi. Neregėto mąsto emigracija tai byloja. Visos partinės gaujos, prisidėjusios prie Lietuvos naikinimo, turi būti išformuotos.

 4. mociute mociute rašo:

  saunuoliai jaunuoliai-baltapirstinaiciai, kad kovojate uz teisinguma Lietuvoje, o ne isbegate i uzsieni lengvesnio gyvenimo ieskoti.

 5. lietuviai lietuviai rašo:

  jau tuoj jaunimas parodys ivairaus plauko aferistams,kad seime jiems vietos pasislept nuo teisingumo nera

 6. susirūpinęs susirūpinęs rašo:

  Kam galima pranešti,kai pardavinėjami kontrabandiniai rūkalai?O jie pardavinėjami ir nepilnamečiams labai lanksčiu metodu-vienetais(cigaretėmis).Vietos policijai tas faktas ne naujiena,tačiau nenorima kištis,dėl nežinomų priežasčių(o gal ir žinomų).Pirkėjai ten eina”šniūrais”,bet vietos policijos tai nesudomina.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...